• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 13 °C

Trabzon’da neden başarısız oldular!

Trabzon’da neden başarısız oldular!
Oltaya Vuranlar...

Muhalefet partileri seçim sonuçlarını nasıl değerlendirirlerse değerlendirsinler, sonuçta ikisi de kaybetmiştir. İki partinin aldığı oy, bu partilerin gerçek oyu mu? Büyükşehir Belediyesi hariç gerçek olmasa bile gerçeğe yakın oylardır! Büyükşehirde Volkan Canalioğlu’nun aldığı oylar parti oyu değil mecburiyetten verilen oylardır. CHP’nin gerçek oyu belediye meclislerinde aldığı oylardır… Ki toplamı 73 bindir. 2011 seçimlerinde CHP’nin oyundan 10 bin daha eksiktir. CHP’de Volkan Canalioğlu büyükşehir adayı olmasaydı belki de MHP adayı Hüseyin Örs, AKP ile yarışacaktı! MHP’nin oylarında ise 30 bin artış olmuştur. MHP, Şalpazarı hariç başkanlık kazanamadığı için hedefe ulaşamamıştır.

***

CHP’nin başarısız olmasının nedenini Volkan Canalioğlu’na fatura etmek en kestirme yoldur. Volkan Canalioğlu bir handikaptı. Yani Canalioğlu ile seçim kazanılmayacağı belli idi. Bunu Canalioğlu da biliyordu. Onun hedefi f         arklıydı. Partinin oyunu arttırırsam, Ankara’da göğsümü gererim ve gelecek seçimde yerimi garanti ederim, düşüncesinde idi. Ama hesabı tutmadı. Tutmayacağını bizim gibi çokları tahmin ediyordu. Seçim öncesi Büyükşehir Volkan, Ortahisar Osman veya Araklı da Ümit- Volkan, Of’ta Metin- Volkan söylemleri hep bir yerlerden pompalandı. Amaç Volkan Canalioğlu’nun oyunu arttırmaktı. Volkan Canalioğlu sanal da olsa oyunu 30 bin arttırdı, tamam. Peki meclis üyeliklerindeki oy ne kadar? Neyse bu konuyu CHP’liler daha iyi tartışır ve yorumlar.

CHP’de daha büyük sıkıntılar vardır. Zaten, bu sıkıntılar ve partideki yapılanma Volkan Canalioğlu gibi isimleri öne çıkarmıştır. CHP’nin bugün gençlik teşkilatı yoktur!
İdeolojisi olmayan veya kulvarı zikzaklı olan partilerde dün de bugün de gençlik pek olmaz. Olsa bile öylesine olur. Eskiden Adalet Partisinin gençlik teşkilatlarında genelde tarikatlar hakimdi. Gençler, pek bu partiye yanaşmazlardı. Yanaşanlar da öylesine yanaşırdı. ANAP’ta da aynı idi.  Geçmişteki CHP’de ise durum çok farklı idi. Partinin yalnız gençlik kolları değil yan kuruluşları da arı kovanı gibiydi. MHP’de olduğu gibi!

CHP il veya ilçe teşkilatı afiş asacak, bildiri dağıtacak genç bulamıyor. Seçimden önce Ankara’dan yaşlı biri geldi, CHP adına Trabzon sokaklarında broşür vs. dağıttı.

CHP Ankara’da, İstanbul’da başarılıymış! Oyu yüzde 45’e çıkmış! CHP’nin mi oyu yüzde 45’e çıktı yoksa Mansur Yavaş mı oyu oralara taşıdı. İstanbul için de aynı. CHP İstanbul’da Sarıgül’ü değil de, mesela Kadıköy Belediye Başkanını veya bizim Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterse idi Ankara’da olduğu gibi seçime ortak olurdu.

CHP’nin genel merkezi; teşkilatlarda iyi bir operasyon yapmadıktan sonra ne önümüzdeki ne de bir sonraki seçimde başarılı olur. ANAP’ta dibe vurmuş, DSP’de perde arkasında kalmış, Dışişlerinde ömrünü geçirmiş veya partinin her teşkilatında demirbaş olmuş isimler devre dışı bırakılmadıktan sonra oyunu hiçbir zaman yüzde 30’un üzerine çıkaramaz. Bu operasyon da yeterli değil, parti yeniden bir gençlik yapılanmasına gitmek zorunda. Başka şeyler de söylenir, önerilir. Ama öncelikle partideki bu politbüro yapısı yıkılmalı.

Diyeceksiniz ki, Trabzon’da ne yapılmalı? Operasyon tepeden tabana ineceğine göre bundan Trabzon’da nasibini alacak!

***

MHP; CHP’ye göre daha avantajlı. Çünkü MHP ideolojisinde kayda değer bir sapma olmamış. Ancak, MHP’yi yöneten kadro da, tıpkı CHP’de olduğu gibi ‘politbüro’! Parti teşkilatlarında da pek değişim yok. Ahmet gidiyor, Mehmet geliyor. Mehmet gidiyor, Ahmet geliyor! Yeni, yüzü eskimeyen isim olacak! MHP kadrolarında yüzü eskimeyen binlerce isim olmasına rağmen tepeyi tutanlar geçit vermiyor! MHP de genel başkan ve çevresi jübile yapmadıktan sonra kolay kolay çıkış yapamaz.

MHP’nin Trabzon’da bir başka eksikliği radikal söylemlerde bulunmaması, vaat ve umut dağıtmaması!

Volkan Canalioğlu iki yerel seçimde insanların boynuna sarılarak, el öperek oy almıştır. Ama en büyük desteği MHP’den aldı. Osman Abanoz da, bir yerde Volkan taktiğini taklit etti. Zaten yapı olarak da Volkan’a benziyor. Ama bu yeterli değil. Seçmene vaatte bulunacaksın, umut vereceksin. Mesela her köyden mahalleden belediyeye 10’ar kişi alacağım, diyeceksin. Trabzon’da köylerle birlikte 80 mahalle olsa bin kişi falan eder. Zaten Orhan Gümrükçüoğlu seçimden kısa bir süre önce üç-beş yüz kişiyi geçici de olsa işe almıştı. Ben de şu kadar insana iş vereceğim, diyeceksin. Siz, Osman Abanoz’un ağzından böyle bir şey duydunuz mu?

MHP’de bir grup, bu davaya gönül verenler öne çıksın diyor. Bir grup daha farklı düşünüyor. Mesela Koray Aydın! Aydın’ın, parti dışından isimleri aday göstermesi MHP’nin oyunu arttıran en önemli olaydır. MHP’nin oyunun, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları değil, farklı partilerden gelenler nedeniyle arttığını düşünüyorum. Bu olay, MHP’ye farklı gözle bakanların görüşünü de etkilemiştir.

Sonuç olarak, CHP ve MHP bu seçimde umdukları ile değil buldukları ile yetindi. Biri başarılıyız diyor diğeri Büyükşehir’de oyumuzu arttırdık... Ben de diyorum ki, iki muhalefet partisi de başarısız oldu.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.