• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • Trabzon 12 °C

Trabzonspor ve siyaset!

Trabzonspor ve siyaset!
Hasan Kurt yazdı...

Trabzonspor üzerine ahkâm kesen bazı gazeteciler, 2013 yılı Mayıs ayında yapılan kongrede İHO’yu destekleyenlerin derdinin Trabzonspor olmadığını, bu kesimin asıl niyetinin AKP’den ve AKP hükümetinden intikam almak olduğunu yazmış…

İHO’ya, o seçimde oy veren belirli grupların AKP karşıtı oldukları ve ağırlıklı olarak CHP ve MHP’li oldukları doğru. Buna itiraz yok. Ancak;  o seçimde bir Metin Atasoy ve Hakan Kulaçoğlu da vardı. Önemli oranda oy aldılar ve bu oyların büyük bir ekseriyeti CHP’li üyelerin oyları idi. O seçimde MHP’li Trabzonspor delegelerinin büyük ekseriyetinin İHO’ya destek verdiği söylenebilir. Bu destek de AKP karşıtlığından değil başka nedenlerdendi. İHO’ya az da olsa AKP’liler de oy verdi!

Ayrıca; İHO ve ekibi özellikle seçildikten sonra AKP ve hükümetler birlikte hareket etti. İHO’ya maddi ve manevi en büyük desteği AKP verdi. İşadamlarından toplanan milyonlarca lirayı, İHO değil siyasi irade Trabzonspor’a ve dolayısıyla İHO’ya kanalize etti.

İHO, o seçimi vaat ile propaganda ile farklı yollarla kazandı, sonra ne oldu AKP; İHO’yu sahiplendi. İHO da bir AKP’li gibi seçim otobüslerinin üzerinde, mitinglerde vs. yerlerde boy gösterdi, destek aldı.

Trabzonspor genel kurullarını, siyasete endekslemek Trabzonspor’u bilmemek anlamına gelir… Trabzonspor genel kurullarında, etkin olan ağırlıklı olarak gruplardır, ilçelerdir, STÖ’lerdir.

Trabzonspor kongresini siyasal bir ortama çekme, öncelikle Muharrem Usta’nın aleyhinedir. Olayı bu havaya sokmak isteyenler, şimdiden Usta’ya zarar vermektedir.

Çünkü Trabzonspor kongre üyelerinin yüzde 60’ı hatta 70’i muhalefet partilerine oy veren kesimdir. Trabzonspor kongre üyelerinden odun- kömür yardımı alan, kırsalda veya varoşlarda yaşayan, kuran kursu hocası veya talebesi, din görevlisi, memur- sen üyesi vs. yok denecek kadar azdır.

Mayıs 2013’te yapılan genel kurulda, Trabzon’da birkaç grubun 150-200 civarında oyla İHO’yu desteklemeleri siyasi bir hamle değildir. Bu oylar bir pazarlık sonucu İHO’ya gitmiştir. Karşı taraf bu kesime evet deseydi, o kesimin oyu Usta’da idi…

Bugün; dün İHO’ya oy veren bu kesimin yarısı Celil Hekimoğlu ile yarısı da Muharrem Usta ile… Pazarlık yaptılar mı, yapmadılar mı, bilmiyoruz. Ama görüntü bu şekilde!

Özkan Sümer ve çevresindekilerin görüşünü çokları bilir. Sümer, Albayrak yönetiminin danışmanı ve çalışanı idi. Hatta AKP’li bakana bile danışmanlık yaptı. Ekibi İHO’ya destek vermiş olabilir. Ama bugün Usta’ya daha yakın görünüyor.

Serdar Bali, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması için oluşturulan bir heyetin içinde yer aldı. Açıklama yaptı. Bali, daha sonra İHO’yu destekledi. Şimdi Bali ve ekibine AKP karşıtı diyebilir miyiz.

Diyeceğimiz odur ki, Trabzonspor kongrelerini siyasallaştırdığınızda, işin içine siyaseti soktuğunuzda oradan iyi bir sonuç çıkmaz. Çıkmadığını da yaşadık ve gördük.

Özkan Sümer başkan olduğu dönemde, kendisine ve yönetimine en büyük katkıyı MHP’li Koray Aydın vermişti… Sadri Şener’i Faruk Özak desteklemişti..

Trabzonspor’u siyaset üstü, her siyasi görüşün ortak sevdası ve kulübü olarak görmeliyiz. Kulübü eğer iktidar veya muhalefet bir partiye endekslediğimizde, Trabzonspor’un ölüm fermanına imza atmış oluruz.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.