• BIST 98.466
  • Altın 224,059
  • Dolar 5,7050
  • Euro 6,6085
  • Trabzon 21 °C

TRABZON’DA CUMHURİYET BAYRAMI

Kenan KURU

     Trabzon’da Cumhuriyet Bayramının 94.ncü yıldönümü Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlamış, 29 Ekim’de son on yılın en coşkulu bayram kutlamalarından biri yaşanmıştır. Cumhuriyet Bayramının Trabzon’ da kutlanılmasındaki heyecan, sivil toplum kuruluşlarının, vatandaşların ve geleceğimiz olan gençlerimizin coşkusu yer almıştır. Katkı veren Vali Yücel Yavuz takdir almıştır. Cumhuriyetimizin 94.ncü yıldönümü bu vesile ile bir kez daha kutlu olsun.
     Atatürk’ün yaptığı değişiklikleri bir sınıfta değerlendirmek gerekir. Bu değişikler reformdur. Sayın Vali de Bayram kutlamalarındaki uygulamasıyla örnek olmuştur.
     Kamu Çalışanları yasası reformu, Kamu reformu gibi kelimeler kullanılması doğru değildir. Çünkü bu yasaların değişmesi reform değildir. Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşunda yapmış olduğu reformları vatandaşlarla birlikte yapmıştır. Halka giderek anlatmıştır. Yazıda, kılık kıyafette ve ölçü birimlerinde yapmıştır. Ortaya koyduğu değişikliklerin reform olarak kullanılmasını şapka giyerek, tahtanın başına geçip Latin harflerini öğreterek yapmıştır. Reform kelimesinin tanımlaması ile uygulamanın tanımlamasının yerinde kullanılmasını önemli görüyoruz. Sayın Vali’nin vatandaşlara sunduğu imkânları “uygulamada” ifade etmek yerinde olacaktır.    
     Cumhuriyetin ilanı için Devlet şeklini ortaya koyan maddeler değiştirilmiştir. Nihayeti Türk devletinin şekli, hükümeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından idare edilmesinde millet iradesinin varlığı olmuştur. Cumhuriyetin temeli de kültür olmuştur. Türk toplumunu çağdaş medeniyetin üstüne çıkarmak anlayışını Atatürk’ün reformları yaparken vatandaşlara olan inancında görmek mümkündür.  
      Trabzon’da da Cumhuriyet bayramı bir gün önceden anlamıyla mutluluğu yansıtmıştır. Sayın Vali’nin hassasiyetinin olduğu görülen Trabzon’da, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri son on yılların spordan, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının yürüyüşe olan ilgisine, milli anlamına kadar mutluluğuna vesile olmuştur. Millet iradesine kıymet veren hassasiyetin öne çıktığı kutlamalarla Sayın Vali Trabzon’dan takdir görmüştür.
    Cumhuriyetiminiz kuruluşunun 94. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucularını ve milli mücadeleye katlı sağlayanları şükranla, Vatanın bekası için hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Gazilerimize uzun ömürler diliyoruz.
     

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.