• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Trabzon 15 °C

'Trabzon'da çalışmak zor'

'Trabzon'da çalışmak zor'
Trabzonspor'daki görevinden istifa eden Ersun Yanal içinin rahat olduğunu söyledi

“KARIŞIK DUYGULAR YAŞIYORUM”Hem huzurlu hem mutluyum, hem kırgınım hem üzgünüm. Karmaşık duygular yaşıyorum. Yaptığınız iş sizden bir parçadır. Trabzonspor'da çalıştığım dönemde çok uyumlu bir ortamda çalıştık. İyi bir planlama yaptık. Kimseye haksızlık yapmadığımızı düşünüyorum.

“TRABZON'DA GÖREV YAPMAK ÇOK ZOR” Trabzonspor'da görev yapmak gerçekten çok zor. Bu zorluğu hem ben hem yönetim hem de futbolcular yaşadı. Bu, aşırı sevgiden kaynaklanan bir durum. Ben günlük söylemlerle hiç uğraşmadım. İşimi de böyle yapan bir insan değilim. Sadri Şener'in “yenilgiyi hocaya sorun” sözleri bir fikirdi. Bir süredir üzerimizde olan sıkıntının sonucu olarak söylenen bir sözdü. Böyle bir sonuçla neticelendi. Yönetimin tasarrufudur.

“YENİ BİR İSKELET KURULDU” Başarı planlanması gereken bir şey. Başarının ötesinde hedefte önde koşmak lazım. Umut tacirliği çok kötü bir şey. Bunu yaparsanız kötü yerlere gidersiniz. Ben de başkan da bunu yapmadı ama başka insanlar çıktı hedef koydular. Hepimiz bir hedef bütünlüğü içerisinde oluruz, ona inanırız. 23 tane oyuncu transfer ettik. Genç oyuncular aldık, kadroya giremediler Karadenizspor'a verdik onları da. Bunların hepsi A takımda oynayabilecek oyuncular değildi. Bir iskeletin üzerine takım yaratılmadı. Yeni bir iskelet kuruldu. Bana göre de iyi götürdü Trabzonspor takımı bu durumu.

“SADRİ BAŞKAN ALINMASIN…” Futbol sonuç oyunu. Ona göre değerlendirme yapılıyor. Kazanırken idari kadro övülürken kaybettiğimizde idari kadro eleştirildi. Trabzonspor çok iyi bir gidişte. Bana göre yönetimin plan, projesi devam ediyor, etmeli de. Güzel bir iskelet kuruldu. Bu iskeletin her sene bozulmaması gerekiyor. Bazı oyunculara sabretmek lazım. Trabzonspor'un o tarz oyuncuları var. 1–2 oyuncuyu çıkardığımız zaman ligin en genç oyuncusuyuz biz. Başkanımız alınmasın ama onun aldığı 1–2 cezayı çıkarınca ligin en centilmen takımıyız centilmenlik puan durumunda.

“ÖNÜMÜZDEKİ SENE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM” Yaklaşık 5–6 haftadır huzurum açısından önümüzdeki sene çalışmayı pek düşünmüyordum. Belirli hedeflere koşarken bazı grupların sizin arkanızda, yanınızda durması lazım ama Trabzon'da bazı şeyler çok farklı. Seyircimiz kırılmasın onlar çok büyük bir seyirci ama bazı dinamikler farklı işliyor Trabzon'da. Şampiyon bile olsak ben görevi bırakmayı düşünüyordum zaten. Oyuncularla iletişimimiz de çok iyiydi ama yönetimin takdiri böyle oldu. Yönetimden böyle bir teklif geldi, “hocam, 5 hafta var bu işi sonlandıralım” dediler biz de “tamam” dedik. Yoksa onlarla hiçbir problem yaşamadık.

“YERİ GELDİĞİNDE SUSMAYI BİLECEKSİN” Giray'ın bana bir sitemi oldu vedalaşırken. Futbol öyle bir oyun ki. Giray'ı Trabzon'a transfer eden kişi benim. O'nun o takım içerisinde olmasını sağlayan kişi de benim. Bütün maçlarda kadroda yer aldı. Bir oyuncu bir futbol takımına transfer olur. İhtiyaç olduğunda oynattık kendisini. Büyük takımda oynamak kolay bir şey değil. Aşacaktır bunları ileride başarılı olacaktır. Çok oynamak istiyor kendisi sürekli yer almak istiyor ama arkadaşlarına da haksızlık yapmamak lazım. Oturmasını bileceksin, susmasını bilecektin, yeri geldiğinde de oynamasını bileceksin. Orada oynayan diğer arkadaşlar Song ve Egemen. Bir futbolcunun böyle bir tepki göstermesi demek yerine oynayan arkadaşlarına hakaret etmesi demek.

“BARIŞ NEREDE OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİL”Barış Memiş'e hepimizin çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. Gerek ben gerek takımın ağabeyleri Barışı sahiplendi. Ailesiyle de konuştuk. Yattara, Hüseyin, Egemen, Song… Hepsi onunla ilgilendi. Barış'ın aşamadığı iki şey var: Birincisi vücut dilini aşamıyor. İkincisi de nerede olduğunun fazla farkında değil. Kendisi bize oynamaya hazır olduğunu fazla hissettiremedi. Barış, ağabeylerinin ona telkin ettiği şeyleri yapsın o bile yeter. Barış, problem çözebilen bir oyuncu değil. O'nun yeteneklerinde olan bir oyuncunun problem çözebilen bir oyuncu olması lazım. Örneğin Arda, Alex… Bunlar çözebilen oyuncular. Barış, problem çözemeyen bir oyuncu.

“YUSUF GELSE ALANZINHO'YU ALMAYACAKTIK”Yusuf alınsaydı Alanzinho'yu transfer etmeyecektik. Yusuf ligi çok iyi tanıyan bir oyuncu. Bugün Beşiktaş'a katkısı ortada. Türkiye'de yaşa karşı bir önyargı var. Hagi geldiğinde 32 yaşındaydı. Benim iddiam fiziksel koşulların iyileştirilmesiyle futbol oynama yaşı 40'a kadar çıkacaktır. Oyuncunun da psikolojisini iyi yapılandırmak lazım tabi ki. Yusuf'un olgunluğunu düşünecek olursak Fenerbahçe'deki zamanından daha iyi performans verdiğini görüyoruz. Bence oldukça da başarılı. Biz de aynı şartlarda kullanmaya çalışacaktık Yusuf'u. Bizim için bir kayıp oldu. Biz transferi bitirmek üzereyken Beşiktaş girdi devreye ve transferi bitirdi. Tercih meselesi, saygı duymak lazım.

“ALANZINHO İYİ GİDİYOR" Alanzinho çok yetenekli bir oyuncu. Şöyle bir problem oldu: Biz Trabzonspor'un yarışın içinde sürekli olmasını ve kaliteli futbolcularla ilerlemesini istedik. Şampiyon olacağız diye bir kural yok. Galatasaray bir değişim yaptı ama onlar yaparken bir iskelet vardı. O iskeletin üzerine takım kurdu. Bu sene olmadı ama geçen sene şampiyon oldular. Bu sene de Avrupa kupalarında bana göre başarılıydılar. Biz de aynı şekilde bu iskeleti oluşturma çabasındaydık. Alanzinho ligi bitmiş bir oyuncuydu öyle geldi bize. Bence toparladı iyi de gidiyor. Buradaki arkadaşlarına alışmakta sorun yaşıyor. Sivas maçıyla değerlendirmemek lazım. Erken gelen gollerden sonra fiziksel olarak diri kalmak için onu oyundan aldık.

“KEŞKE ŞENOL GÜNEŞ GELSE”Şenol Güneş, Türk futbol tarihinin en başarılı hocalarından bir tanesi. Kendisiyle yaptığımız sohbetler de oluyor. Kore'de çalışıyor kendisi ve mutlu olduğunu söylüyor, gelmeyi düşünmüyor. Gelebilir de tabi ki. Keşke gelse, Trabzon'a büyük katkılar yapsa. Her seferinde Şenol hocanın adının gündeme getirilmesi durumu vardı tabi ki. Fısıltı gazetesine engel olamıyorsunuz.

“YATTARA'NIN CİDDİ SORUNLARI OLDU”Yattara, futbolun en keyifli oyuncularından bir tanesi. İbrahim'in bu sene ciddi sorunları oldu. Kendisine de söyledik bunları, “çok iyi oyuncusun” dedik. Sonucu alamıyoruz ama. En büyük sıkıntısı yapmış olduğu güzellikleri sonuca bağlayamıyor. Sonuç verdiği zaman zaten buralarda olmaz. O'na da hak veriyorum çünkü çok ciddi bir transfer teklifi aldı, ciddi rakamlar konuşuldu. 28–29 yaşındaki bir oyuncu olarak belki kariyerini böyle tamamlamak istiyordu. Bileğinden yaşadığı sakatlığı kolay atlatamadı. O kargaşa ortamını iyi yönetemedik açıkçası. Kendisi de şans verdiğimiz zamanlarda bunu iyi değerlendiremedi.

“FENERBAHÇE İLE BİR TEMASIM YOK”Fenerbahçe ile bir temasım yok. Her takım ligde bir yarış içerisinde ve başlarında saygıdeğer teknik direktörler var. Bu konuların içinde isminizin geçmesi çok rahatsız edici şeyler. Olmaması gerekiyor bunların.

“SİVASSPOR ÖRNEK BİR YAPILANMA İÇİNDE”Sivasspor herkese çok ciddi örnek olabilecek bir yapılanma içerisinde. Mecnun Odyakmaz ve ekibi ile Bülent Uygun çok ciddi bir uyum içerisinde ve dışarıya karşı büyük bir birlik görüntüsü çiziyorlar. Sağlam bir duruş sergiliyorlar. Geçen sene de şampiyonluktan son haftalarda uzaklaştılar. Bu sene de aynı tablo devam etti. Her şeye sahipler, her bilgiye sahipler, bu bilgileri iyi kullanıyorlar ve çok ciddi çalışıyorlar. Dilerim istediklerini sağlasınlar ve başarırlar. Deneyim olarak Beşiktaş, fikstür olarak Sivas şampiyonluğa daha yakın görünüyor.

“KİMSEYLE İLETİŞİM SORUNUMUZ OLMADI”Benim medyayla aram kötü değil. Sorun da yaşamıyorum kimseyle. Medyayı bilgilendiriyorum da. Gerek basın toplantılarım gerekse internetten açıklamalarla bunu yapıyorum. Orada birçok gazete var. Herkesle konuşmak mümkün değil. Haksızlık yapmamak lazım. Kimseyle bir iletişim problemi yaşamadık. Yerel medyada bir ara istifa etti diye haberler çıktı. Zor bir yer Trabzon. Zor olmasa 25 yıldır her sene baştan başlanmaz ki. En uzun çalışan hoca Şenol Güneş. Trabzonspor çok sağlam bir sistem kurup arkasında durmak zorunda. Aksi takdirde orada başarılı olabilecek kimseyi tanımıyorum.

“UMUT VE GÖKHAN'IN PERFORMANSINDAN MEMNUNDUM” En çok gol pozisyonuna giren takımlardan, en çok orta yapan takımlardan biriyiz. En çok şut atan takımız. Ceza sahası içinde ve etrafında en çok oynayan takımız. Bazı maçlar vardı ki golü bulsak 3'e, 4'e gidecektik ama dönüşünde gol yedik. Gökhan Ünal'la da çok konuştuk. Kendisi, “ben hayatımda bu kadar vuruş çalışmadım” dedi. “Ama olmuyor, atamıyorum” dedi. Umut ve Gökhan gole çok yaklaştılar her zaman. İkisinin performansından memnundum açıkçası. Kanat oyuncularımızın da bu kadar pozisyona girmeleri lazımdı ama bunu başaramadık mesela.

“SEZON BAŞINDAKİ HEDEFLERİMİZİ TUTTURDUK”Trabzonspor'un hazırlık döneminde konuşurken hedefimiz mutlaka ilk 5 içinde olmak, ilk 3'ün içinde ligi bitirmek ve kesinlikle Avrupa kupalarına gidecek bir takım oluşturmaktı. Trabzon'da çok değişik bir atmosfer yaratıldı. Şimdi ben diyorum ki bu çıkışın devam etmesi lazım. Bu bir çöküş değil. Bunu görmek lazım. Bu sene kaybettik, tamam. Bunun suçlusu Ersun, yönetim, “haydi değiştirelim” deniyor. O zaman yine en başa dönüyorsunuz. Bir takımın aldığı sonuçtan önce gayretine, oyununa bakmanız lazım. Sivasspor çok güzel bir örnek gösteriyor. Bir sürekliliği var ve üzerine katarak gidiyor. Trabzon'da bu hiç yapılamıyor.

“BU KADAR YAKLAŞTIYSAK BÜYÜK BAŞARIDIR”Şampiyon olma fırsatı ligin her noktasında elimize geçti. Çok uzun süre de devam etti bu. Geçen haftaya kadar bu durum sürdüyse bu çok büyük bir başarıdır. Yepyeni oyuncularımız var. Oyuncularımızı tanımıyorduk, öğrendik. Bu takımın kredisini arttıracak bir duruş olmalı. Camia da, taraftar da bunu hak edecek büyüklükteler. Bunu değerlendirmek lazım.

“TRABZONSPOR'DA KİMSENİN PARASI KALMAZ” Sadri Şener ve yönetimi bu sezon Trabzonspor'da çok iyi bir yönetim sergilediler finans konularında. Sıkıntı olmadı mı? Tabi ki oldu ama başka takımlarda 30 maç oluyorsa bizde 15 maç oldu. Benim bu konuda bir kaygım hiç olmadı, bir talebim de olmadı, yönetim de bana bu konuda bir şey söylemedi. Ben çalışmadığım ayın parasını da almadım. Böyle bir tarzım yoktur zaten. Trabzonspor'da da kimsenin alacağı kalmamıştır.

“GALATASARAY FARKLI BİR TAKIM”Bu sezon zaman zaman Galatasaray takımı bana keyif verdi. Farklı bir takım, hücum gücü çok yüksek bir takım. Beşiktaş son dönemlerde çok tempolu ve keyifli oynadı. Ligin ilk döneminde ve ikinci yarının belli bir noktasına kadar biz çok coşkulu oynadık. Ankaraspor bir dönem iyi bir çıkış yaptı. Şimdilerde Bursa bu çıkışın içinde. Bizim takımın iştahı çok yüksek. Bizim takımı da beğeniyorum. Sivasspor'un da disiplinini çok beğeniyorum. Bir kuzey takımı gibi oynuyorlar. Oyuncu olarak da Arda'nın performansı çok daha iyi olabilirdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nevşin Mengü’nün kardeşi gözaltına alındı17 Mart 2018 Cumartesi 15:07
 • TSK en kısa sürede hedefine ulaşacaktır16 Mart 2018 Cuma 16:11
 • 'Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi' ziyarete açıldı16 Mart 2018 Cuma 09:33
 • Doğaya deniz bisikleti bile atmışlar15 Mart 2018 Perşembe 09:58
 • KYK yurdunda öğrenciler, odalarının ışıklarıyla 'Afrin' yazdı15 Mart 2018 Perşembe 09:55
 • İYİ Kİ KADINLAR VAR14 Mart 2018 Çarşamba 11:39
 • KUTLU OLSUN!14 Mart 2018 Çarşamba 11:18
 • İspanyol sanatçıdan çocuklar için seramik atölyesi14 Mart 2018 Çarşamba 10:09
 • ŞEKER EN TATLI ZEHİRDİR13 Mart 2018 Salı 11:51
 • RÖVANŞ ALINDI!13 Mart 2018 Salı 11:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.