• BIST 93.469
  • Altın 227,274
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Trabzon 18 °C

TRABZONSPOR’UN TARİHİNE NOT DÜŞEN AKER’İN YIKILIŞI

Kenan KURU

                     Hüseyin Avni Aker, getirdikleriyle, götürdükleriyle, Türk ve dünya futboluna yaşattığı zamanı kapsamaktadır. Geçmişten günümüze Trabzonspor AKER’deki şampiyonluklarıyla İstanbul takımlarına karşı dördüncü büyük diye tarihte yerini almıştır. Dünya takımlarının mağlubiyetleri burada futbol adına görülmüştür. Başarılarla dolu geçmişi, futbol tarihinde ve Trabzonspor taraftarının hafızasında yerini almıştır. AKER, tarihe not düşmüştür. Ve Hüseyin Avni AKER stadı Trabzonspor taraftarlarını mutlu etmiştir.
     Hudutları değiştiren bir gerçek olan futbolda, Liverpool gibi takımların devrilmesine şahitlik yapan Hüseyin Avni Aker stadının yıkılışını izlemek hüzün vermiştir.
     Trabzonspor kongre üyesi, Hüseyin Avni AKER stadının yanındaki Yavuz Selim sahasında futbol oynamış amatör sporda lisanslı birisi olarak, sporun sonuçlarını ortaya koymak yerine, Hüseyin Avni Aker isminin Trabzonspor’da yaşatılmasını stadın yıkılışı izlerken taraftarların anlayışında görmekteyiz.
      Trabzonspor’un bu gün aldığı sonuç, yaşayacağı şampiyonluk bir anda taraftarları tarihi geçmişe götürecektedir.
      Daha önce yaptığım tespitle, Trabzonspor’a yeni yapılan yüksek seyirci kapasiteli Akyazı’daki kampüste bir yerde Hüseyin Avni AKER’in isminin de yaşatılmasının önemini kamuoyu ile paylaşmıştım. Ve Trabzonspor’a, Türk ve dünya futboluna hizmet etmiş olanların önemine dikkatleri çekmiştik. Türk spor tarihinin belli bir sistemle ve milli anlayışla değerlendirilememesinin başlıca sebeplerini aramak önemli hale gelmiştir. Korumacılık, kitlesel bağlılıkların etkin rol oynamasıyla maddi ithalatla ortada olan tabloya, milli ruh ve başarı yüklenilemeyecektir.
     Objektif değerlendirme yapamayanların bağcıyı dövmeye çabaları futbol adına görülmesi gerekmektedir. Sporun aynı toplumda kazanımlarını görmeyerek veya görmek istemeyerek üzerinde üstünlük anlayışı objektiflikten uzak, kaynaşma ve dayanışmanın engeli durumundadır.
     Trabzonspor, Hüseyin Avni AKER’de ülkeler arası müsabakalarda başarıları milli şahlanışa önemli katkı sağlayan özelliğinin yanında, yerli ve millilik ruhunu vermiştir.
      Trabzonspor taraftarına kaynaşmayı sağlayan özelliği olduğuna bakıldığında, milli şahlanış ve takım menfaatlerini Hüseyin Avni Aker’de görmek olmuştur...
     Güle, güle, Trabzonspor’un şampiyonluklarının ev sahibi…


 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.