• BIST 110.145
 • Altın 174,438
 • Dolar 4,0874
 • Euro 4,9915
 • Trabzon 17 °C

Trabzonspor’da Dirilişin Şifreleri

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Şarkılarda kalan şampiyonluk… Bu kenti var eden değerleri tüm dünyaya tanıtan efsane takım… Başkaldırının sembolü olmuş, Türkiye’nin her köşesinde ezilen yüreklere umut olmuş, yaşam katmış, otoriteyi sarsmış bir Trabzonspor... Futbolda İstanbul dükalığına son vermiş, futbolun sahada nasıl bir ruh ile oynanması gerektiğini herkese göstermiş bir Trabzonspor.
Trabzonspor’un kongre sürecinde yaşanmakta olan gelişmeleri doğal bir taraftar ve kongre üyesi olarak biz de yakından izlemekteyiz. Kişiler üzerinde yazılan düşüncelerden bağımsız olarak, bireysel değerlendirmelere girmeden; öze yönelik birkaç satır yazabilme hakkım olduğuna inanıyorum. En azından Trabzonspor’un saha sonuçlarının günlük psikolojim üzerinde etkili olması adına böyle bir girişimde bulunacağım.
Günümüzde futbolun geldiği noktada; ekonomi, kaynak, profesyonel yönetim anlayışı, medya, reklam, altyapı, halkla ilişkiler (PR), bilim ve inovasyon gibi temel unsurlar yer almaktadır. Bütün bu faktörler profesyonel futbol kulüplerinin bir şirket olarak değerlendirildiği günümüzde olmazsa olmaz olan ve başarı için gerekli olan çalışma alanlarıdır. Yeterli düzeyde taraftar kitlesine sahip olan köklü futbol takımlarında yukarıda sırlanmış olan unsurlar birer departman işi olarak yürütülmekte ve performans ölçümü yapılmaktadır. Açıkçası takımın toplam başarısı üzerinde bu faktörlerin yeri ve ağırlığı sürekli olarak ölçülmekte ve zayıf kalan departman için mutlaka yeni düzenlemeler yapılarak gerekli iyileştirmelerin yapılması yoluna gidilmektedir.
Trabzonspor’da son yıllarda bütün bu faktörlerin zayıfladığı ve hatta yönetim, medya, altyapı, PR, bilim ve inovasyon gibi unsurlardan eser kalmadığı görülmektedir. Burada medyadan kastımız ulusal düzeyde iş gören basın yayın organlarıdır. Maalesef hangi yönünü ele alırsak alalım ortada kalmış, toplum gözünde desteğini yitirmiş, güvenilirliği sıfırlanmış bir Trabzonspor gerçeği ile karşı karşıyayız.   
Trabzonspor’un borca batarak takıma katmış olduğu yıldız oyunculardan yeterli verim alamayışı, saha sonuçlarındaki başarısızlıklar göstermektedir ki; bu takım toplama yıldızların bir takımı olamamıştır ve hiçbir zaman da olamayacaktır. Güncel profesyonel kulüp yönetimlerinde geçerli olan unsurların birçoğu yarım yamalak da olsa kulüpte uygulanmış olmasına rağmen, eksik olanı anlamakta ve kavramakta zorluklar yaşanmıştır.
***

Erdoğdu Anadolu Lisesi’nin Guatemala’da Brezilya’yı yenip Dünya şampiyonu olduğunda oynamış olduğu kolbastıyı unutmadık… 80’li yıllardaki Trabzonspor’u yeniden yaşamış, içimize umut dolmuştu. O zaman da yazmıştım; “…Bu başarının arkasında yöneticilerin yaklaşımı, eğitmenler/öğretmenler, aileler, sosyal koşullar vb. pek çok unsurun yattığı söylenebilir. Ama herhalde en önemlisi; bu unsurların dünya çapında bir başarıya dönüşmesinde hazırlayıcı olan o genç futbolcu çocuklarımızın beyin, kas uyumudur. Kendilerini nasıl motive ettilerse önlerine geleni darmadağın edip, şampiyon oldular.

Kerem, Hamza, Talha, Selim, Alihan, Mücahit, Volkan ve diğerleri… Hepsinin başarıdan başka bir şeyi kabul etmedikleri, şampiyonluğun dışında her derecenin başarısızlık olduğuna inandıkları her hallerinden açıkça belli oluyordu. “Onuncu Yıl” marşını her söylediklerinde performansları ikiye katlanıyor, gelecek maçı sabırsızlıkla bekliyorlardı. İşte bizim Trabzonspor’da kaybettiğimiz ve bir daha da bulamadığımız değer bu idi.
Çocuklarımızın Guatemala’da oynamış oldukları kolbastının arka planında yatan “amatör” değerler çok şeyin anahtarıdır, ama kapıyı da açmayı bilmek lazımdır. Aynı ruh ve anlayışın profesyonel bir takımda ortaya çıkması belki beklenemez. Profesyonel futbolda duyguların ötesinde geçerli olan değerler vardır. Ve doğrudur. Ancak Trabzonspor’un iyi bir altyapı düzeni ve çeşitli düzeyde takımları vardır. Bu altyapıda çalışan, futbol oynayan onlarca genç sporcu vardır. Belki de Erdoğdu Lisesinin şampiyon kadrosunda Trabzonspor altyapısında top koşturan çocuklarımız da vardır. Ancak Trabzonspor’un, yıllardır altyapısından bir yarar görmediğini ve yeterince beslenemediğini de biliyoruz. O halde Trabzonspor’da da mutlaka bir “Guatemala’da kolbastı oynayacak” yola girilmelidir. Canlı örneği elimizin altında iken bu başarı irdelenmeli ve uygulanma yolları araştırılmalıdır.”
Başarının anahtarına bu kadar yakın dururken, dahası o çocuklar halen elimizin altında iken; işi “para bulmaya” ya da “ekonomiye” indirgemek tamamen göz boyamaya yönelik olarak kongre delegelerine uzatılan “boyalı birer şeker” demektir. Bugüne kadar Trabzonspor’un esas ihtiyacının para olmadığını bir türlü göremedik maalesef. “Ruh” nerede? Hırçın, yırtıcı futbolcularımız nerede? Kazım Koyuncu’ya beste yaptıran devrimci çıkış nerede?
Trabzonspor'un güncel olan ve yaygın kabul gören futbol kulübü anlayışı dışında bir yönetim anlayışına ihtiyacı olduğunu artık görmeliyiz. Bu anlayış biraz Milan'ın devrimci taraftarı gibi; biraz Bask takımı Athletic Bilbao gibi bir anlayıştır. Bunu biz daha önce yapmıştık. Yine yapmalıyız. Trabzonspor'un kendini gösterme peşinde koşan lümpen, cebi sonradan para görmüş şımarık cahillerin takımı olmadığını bir gün mutlaka herkes anlayacak...

***

İşin diğer boyutlarına fazla girmeden vurgulamam gereken bir diğer önemli unsur ise Trabzonspor’da bilimsel destek eksikliğidir. Takımda halen bir bilim danışmanı olduğuna dair bilgisi olan var mı? Oysaki bilimin yol göstericiliğinde futbolun ele alınması ve buna göre takımın çalışma yapması çok basit, ucuz ve değerli bir seçenektir. “Dinamik”, “çarpışma”, “akışkanlar mekaniği”, “türbülans”, “istatistik”, “dönme”, “gevşeme”, “ısı”, “rüzgar”, “yağmur” gibi bilimsel alanlar futbol ile yakından ilgili uzmanlık alanlarıdır. Bunu ben söylemiyorum; Dünyaca ünlü Physica A dergisinin editörü Brezilya’lı Profesör Constantino Tsallis diyor...
İşin özünde yatan unsurlar ve Trabzonspor’da yeniden diriliş için gerekli olan “ruh ve bilim” öne çıkartılmadığı sürece, esaslı bir politika haline getirilmediği sürece daha çok kongre yaparız…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.