• BIST 79.352
 • Altın 126,745
 • Dolar 3,1048
 • Euro 3,3918
 • Trabzon 17 °C

TRABZONSPOR NEREYE KOŞUYOR!

H.Kamil Ataman

Trabzonspor’un durumu hakikatten içler acısı! Başkan, CEO ve yönetim kurulu üyeleri ayrı ayrı beyanatlar veriyor! Hocayı konuşmaya bile gerek yok, sesini duymayı bırakın görüntüsü bile yok. Olanları yalnızca uzaktan seyretmeyi yeğliyor. Kabuğuna çekilmiş bir durumda!

İkinci yarı hazırlıklarına başlamadan önce ara transfer çalışmaları yapan başkan ve ceo’su, kadroya yeni isimler kattıklarını açıkladılar. CEO Burak Gürdal, bu transferlerde de öne çıkan isim oldu. Burak Gürdal’ın bu transfer görüşmelerinin de “baş mimarı” olması yönetim kurulu içerisinde tepki ile karşılandı ama uzun süre bir türlü sesli halde dile getirilemedi!

Çaresizlik içerisinde kalan Trabzonspor Başkan Yardımcısı Üstünsalih; “ Yeni gelir kaynağı yaratmadan yapılacak pahalı transferlere verilecek paranın daha sonra hesabını veremeyiz. Şu an itibariyle yapılan harcamalar yönetimi değil kulübü bağlar. Bile bile Trabzonspor’un geleceğini yok edemem.”açıklamasını yaparak Trabzonspor’un mali açıdan büyük bir çıkmazın içerisine girdiğini işaret etti. Bu açıklamaların doğru olduğu kesin. Ama bu açıklamanın geciktiğini yazmak zorundayım. Üstünsalih, sezon başı yapılan transferlerin kulübü büyük bir külfetin altına sokacağını bilmiyor mu idi? Mesleği gereği bunları çok iyi bildiğini düşünüyor ve başkana ses çıkaramadığı için bunları açıklayamadığına inanıyorum. 

Trabzonspor’un mevcut yönetim kurulu içerisinde,  kulübü için gerçekten savaş veren tek kişi Üstünsalih olarak görülüyor. Kongrelerde,  her türlü eleştiriyi “adamlığını bozmadan”  dinliyor ve açıklamaları da aynı üslupla yapıyor.  Üstünsalih’in, başkanı uyardığını ancak herkese yaptığı gibi başkanın onu da dinlemediğini tahmin ediyorum. Başkan yalnızca, kongrede rakibi olan ancak sonrasında ise ceo’su olan Burak Gürdal’ı n sözlerine itibar ediyor ve onun “kuklası” gibi hareket ederek kulübü Burak Gürdal’ın yönettiği intibasını yaratıyor. Bu hem yönetim kurulunu çıkmaza sürüklüyor hem de Trabzonspor’u kötü sona götürüyor.

Üstünsalih’in, yaptığı bu açıklamalardan sonra yönetim kurulu içerisinde kalması, hem kendisine hem de Trabzonspor’a zarar verir. Trabzonspor’un “uçuruma” düşmesinde rol almaması gerektiğine inanıyorum. Şayet, bu gidişin içerisinde olmaya devam ederse, şahsı da aynı uçurumdan aşağıya düşecektir…

 

***

ALİ SÜRMEN UYGUN BİR ADAY…

Trabzonspor Divan Kurulu olağan kongresi Şubat ayı içerisinde yapılacak. Mevcut Başkan Ali Özbak’ın aday olmayacağı kongre öncesinde adaylığını açıklayan ilk isim Av. Ali Sürmen oldu. Ali Sürmen deneyimli ve güvenilir bir “hukuk” adamıdır. Trabzonspor’un her birçok kurullarında görevler almış ve bu görevlerinde başarılar sağlamıştır. Gözü pek ve yürekli bir Trabzonspor sevdalısıdır

Ali Sürmen’in, Divan Başkanlığı adaylığına soyunması hoş ve takdirle karşılanacak bir tavırdır.  Birilerinden “icazet” almaması ise kendisine ve Trabzonspor Divan Kurulu üyelerine olan güveninin tezahürüdür. Ali Sürmen’in birçok özelliği vardır ve herkeste bu özelliklerini bilir. Bilerek hiçbir yanlışın içerisine girmeyeceğini anlatmama gerek yok. Ha, yanlış yapmamış mıdır? Muhakkak yanlışlar yapmıştır ama hırslara kapılarak, bir yerlere gelmek için asla yapmamıştır. Birçok kişi ile birlikte hareket etmiştir ama birilerinin adamı olarak asla hareket etmemiştir. Zaten yanlış gördüklerini sesli bir dille söyler, birilerini kırarım kaygısı ile sessiz kalmayı yeğlemez. Olaylara mantıkla yaklaşır, sorulan soruları usanmadan, sıkılmadan defalarca tekrar ederek karşısındakine anlatır. Mesleği gereği sert bir görünümü vardır ama esprili ve hoş sohbettir. Küçüğünü de, büyüğünü de bilir. Nezaketli ve iyi bir aile babasıdır. Konuşmasını, oturup kalkmasını, adapları bilir ve ona göre hareket eder. Bir hukukçu olarak iyi bir “hatiptir”, dinlenir. Duruşu ve tavırları ile bulunduğu ortamda saygınlık görür ve asla arkadaşlarını mahcup edecek davranışlar yapmaz. Yamandır, altta kalmaz. Doğruların peşinden korkmadan, çekinmeden sonuna kadar gider. Kısacası, temsil etme yeteneği vardır ve bulunduğu ortamda saygınlık görür…

Yukarıda yazdıklarım dışında birçok özelliğini de yazabilirim ama gerek yok…

Bu özelliklerine rağmen Ali Sürmen, kongre üyeleri tarafından başkanlığa seçilmezse kaybeden taraf Trabzonspor olacaktır. Neden, seçilmezse yazdığımı merak ediyorsunuzdur? Çünkü bizim insanımız başarılı insanları değil birilerinin adamı olan insanları tercih eder. Kendi adamlarını listesine sokabilecekleri insanı seçer. Trabzonspor’un temsiliyetini düşünmez, kendi çıkarlarını gözetir. Ali Sürmen seçilemezse tek nedeni yukarıda saydıklarımdır. Diğer hiçbir özelliği seçilmesi için engel değildir

Trabzonspor Divan Kurulu seçimlerine her zaman tek liste ile gidilmiştir. Bu seçimde birileri tarafından başka bir adayın çıkartılacağı duyumunu aldım. Sayın Sürmen, adaylığını ilk açıklayan kişi oldu ve zamanlamayı yerinde yaptı. Birileri tarafından aday olacak kişinin gelenekleri bozacağı düşüncesindeyim, Divan Kurulunun saygınlığını bozacağı inancındayım...

Sonuç olarak:

Ali Sürmen’in karşısına rakip çıkmak demokratik bir haktır. Bu hakkı kullanıp sonucunda seçimi kaybeden ise büyük üzüntüler içerisine girecek ve ilk defa Divan Başkanlığı seçimini kaybeden kişi olarak Trabzonspor tarihine geçecektir…

 

***

 

ÇAĞLAYAN’DA DA ‘ŞİKE’ YAPILIYOR!

Dün, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da yer aldığı “sanıkların” yargılanmasına başlanıldı. Aziz Yıldırım ve 5 kişilik organize ekibinin yargılandığı duruşmayı izlemek için adliyeye giden Trabzonspor taraftarı “polis” engeline takıldı ve duruşma salonuna sokulmadı.

Polis, gerekçe olarak; “ Bu dava Trabzonspor ile ilgili bir dava değil, Fenerbahçe’yi ilgilendiriyor.” bahanesini göstererek Trabzonspor taraftarının, bırakın duruşmanın yapıldığı salona girmesine, adliye binasının yakınına bile yaklaşmasına izin vermedi! 2010-2011 sezonunda yapılan şikenin Trabzonspor’u nasıl ilgilendirmediğini çok merak ediyorum! Şayet, o sezonda şike yapılmamış olsaydı “şampiyon” Trabzonspor’un olacaktı. İlk yargılanmada Türk adaletine güvenen Trabzonspor taraftarı olayı “sağduyu” ile karşıladı ve süreci bekledi. Sonuç,’ hayali sükût’ oldu, güvendiğimiz dağlara karlar yağdı. Türk adalet sistemi maalesef taraf olarak sınıfta kaldı…

İlk yargılama sonrasında Aziz Yıldırım ve ekibi aklanmadı. Ama hemen yeni bir kanun yapılarak tekrar yargılanması sağlandı. Federasyon, zaten Aziz Yıldırım’ın “kuklası” idi ve şike yapılmamıştır kararını çoktan vermişti. Bu iki yandaş tutum sonucunda Aziz Yıldırım, temize çıkartılarak Fenerbahçe taraftarı gözünde “tanrılaştırıldı”… Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise olaylara sessiz kaldı ve olayın sorumluluğunu “paralel yapıya” yükledi! Böyle bir düzen, böyle bir anlayışın olduğu bir ülkede “adalet” aramanın “Donkişot” misali “yel değirmenlerine” karşı savaşmaktan farkı yok!

Duruşmaya Fenerbahçeli taraftarlar alındı. Bu onların en doğal hakkı idi. Olay çıkar bahanesiyle duruşma salonuna alınmayan Trabzonspor taraftarının suçu ne? Hadi diyelim ki toplu olarak içeri alındıklarında olaylar çıkacak ve bu olayları bertaraf edemeyeceklerini düşünmüş olsunlar. En azından 5-6 kişilik bir ekip içeri alınamaz mıydı? Bu grubun içeride güvenliği sağlanamaz mıydı? Pekala alınırdı ve güvenliği de sağlanırdı…

Trabzonspor Başkanı, duruşmayı izlemek isteseydi acaba ona da “kolluk kuvvetleri” müsaade etmeyecekler miydi?

Polise bu emri veren makamın adaleti engellediğini düşünüyorum. Fenerbahçe’ye karşı korumacı bir tutum sergiledikleri kanaatindeyim. Bu adalet sistemine nasıl güvenilecek? Nasıl Türkiye’nin “hukuk devleti “ olduğuna inanılacak?

Türk adaleti, Trabzonspor karşısında Aziz Yıldırım’a destek vererek “şikeye” bulaşmıştır!

 

***

 

UĞUR’A MEKTUPLAR…

Nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Yazacaklarımı düşündükçe gülmelerim geliyor, krizlere giriyorum. Konuya nasıl gireceğimi bilemiyorum. Bu haftanın konuğu Trabzon’un sevilen simalarından birisi olan Muzaffer Erkuloğlu. Çok hoş sohbettir.

Geçen Pazar günü “La mess” isimli cafe-restoranda yemekteydiler. Zeyyat Kafkas, beni arayarak Muzaffer Erkuloğlu ile Yusuf Hayırlıoğlu’nun restoranda olduklarını söyledi. Hemen arabaya atlayıp yanlarına gittim. Birde ne göreyim ikisi de ailece yemekteymişler. Hemen masaya oturdum ve sohbete girdik.

Muzaffer Erkuloğlu, okumak için Amerika’ya giden ilk Trabzonlu olarak tarihe geçmiştir. Muzo, bizlere son 30 yıldır bir diploma gösteriyor ama gerçek olup olmadığını çözemiyoruz. Bu konuda ona inanmayanların başında Fikret Ataoğlu ve Cemal Eyüboğlu gelmektedir. Ben korkudan ve saygıdan inanıyor gibi görünmek zorunda kalıyorum. Yusuf Hayırlıoğlu ise “gülme krizlerini” atlatıp hala rengini belli etmiyor. Muzo’nun Amerika’ya gittiği belgeli ama okul kayıtlarını göstermiyor. Okul resimleri yok. Ya gece kulüplerindeki fotolarını ya da diskodaki kızlarla çekilmiş fotolarını gösteriyor. Ya arkadaş okulda insanın bir fotosu olmaz mı?

Birde konuyu açtık mı Amerikan gazetelerinde çıkan fotolarını gösterir. Futbol oynadığını ispatlayan fotolar. O zamanlar Amerika keşfedilmişti ama Amerika daha futbolu keşfetmemişti! Torpil yaptırmayarak becerdiği tek şey Amerika’da futbol oynamasıydı.

Muzaffer Erkuloğlu şunu anlayamıyor. Kardeşim Futbol oynamadığını söylemiyor arkadaşların. Barlara, diskolara kızlarla gitmedin demiyoruz. Hadi orada sana “RAMBO” dediklerini de kabul ettik farz edelim!

Muzaffer Erkuloğlu, senden tek istediğimiz şu okuduğun üniversitede çektirmiş olduğun bir tek fotoğraf ya! Göster bitsin tartışmalar!!!

 

***

 

RESPECT…

AÇIK SÖZLÜ DÜŞMAN, İKİYÜZLÜ DOSTTAN İYİDİR…

 

***

 

ANLAYANA…

TARAFTARIN ÇAĞLAYAN’DA İSE SEN DE ORADA OLUP ONLARA DESTEK OLACAKSIN BAŞKAN!

              

             

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Trabzon’un fethi ve Karpov’un eseri!
 • Elbistan’a neden gitti?
 • Ali Kılıç’ın albümünden!
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.