• BIST 99.705
 • Altın 236,636
 • Dolar 6,1244
 • Euro 7,2048
 • Trabzon 27 °C

Trabzonlu İş Adamları ve Bürokratlar Derneğinin Trabzon Çalıştayı

Prof. Kemal Üçüncü

Derneğin  Trabzon’un sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışmak üzere yaptığı çalıştaya ilişkin derneğin sitesinde toplantının sonuç bildirisi olarak herhangi bir şey bulamadık.Basına açıklanmış herhangi bir şey yok.Bazı haber sitelerinde sunumlara ilişkin özetler var. Anlaşıldığına göre heyet Trabzon’un çok büyük sorunları olduğu konusunda muhteşem! bir tespit yapmış. Açıklamalara ve konuşmalara göz attığınızda sebepler değil sonuçların , olguların değil olayların konuşulduğunu görüyoruz.

Günlük pratik sonuçlar ve durumlar üzerinden yapılan tartışmalarla herhangi bir yere varılamaz.

Ülkemizin genelinde de olan durum budur.

Öncelikli olarak  teorik bir çerçeve ve ilkeler koyarak tartışırsanız ,çözüm için modeller ve yöntemler bulma şansınız olur.

Stratejik kelimesinin etimolojisini ve terim anlamını bilmeden stratejik planlamanın yapıldığı bir ülkede bunlar normal. Bölgenin 18 üniversitesi sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyamamış demek ki.

Konulanlar bürokratlar ve siyasiler tarafından anlaşılmamış.

Bir  körler sağırlar diyalogudur!  gidiyor.

“Hayırlara vesile olamıyor” maalesef .Vesileler ekibi krizde.

 

Öncelikle Hedefler

Stratejik planlamalarda  “zaman, mekan , ekonomik kaynaklar, nüfus profili ve kompozisyonu  göz önüne alınarak bir kısa orta uzun vade planlaması esastır. Bu planlama yapılırken ulusal ve uluslararası perspektifi en üste koymak gerekir.

Yöntemsiz bilgi üretilemez, problem çözülemez

Sorbonne Üniversitesinde bu konulara çalışmış, Kültür Bilimleri Akademisi Ekonomi Çalışma Grubu danışmanımız , dostum H. İbrahim Bayrakçı Bey’e göre:

Kalkınma Planı denilince benim aklıma gelen öncelikle 3 etap gelir: 1) Durum analizi: Dış çevre, Endüstri, İç değerlendirme 2) Stratejinin formasyonu: Fırsatlar, Riskler, Senaryolar, Mukayeseli Avantajlar, Coğrafi imkanlar, Pazar konumu, Yaratılacak değer zinciri ve sinerjisi,Çekirdek rekabet (Core competition) 3) Hedef değerlendirmesi: Guiding Policies, kurumsal, iş ve fonksiyonel hedefler nelerdir? Bence en önemli kısım 3. etapdır. Güney Kore'yi kalkındıran bu hedeflere uygun motive edilmiş sektörler kalkındırmıştır.”

şeklinde bilimsel mütalaasını ortaya koyar.”

Trabzon’u Türkiye, Doğu Karadeniz , Hazar, Kafkasya ve Avrasya  denkleminde nasıl konumlandırıyoruz.?

İmkan ve potansiyeller, kabiliyetler  nelerdir.?

İlk önce bu soruların cevapları verilmelidir.

3000 km uzağımızdaki Kazakistan’ın bir Karadeniz Havzası yaklaşımı var, ABD, Rusya’nın var, bizim yok. [hamsi, balık , kuymak, horun deyip örtüyoruz]

Bu yaklaşımla olamaz.

Pek çok konferans ve makalede biz bu konulara değindik.

Sen , ben , bir de bizim oğlan tarzı toplantılar akademide de çokça yapılıyor hazırlıksız ve hedefsiz oldukları için  hiçbir netice çıkmıyor.

Geçmişte onca kaynak israf edilerek yapılan ve birdenbire sayın Başbakan tarafından da keşfedilen DOKAP  , Turizm Master Planı tarzı teorik bir arka planı olmayan çalışmaların durumu ortada. Coğrafyanın, mekanın ve kültürün dinamiklerini bilmeden yapılan planlamalara örnektir.

Stratejik planlamalarda mutlaka uluslararası ilişkiler disiplininden konuyla ilgili uzmanlar, şehir ve bölge planlama uzmanları, kalkınma ekonomisi çalışanlar, kültür bilimciler, tarihçiler bir arada koordinasyon içinde çalışmalıdır.

Dünyada pek çok örneği var.

Duyulmayacağını , “duyacak kulakların olmadığını” bildiğim halde tarihe not düşmek adına yazıyorum.

 

Dünyanın gelecek 50 yıllık tarihi

Dünyanın gelecek 50 yıllık tarihi Karadeniz havzasında cereyan edecek. Trabzon bu alanın mihver kentidir. Buna uygun bir perspektifle planlanmalıdır.

Devlet aklının ve stratejik algısının bu konudaki vurdumduymazlığı, bölge üniversitelerinin hazırlıksızlığı hayrete şayandır.

Sivil toplum ve siyasiler paralel bir evrende gibi. Yaşanılan gerçekliğe  uygun bir bakış ne yazık ki yok.

Daha da vahimi bölgede bunları konuşacak bir muhatap olmaması.

Bölgede yabancı araştırma ekipleri milyonlarca dolar bütçeyle bilgi üretiyorlar, bizim kurumlarımız “vesileler diliyor”.

Ekonomik krizdeki Yunanistan Trabzon için  hazırladığı sanat ve kültür envanteri kitabına 2 trilyon kaynak bulabiliyor. Mesele budur.

Yanlış nazar ederseniz, yanlış manzara görürsünüz.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.