• BIST 107.922
 • Altın 275,188
 • Dolar 5,8111
 • Euro 6,4454
 • Trabzon 11 °C

Trabzon’dan 15 Temmuz Mesajları

Trabzon’dan 15 Temmuz Mesajları
FETÖ’nün hain darbe girişiminin 3. Yıldönümünde Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Trabzon’un farklı birçok kesiminden anlamlı mesajlar verildi.

‘Unutturmayacağız’

unutturmayacagiz.jpg15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin 3. Yıldönümü nedeniyle TTSO ve TTB yöneticileri “Unutmadık, unutturmayacağız” mesajı verdi.

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTSO Meclis Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Nalbant, Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ve yöneticiler açıklama yaptı.
  TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun okuduğu açıklamada, “Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasisine ve hukuk devleti yapısına kasteden hain ve alçakça bir saldırıyı geri püskürterek şunu açıkça göstermiştir: Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan bir idareyi asla meşru kabul etmeyiz. Demokrasi ve milletin iradesi dışında bir seçeneğe de boyun eğmeyiz. 15 Temmuz hem Türkiye siyaseti, hem de Türkiye ekonomisi için tarihi bir stres testi oldu. Milletin dirayetiyle bu test başarıyla geçildi. Demokrasimiz ve kurumlarımız kaba kuvvete teslim olmayacak kadar olgunlaştıklarını kanıtladı. Devlet içinde illegal örgütlenen FETÖ çetesi ortaya çıkarıldı. Darbe heveslilerine karşı ortaya konan milli direniş sayesinde gelecekte benzer kalkışma girişimi içinde olabileceklerin önüne set çekildi. Demokrasi Vazgeçilmezimiz, Milli İrade Gücümüz, Kardeşliğimiz Geleceğimizdir, dedik. Dün olduğu gibi bugünde ve yarınlarda demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanında olacağız” dedi.

İhanete karşı demokrasi mücadelesi

  AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, “15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete karşı demokrasi mücadelesinin adıdır” dedi.

  Balta, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında bütün dünyaya demokrasi ve tam bağımsızlık dersinin verildiğine dikkat çeken Balta, “Tarihimizin en karanlık hadiselerinden biri olan ve FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz işgal girişimi, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın üstün liderliğinin sevk ve idaresinde, O karanlık gecede, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, din, dil ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın milli ve manevi dinamiklere yaslanarak tek vücut olan kahraman milletimiz dahili ve harici bedhahlara geçit vermemiş, şanlı tarihine yeni bir onur sayfası eklemiştir. 15 Temmuz Türk milletinin yeniden dirilişinin adıdır. Milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete karşı demokrasi mücadelesinin adıdır. 15 Temmuz milattır. Gözlerini kırpmadan milletin üzerine ateş edenler sandılar ki bu millet korkacak, meydanları, sokakları kendilerine bırakacak, evlerine çekilecek ama milletimiz o gece ihanetin karşısına çıkmakta bir an bile tereddüt etmemiş, tüfeğin, tankın, topun karşısında dimdik durmuş, demokrasiye sıkılan kurşunlara gövdesini siper etmiştir. O gece bir destan olarak tarihe geçmiştir” diye konuştu.

Siyasi ayağı sorgulanmalı

siyasi-ayagi.jpgCHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, FETÖ’nün hain darbe girişimine ilişkin açıklamada bulundu.

  Kaya, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleştirdiği hain darbe girişimi, milletimizin verdiği kahramanca mücadele; milletvekillerinin bombalar altındaki cesur duruşu ve tüm siyasi partilerin demokrasiden yana aldıkları tavır sayesinde amacına ulaşamamıştır, başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Tarihimizde ilk kez Türkiye Millet Meclisi doğrudan hedef alınarak milletin egemenliğine kastedilmek istenmiştir. Sokaklarda canı pahasına teröristlere direnen, tanklara karşı koyan vatandaşlarımız, Yüce Meclis’imizin çatısı altında toplanarak parlamenter sisteme ve demokrasimize sahip çıkan milletvekillerimiz bu demokrasi destanının asıl kahramanlarıdır. FETÖ, sadece 15 Temmuz’dan ibaret olmayan, özellikle AK Parti hükümetleri döneminde yargıya, güvenlik güçlerine, bakanlıklara ve hemen hemen tüm kamu kurumlarına yerleşen, tıpkı devleti içten içe saran bir hastalık gibidir. Dönemin Başbakan’ının ‘Ne istediniz de vermedik’ itirafı da FETÖ’cülerin devlet içinde palazlanmasına destek veren ve onlarla işbirliği kuran bir siyasi ayağın varlığına işaret etmektedir. FETÖ’cülerin yargı kumpaslarına destek verip, Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi “bu davaların savcısı benim” diyenler FETÖ’nün büyük günahlarının ortakları olmuştur. Bugün, binlerce masum insanı işsiz bırakarak, hapse atarak, FETÖ’cü diye fişleyerek bu büyük günahların hesabı kapatılamaz. FETÖ’ye kontrolsüz güç sağlayan, büyümesine destek veren ve devlet yönetimine ortak eden siyasilerden de yargı önünde hesap sorulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Demokrasiye inancımız tam

 demokrasiye.jpg TESOB Başkanı Metin Kara, esnaf ve sanatkar camiası olarak demokrasiye inançlarını bir kez daha vurguladıklarını belirtti.

Metin Kara, “Ahilik gelenek ve kültüründen gelen, her zaman devletinin ve milletinin yanında yer alan, aileleri ve yanlarında çalışanlarla birlikte ülkemizin dörtte birini temsil eden esnaf ve sanatkârlarımız, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta olmuş ve ayakta olmaya devam edecektir. Hiçbir zaman Cumhuriyet ve rejim düşmanlarına bu mukaddes topraklarda devletimizi ele geçirme fırsat ve imkânı tanınmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün ve her zaman milletimiz; ülkesine ve devletine canı pahasına sahip çıkacaktır. Milletimizin asil iradesine dayanan, demokrasimizi sahiplenme, yaşatma ve geliştirme noktasında; esnaf ve sanatkârlarımız, her zaman olduğu gibi tek vücut halinde ve sarsılmaz bir irade ile devletimizin, milletimizin ve meşru Cumhuriyet hükümetimizin yanında yer alacaktır. 15 Temmuz 2016'da yüce milletimize ve devletimize acımasızca saldıran kirli eller kırılmış ve tüm dünyaya milli iradeye sahip çıkma azim ve kararlılığımız ülke olarak gösterilmiştir” dedi.

Milletin destanı

  Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Başkan Çebi mesajında; “Bu necip millet, siyasi görüş gözetmeksizin, vatanını seven sağcısı, solcusu, Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tek bir sözü olan ‘Milletimle birlikte meydanlarda olacağım’ sözüyle 81 ilin tamamında meydanlara inerek o gece hainlere bu memleketi dar etmişlerdir. Bu devletin her türlü imkânları ile bu millete saldıran üniformalı hain teröristler, geçmişte olduğu gibi milletin bu darbeye sessiz kalacağını düşünmüş olmalılar ki, milletin sokaklara inmesiyle birlikte büyük bir şok yaşamışlardır. Bu aziz millet Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında bu cennet vatan’ ı hainlere bırakmadığı gibi, bu hainlere de gereken cevabı hızlı bir şekilde vermiştir. Sopalarla tankları, helikopterleri kovalamışlar ve bu vatanı hainlerin ellerine teslim etmemişlerdir. Bizler 15 Temmuz gecesi yaşanan hainliği de bu milletin destanını da gelecek nesillere taşımak için çabalayacağız” dedi.

Atatürkçü düşünce vurgusu!

ataturkcu-dusunce.jpg Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şube Başkanı Cemal Verep, “Atatürkçü düşünce rehberliğinde gidilmeyen yolun sonu FETÖ’dür” dedi.

  Cemal Verep yaptığı açıklamada, “15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminin 3. yıldönümünü idrak ediyoruz. Hemen ve gururla belirtmeliyiz ki darbelerin karşısında duran bir büyük demokratik kitle örgütüyüz. Çünkü biliyoruz ki darbelerin asıl hedefi Cumhuriyet Devrimi olmuştur. 12 Mart ve 12 Eylül söylediklerimize somut örnektir. FETÖ hain darbe girişiminin amacı da kesinlikle Türkiye Cumhuriyet’ini yıkmaktı. Çok şey konuşuldu, yazıldı fakat üç yıl geçmesine rağmen pek çok soru nedense yanıtsız kaldı. 15 Temmuz’dan ders alınıp alınmadığını merak ettiğimiz için soruyoruz: Bir cemaat nasıl olur da, hem de ABD bağlantılı olduğu biline biline bu kadar güçlenmiştir? Cemaatin siyasi bağlantıları aradan geçen bu kadar zamana rağmen niçin ortaya çıkarılamamıştır? Ne istediniz de vermedik, diyenler, yaşananlardan sonra ve gelinen bu noktada; halâ başka cemaatlerin ve tarikatların devlet içinde kadrolaşmasına niçin onay vermektedir? Yeni FETÖ’lerin oluşabileceği ihtimali görülmemekte midir? İktidara sesleniyoruz… Devletin parçalanması ve milletimizin bölünmesi tehdidini de görmelerini, bu nedenle laik demokratik Cumhuriyet değerleriyle savaşmaktan vazgeçmelerini, aksi halde FETÖ benzeri yeni yapıların hızla türeyeceğini açıkça ilan ediyoruz. Atatürkçü Düşünce rehberliğinde gidilmeyen yolun sonu karanlıktır, o yolun sonu FETÖ’dür” diye konuştu.

Darbelere karşı dimdik ayaktayız!

  darbelere-karsi.jpegTrabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, darbelere karşı dimdik ayakta olduklarını söyledi.

Başkan Hakan Usta, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birlik ve beraberliğini ve milletimizin serbest iradesi ile seçilmiş Cumhuriyet Hükümetimizi ve demokratik rejimimizi açıkça tehdit eden, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen Darbe ve Devletimizi İşgal Girişimini, 15 Temmuz'un yıldönümünde yeniden en kuvvetli bir biçimde bir defa daha kınıyoruz. Devletinin ve Milletinin yanında yer alan şoför esnafımız, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta olmuş ve ayakta olmaya devam edecektir. Hiçbir zaman Cumhuriyet ve Rejim Düşmanlarına bu mukaddes topraklarda Devletimizi ele geçirme fırsat ve imkânı tanınmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün ve her zaman Milletimiz; ülkesine ve Devletine canı pahasına sahip çıkacaktır” dedi.

Halkımız hiçbir zaman affetmeyecek

  Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, “Ülkemizi karanlığa götürme çabası içinde olanları halkımız hiçbir zaman affetmeyecektir” dedi.

  Sibel Suiçmez yaptığı açıklamada, “Adil yargılama hakkına ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak bu darbe girişiminden sorumlu olanlarla mücadele etkin, samimi ve kararlı biçimde sürdürülmelidir. Ülkemizi kaosa sürüklemeye yönelik bu darbe girişimi halkımız ve silahlı kuvvetlerimizin demokrasimize ve cumhuriyetimize sahip çıkmasıyla engellenmiştir. 15 Temmuz 2016’ya gelinen süreçte yapılan hatalarla yüzleşmeli, aynı hatalar tekrarlanmamalıdır. Devlet hiçbir zümreye cemaate, kuruma ayrıcalık tanımamalı, liyakat ilkesine uyulmalıdır” diye konuştu.

Demokrasinin üstünlüğünü savunuyoruz

  demokrasinin.jpgTürk-İş Trabzon İl Temsilcisi Gökhan Gedikli, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 

  Gedikli açıklamasında, “15 Temmuz gecesi işgal girişiminin sonucu henüz belli olmamışken biz Türk-iş olarak darbeye hayır dedik. Önceliğimiz Türkiye dedik, önceliğimiz demokrasi dedik, önceliğimiz halkın iradesi dedik. Terör örgütlerine karşı verilen mücadeleyi, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savunmayı kararlılıkla sürdüreceğimizi bu vesileyle tekrar hatırlatmak isteriz. Emek camiası olarak bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize de en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Fitne fesat uyarısı

  fitne-fesat.jpgAK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

  15 Temmuz gecesi işgal girişiminin milletin dirayeti sayesinde engellendiğini söyleyen Altunbaş, FETÖ’nün milletin içerisinde fitne ve fesat ile yeniden kendine yer bulmaya çalıştığını ileri sürdü. Altunbaş, “Eli kanlı terör örgütü FETÖ, ülkemizin bekasını hedef alan eylem ve faaliyetlerine bugün de devam etmektedir. Fitne ve fesat çıkararak insanların akıllarını çelmeye çalışan FETÖ, kendilerini hedef alanları yalan ve iftiralarla da itibarsızlaştırmaya çalışmakta, nifak tohumları ekme gayretindedir. Milletimiz, kardeşliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışan FETÖ’cülerin bu emellerine hep birlikte engel olmalı, müsamaha göstermemeli, birlik ve beraberliğinden ödün vermemelidir” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Rafadan Tayfa Trabzon’da10 Aralık 2019 Salı 08:47
 • "ReİZ" Rumuzlu Dolandırıcı Yakalandı10 Aralık 2019 Salı 02:02
 • Kaptanlar Tek Yumruk09 Aralık 2019 Pazartesi 11:09
 • Trabzon’un “ALİLERİ”09 Aralık 2019 Pazartesi 09:05
 • “Sen Anlat Hamsi”08 Aralık 2019 Pazar 19:16
 • Abdestli Kapitalistler!08 Aralık 2019 Pazar 19:12
 • BİREY İÇİN, TOPLUM İÇİN HAFIZA KAYBI İNSAN İÇİN HAFIZA KAYBI08 Aralık 2019 Pazar 19:07
 • Fiyatı 35-40 Bin TL Arasında08 Aralık 2019 Pazar 18:22
 • Hayat Kurtaran Müdahale06 Aralık 2019 Cuma 16:53
 • Soba Yakma Kavgası Karakolda Bitti06 Aralık 2019 Cuma 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.