• BIST 79.532
 • Altın 126,024
 • Dolar 3,0723
 • Euro 3,3519
 • Trabzon 15 °C

TRABZONSPOR’DA NELER OLUYOR!

H.Kamil Ataman

Trabzonspor’da neler oluyor anlamak mümkün değil! Yönetim kurulu “darma duman”, teknik heyet “ ağırlığını kaybetmiş”, futbolcular “ruhsuz”, çalışanları “yönetici” gibi hareket ediyorlar. Kısacası; kulüpte bir hengâme süreci yaşanıyor!

Trabzonspor Kulüp Başkanı, başlı başına enteresan işlere imza atmaya devam ediyor. Yönetim kurulu arkadaşlarını bile “tınlamıyor”, “tek adam” gibi davranmaya devam ediyor. Ersun Yanal, “yalnız adam” pozisyonuna düşmüş. Takımdaki ağırlığını kaybetmiş bir görüntü veriyor. Takımının gün geçtikçe “kan” kaybettiğini görmesine rağmen bir önlem alamıyor, çare üretemiyor. Gol atıldığında sıradan bir sevinç yaşıyor, gol yenildiğinde ise hiçbir tepki vermiyor. Yardımcılarına dönüp bir şeyler söylüyor ve maçı seyretmeye devam ediyor!

Trabzonsporlu futbolcuları anlatmaya kelimeler “kifayetsiz” kalır! Yazımın başında dediğim gibi 1-2 futbolcu dışında hepsi “ruhlarını” kaybetmiş durumda. Kendilerini üst düzey futbolcu konumunda görmeye başlamışlar, yani havalara girmişler. Ederlerinden fazla transfer ücreti alan futbolcuların havalara girmesi, kendilerini takımdan üstün görmeleri çok doğal. Hak etmedikleri paraları alan insanların şaşırmaları normal! Daha düne kadar “el arabasına” binemeyen sıradan futbolcuları; “pohpohlayarak”, “özel uçaklarla” ve “astronomik rakamlarla” transfer etmenin bedelini Trabzonspor ağır bir şekilde ödüyor. Trabzonspor bünyesinde çalışan personeli anlatmak bir utanç! Öyle bir havalara girmişler ki, havalarından ve “cakalarından” geçilmiyor. Kulüp içerisinde bazıları yönetim kurulu üyelerinden daha yetkili duruma getirilmiş, kimseye hesap vermeden her konuda ahkâm kesiyorlar. Yetkilerini nedir ve bu yetkileri kimlerden alıyorlar çok merak ediyorum? Sosyal medyaya her gün resim atıyorlar, yöneticiler gibi eleştirilere cevap veriyorlar, futbolcu ve yöneticilerle olan samimiyetlerini piyasada konuşuyorlar. Çalışanın ve emekçinin her zaman yanında olurum ama haddini aşanı ve yerini bilmeyip şımarıklıklar yapanı da “es” geçmem. Başkan, bu isimlerin yaptıklarını kendi adamları gibi gördüğü için görmemezlikten gelebilir ama bunlara “dur” diyecek aklıselim bir yöneticide mi yok?

Gelecek haftalarda bu konu ile ilgili detaylı yazılar yazacağım. Şimdilik kulüpte olanların binde birini yazmadım. Herkes haddini bilecek ve Trabzonspor’a yakışır şekilde o kulüpte çalışacak. Kulübü babalarının malı zanneden zatı muhteremlere, kulübün babalarının malı olmadığını ben anlatacağım! Kimlerin oldukları ve kulübe nasıl zarar verdiklerini yazacağım…

Hem de isim isim yazacağım!

 

***

 

TRABZONSPOR PLATFORMU NEREDE!

Geçtiğimiz mali kongre öncesinde “Trabzonspor Platformu” adı altında bir topluluk oluşturuldu ve mevcut yönetim kurulunun “ibra” edilmemesi için bir harekete geçildi. Maalesef Hacıosmanoğlu’nun ibra edilmesini engelleyemediler. Kongre salonunda yaşanan kargaşalar ve kongre divanının yanlı tutumu sonucunda yönetim kurulu ibra edilerek “aklandı”. Bu platformun yenilgisi anlamına gelmedi ve gelmemeliydi de…

Trabzonspor Platformu’nun” kimler tarafından oluşturulduğunu şahsım olarak bilmiyordum. Kongre salonundaki hareketi görene kadarda anlamamıştım. Platformu oluşturan kişiler kongre salonunda kendilerini gösterene ve harekete geçene kadar birçok kongre üyesi de bu kişileri bilmiyorlardı. Ama herkesin tahmin ettiği kişilerin olduklarını salonda gördük.

Mali kongreden sonra bu platformun akıbetinden herkes bihaber! Yalnızca mali kongre için mi bir araya gelinmişti yoksa her türlü çıkmazda olaylara akılcı bir şekilde müdahil olacaklar mıydı? Ekibin, ‘birlik ve beraberlik misyonu’ nereye kadar devam edecekti çok merak ediyordum. İbrahim Hacıosmanoğlu’na karşı gösterilen Trabzonspor çıkarlarını savunma politikası maalesef daha sonra hiçbir konuda birliktelik sağlayamadı!

Trabzonspor’un önümüzdeki aylar içerisinde kongreye gitme durumu var. Bu kongre öncesinde Trabzon kanadından isimler ve İstanbul kanadından da bazı isimler başkan adaylıklarını açıklamaya başladılar. Celil Hekimoğlu, Emin Kahraman ve şimdilik en son olarak Sebahattin Çakıroğlu gazetelere ve sosyal medyaya aday olduklarını açıkladılar. Aday olmaları tabi ki “demokratik” haklarıdır. Bu kişilerin hepsi; Hacıosmanoğlu’na karşı oluşturulan Trabzonspor Platformu’nun içinde birlikte hareket ediyorlardı. Şimdi ise birbirlerine rakip oldular. Bir araya gelip neden birlikte hareket edemediklerini çok merak ediyorum? Platform’un “ağır abileri” neden bu olaya müdahil olmuyorlar? Adaylara;” Birlikte hareket etmezseniz İ.Hacıosmanoğlu’nu o koltuktan indirmeniz mümkün değil.” diyemiyorlar?

Bu platformun şu anda hemen harekete geçip başkan adaylarına fikirlerin beyan etmeleri gerekiyor. Trabzonspor’un gelecekte nelerle mücadele etmek zorunda kalacağını anlatmaları gerekiyor. Bu adayları ikna ederek aday sayısını bire indirmek için harekete geçmeleri gerekiyor. 3-4 kişini aday olduğu kongreden çıkacak sonucun önceden belli olduğunu anlatmaları ve adayları sağduyulu davranmaya çağırmaları gerekli.

Şayet bu platform hala yaşıyorsa ve birliktelikleri sürüyorsa üstte yazdıklarımı yapmalı. Ama bir kongrelik birliktelik ise kendi çıkarları için yola çıkılmış demektir.

Hadi bakalım “Trabzonspor Platformu” harekete geçinde görelim…

 

***

 

 TRABZON’DA CHP PARAMPARÇA!

Evet, Trabzon’da Cumhuriyet Halk Partisi paramparça!

7 Haziran genel seçimleri milletvekili aday belirleme sürecinde Parti Meclisi’nin 1.sıra kontenjan kararına Trabzon örgütleri, Trabzon-Ankara arasında mekik dokumuş ve Kemal Kılıçdaroğlu’ndaneğilim yoklaması” sözü almışlardı. Verilen sözün tutulmaması halinde il ve ilçe yönetimlerinin istifa edeceğini Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun ifade etmişti…

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nuneğilim yoklaması” yapılacak sözüne güvenen milletvekili aday adayları çalışmalarına başladılar ve halkın her kesimine ulaşmak için yollara düştüler. Toplamda 18 aday adayının olduğu CHP’de bir tek isim halka gideceğine, uçağa atlayarak genel başkanının yanına giderek, 1.sıra kontenjan adaylığı için çalışmalarına Ankara’da başladı. Diğerleri ise tertemiz duygular içerisinde Trabzon’da kalıp partileri için çalışmayı tercih ettiler.

Her şey yolunda giderken dün Ankara’dan gelen haber örgütte moralleri alaşağı etti. Volkan Canalioğlu’nun 1.sıra kontenjan adayı olarak Seçim Kuruluna bildirildiğini öğrenen İl Yönetimi, İlçe Örgütleri ve aday adayları adeta şoke oldular. Volkan Bey’in Ankara’ya gitmesinden şüphelen kişilerin olduğunu biliyordum ama Volkan Bey’in böyle bir “ters köşe” yapma fiilinin içine gireceğine inanmak istemiyordum. Yakışmazdı ve etikte olmayan bir hareket gibi geliyordu bana. Bu, tabiri caizse “arkadan hançerleme” anlamına geliyordu…

Volkan Canalioğlu’nun, kendi çıkarlarını bir kenara bırakıp partisinin ve Türkiye’nin geleceğini düşünmesi gerekiyordu. Her dönem her yerde ön planda olma isteğini biraz törpülemeliydi, “egolarını” bırakıp partisinin Trabzon’da güçlenmesini sağlamalıydı.

Yazımı yazdığım sıralarda CHP İl binası önü ana-baba günüydü ve bir tek Volkan Canalioğlu orada yoktu! CHP’li seçmenlerin kendisi için söylediklerini bir duysa, bırakın aday olmayı partiden istifa ederdi.

Volkan Bey, seçmen bazında da artık tartışılmaya başlandı. Samimiyetinin yapmacık olduğunu, birilerinin kendisine rakip çıktığında her şeye kalkışacağını söylüyorlar. AKP’nin %72’lik seçim galibiyetinin de faturasını Volkan Abilerine çıkarıyorlar.

7 Haziran seçimlerine bu gidişle CHP tek milletvekili adayıyla gireceğe benziyor. Volkan Canalioğlu’na kendi partisinden bu kadar tepki varken, başka partililerden nasıl oy alacağını herkes merak ediyor! Canalioğlu, belki Trabzon’un Abisi oldu ama CHP’nin Trabzon’daki Abisi asla olmadı ve olmayı da seçmedi.

Volkan Canalioğlu, yalnız kalmayı tercih ediyorsa o kendi bileceği iş. Partisini uçurumun kenarına sürüklemeye hakkı hiç yok. Demokrasiden bahseden ve demokrat olduğunu söyleyen Volkan Bey’in bu yaptığına baskı kurmak denir…

Son söz olarak:

CHP’de, FAŞİZM’ e , FAŞİST’ e yer yoktur ve asla olmayacaktır…

 

***

 

UĞUR’A MEKTUPLAR…

Cemal Eyüboğlu’nu Trabzon’da tanımayan yoktur. Yeni adı Bengisu, eski adı Kisarna olan Trabzon’un en güzel mahallesinin muhtarıdır. Muhtarlık, hanedanlık gibi bu mahallede babadan-oğula geçmektedir. Kisarna muhtarlığı yaklaşık 60 yıldır bu ailenin tekelindedir. Mahallelide son derece memnundur. Cemal Ağabey’in tek rakibi vardır O da Muzaffer Erkuloğlu’dur. Cemal Eyüboğlu, Kisarna maden suyunun da sahibidir… Maden suyunun olduğu yerde de çok güzel bir mekanı vardır. Senelerdir dostlarını orada ağırlar. Özellikle cumartesi akşamları o mekanın tadına doyulmaz e herkes orada toplanır.

Geçen hafta sonu bende oradaydım. Ekip eksikti ama yeterince şamata çıkaracak isimler her zaman ki gibi mekana gelmişlerdi. Yusuf Hayırlıoğlu, Fikret Yavuz, Muzaffer Erkuloğlu, Memi Ağabey ve Harun Ağabey’de her zaman ki gibi oradaydılar. Kısacası bu isimler o mekanın “demirbaşlarıdır”… Masaya oturduktan hemen yemek olarak önümüze güveçte köfte geldi ve geldiği gibide hemen çöpe gitti. Köfteyi Muzaffer ile Yusuf ortaklaşa almışlar. Cemal Ağabeyin dediğine göre bol ekmekli kıymadan yaptırdıkları için kokmuş. İlerleyen saatlerde Serdar Bali geldi ve sohbet koyulaştı, konu Trabzonspor’a gelince Muzaffer Erkuloğlu sandalyenin üzerine çıkarak bir dönem sonra kulüp başkanlığına aday olacağını açıkladı. Bu açıklama haliyle Serdar Bali’yi üzdü. Çünkü Serdar Bali de aday olduğunu açıklayacaktı…

Daha sonra İlkay Yüce kardeşimiz teşrif etti ve sohbete neşe kattı. O da evdekilere bir yalan söyleyerek bizlerin arasına katılmıştı. Zaten çoğunluk olarak yalan söyleyerek o mekana gidebiliyoruz. İlerleyen saatlerde ilk olarak Fikret Yavuz “pert” olduğu için evine gitti. Daha sonra Muzaffer Ağabey her fırsatta sandalyeye çıkarak nutuklarına devam etti. Bir ara meyve istedik ama maalesef bittiğini öğrendik. Muzaffer Ağabey ile Yusuf Hayırlıoğlu meyveleri meğerse sayıla getirmişler. Bu yüzden Cemal Ağabey açtı ağzını yumdu gözünü. Ağzına gelen her şeyi ikisine söyledi.

Sohbet saat 04.30’a kadar sürdü. Her şey harikaydı. Böyle dostlukların hala olduğuna inanmak imkansız ama var…

Her hafta cumartesi günü akşamı orada dostlar toplanıyor ve çok keyifli muhabbetler yapılıyor. Kisarna gecelerine doyum olmuyor… Hepsi kendine münhasır güzel adamlar…

Görüşmek üzere selamlar…

 

***

 

RESPECT…

NE YAPARSAN YAP, NE YAŞARAN YAŞA AMA GÜLEBİLMEK İÇİN BİRİNİ AĞLATMA VE ÇIKARLARIN İÇİN HİÇ KİMSEYİ SATMA…

 

***

 

ANLAYANA…

EGOSUNU YENEMEYİP, KENDİSİNİ YANLIZLIĞA MAHKUM  EDEN KİŞİLERİN SONU MEÇHULDÜR…

                             

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Elbistan’a neden gitti?
 • Ali Kılıç’ın albümünden!
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.