• BIST 101.417
 • Altın 234,051
 • Dolar 5,5451
 • Euro 6,2645
 • Trabzon 9 °C

TRABZON’DAN ERZURUM'A 1869

TRABZON’DAN ERZURUM'A 1869
Fransız seyyah Théophile-Louis Deyrolle’nin, Trabzon’dan Erzurum’a 1869 adlı eserini 1930 lu yılların sonunda Reşat Ekrem Koçu, Türkçeye çevirmişti ve eserin ilk baskısı da o tarihte yapılmıştı.

Zigana- Ardasa – Torul
Mehmet Nuri Sunguroğlu ise Koçu’nun Türkçeye çevirdiği eseri sadeleştirdi. Bizde Sunguroğlu’nun  sadeleştirdiği eserin bazı bölümlerini köşemize alıyoruz. Trabzon’un ve bölgenin tarihini merak edenlere, kitapçılardan  bu güzel eseri  almalarını öneririz.
 Xxx
17 Nisanda Trabzon’dan tekrar ayrılıyordum. Maarif nezareti tarafından Tortum ovasında ve Van gölü civarında tabii ilimler ve arkeoloji tetkikatına memur edilmiştim. Bir tercüman ve hayvan ile beraber hareket ettim. Kırımlı olan katırcılarla Erzurum'a kadar pazarlık etmiştim.
Kitabeleri istinsah etmek üzere kağıtlar ve kartonlar götürüyordum ki bunların nakli fevkalade itinaya muhtaçtı. Zira yolda belki pek çok kere çamurlara, ırmaklara yuvarlanıp mahvolmak tehlikesi geçireceklerdi. Günde bir kaç defa hayvanların yüklerini indirmek, bindirmek lazımdır.

mmm-002.jpg
Her mülki teşkilat dairesinde bir zaptiye hizmet edecekti, önden gidecek, rehberlik edecek ve benim küçük kervanım için konak yerlerinde hazırlıkta bulunacaktı. Küçük Asya’da rahat bir yolculuk yapmak isteyenler için böyle ihtiyatlı hareket etmek lazımdır.
Emniyet meselesine gelince, orta halli bir yolcu için, Fransa’da olduğu kadar burada da emniyet vardır, en vahşi mıntıkalarda geceler geçirdim. Tüfeğim doluydu amma hiç bir kötü tecavüze de maruz kalmadım. Tabancamın kurşunlarını, köylere girerken ekseriya tehlikeli hücumlar yapan köpeklere karşı korkutmak için kullanmıştım. 
Anadolu’da katliamlar, haydutluklar, uydurma birer masaldan başka bir şey değildir.
Erzurum'a gitmek için Trabzon’dan ayrılanlar evvelâ, yegane yol olan Değirmendere vadisini takip eder. Fakat Cevizlik’e/Maçka’ya gelince, Gümüşhane ve Bayburt'a doğru, seyyahların mevsime göre tercih ettikleri üç yol vardır. Beni Erzurum'a götürecek olan katırcılar Kıtova eteklerinden geçen yolu tercih ettiler. Bu yol ile dört günde Bayburt'a varacak idik.

İlk gün, uçurumlu, sarp yollardan, büyük zahmetlerle ilk konağımıza vardık. Buradan bir saat ötede Karanlık köprüde Galyan deresini geçtik. Bazalt kayalarından müteşekkil dağların garip şekillerinden ötürü Şeytanlık Mahallesi denilen yere vardığımızda yorgunluktan bitik bir halde idik. Derin uçurumlarda beyaz köpükler saçan bir su akıyordu. Yükseklerde çam ormanları görünüyordu. Burada çok arı besleniyor. Kırlarında çiçekler bu arılara en nefis bal yapmasını temin ediyordu.

Şeytanlık mahallesinden, geceyi geçirmek üzere Çayırlık hana doğru inmeye başladık. Yol, yine uçurumlar kenarından geçiyordu. Akşama doğru başlayan şiddetli bir yağmur ile yürüyüşümüzü hızlandırdık. Kervanlara sığınak olan basit barakalara doğru ilerledik. Yağmur bütün gece devam etti.
Katırcılar, ertesi sabah yola çıkmak istemediler. Fırtınalı bir günde dağlar arasında sergüzeşte (maceraya) atılmaya cesaret edemiyorlardı. Geri dönmelerini söyledim, onu da kabul etmediler.

Bu kötü hanlarda kalmak istemediğimden katırcılara en cazip vaatlerde bulundum, fayda etmedi. Nihayet, öğleye doğru, güneş çıkınca, niyetlerini değiştirdiler.

Kazıklı dağı boğazını geçmeye razı oldular, bir saat yol aldık. Fakat fırtına bütün korkunçluğu ile tekrar başladı, ilerlemek imkansızdı. Geri dönmek içinde gecikmiş idik. Dağa doğru tırmanırken, kar iri iri yağmaya başlamıştı. Az zaman içinde iki kadem olmuş, yolumuzu örtmüş, gizlemişti. Rüzgar haşin esiyordu, ayakta duramıyorduk; atlar her adımda tökezliyordu: tipinin gözlerimizden gizlediği uçurumlardan birine yuvarlanmaktan korkuyorduk.
Devamı 2. bölümde!
Resim: Pazara gelen köylüler / Théophile-Louis Deyrolle 1869

Of’un Milli Eğitim
Müdürü!

of-milli-egitim.jpg
Trabzon’da özellikle de AKP seçmeninin en fazla eleştirdiği amir ve müdürlerin başında, Trabzon il, Ortahisar ve Of ilçe Milli Eğitim Müdürleri gelir.  Kimileri bu müdürlerin hangi dönemde atandığını, kimileri bu müdürlerin geçmişte hangi gruplarla içli-dışlı olduklarını sorgular. 15 Temmuz öncesinde, Milli Eğitim de devlet dairelerinde terfi etmek, amir, müdür olmak öyle her babayiğidin harcı değildi. Trabzon İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin bu görevleri gelmeleri İmam-Hatip çıkışlı ve Rizeli olmaları.  Ayrıca bu iki müdür de Memur-Sen’e bağlı bir öğretmen sendikası ile koordineli çalışıyor ve Sendikanın talimatlarını aynen uyguluyorlarmış. Bu iddiaları bir başka öğretmen sendikasının yöneticileri söylüyor.
Of Milli Eğitim Müdürü Fen Bilgisi öğretmeni İdris Kabahasanoğlu ise Bayburt’tan Of’a gelmiş. Kabahasanoğlu,  Of Ballıca’lı, yani Albayrakların köyünden.  15 Temmuz öncesi hangi kulvar da yürüyordu, kiminle kol kola idi bilmiyoruz! Of Milli Eğitim camiasından bir isim, ‘Oktay Saral, Kabahasanoğlu’nu tutmasaydı, bizim müdür çoktan uçardı’ dedi.  Zaten torpille müdür olanları dün olduğu gibi bugünde birileri tutuyor. 
Yaylalı Büyükşehir’e
Öztürk Akçaabat’a!

yaylali-001.jpg
Mühendisler Odası Trabzon şubesi ve Kent Konseyi başkanı Mustafa Yaylalı’nın hedefi Büyükşehir Belediye başkan adaylığı imiş. Son günlerde medyada boy gösteren, yeni havalimanı ve her seçim öncesi gündeme gelen Trabzon- Erzurum- Erzincan demiryolu projeleri hakkında açıklamalar yapan Mustafa Yaylalı’nın hedefi AKP’den önce Trabzon sonra Erzurum Büyükşehir belediye Başkan adaylığı imiş. Yaylalı’nın, Trabzon’da olmasa bile Erzurum’un derin hocalarından referansı varmış. Yaylalı’yı Erzurumlu olmasına rağmen Erzurumlular kolay kolay belediye başkan adayı yapmazlar. Yaylalı, bunu bildiği için yaşadığı ve eniştesi olduğu kentin büyükşehir olmazsa Ortahisar ilçesi belediye başkan adaylığına göz kırpıyor.  
Bu arada Trabzon Ortahisar Belediyesi Fen İşlerinde Yol amiri olarak görev yapan Abdurrahman Öztürk’ün de Akçaabat’ta belediye başkan aday adayı olacağını öğrendik. Abdurrahman beyin, Akçaabat te geniş bir çevresi var. Öztürk, belediyeciliği de biliyor. Abdurrahman Öztürk, Akçaabat aday adayları arasında belki ismi öne çıkmadı ama, diğer aday adayları kadar şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ahmet Metin Genç’in proje tanıtım toplantısı!16 Mart 2019 Cumartesi 10:42
 • İbranın reddi mi, algı yaratma mı?15 Mart 2019 Cuma 08:30
 • İstihdam mı yoksa işten çıkarma seferberliği mi?14 Mart 2019 Perşembe 09:11
 • Akşener’in Mitingi!13 Mart 2019 Çarşamba 08:51
 • CENGİZ TOPEL12 Mart 2019 Salı 08:17
 • Yavuz Selim ne olacak?11 Mart 2019 Pazartesi 09:34
 • Aşık’ın tepkisi!10 Mart 2019 Pazar 12:32
 • En uzun ve yüksek viyadüğü yapan isim!09 Mart 2019 Cumartesi 09:36
 • Zorluoğlu’nun yönetim anlayışı ve projeleri!08 Mart 2019 Cuma 08:50
 • Büyükşehir ve ilçelerde son durum!07 Mart 2019 Perşembe 09:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.