• BIST 79.252
 • Altın 124,550
 • Dolar 3,0588
 • Euro 3,3441
 • Trabzon 16 °C

TRABZONSPOR’UN TRABZONLUSU KİM?

H.Kamil Ataman

                                                                  

   Trabzonspor, futbol adına “DEVRİM” yaptığı dönemlerde, Trabzonlu futbolcularla mücadele ettiği için tüm ülkenin “sevgisini ve sempatisini” kazanmıştı. “Yerlinin yerlisi” futbolcu kadrosu ile senelerce 3 büyüklerin “korkulu rüyası” olmuştu. Trabzonspor, Anadolu’nun hangi şehrine giderse gitsin “ KAHRAMANLAR” gibi karşılanıyor ve misafir ediliyordu. Şimdi ise tam tersi durum yaşanıyor; gidilen her deplasmanda “Trabzon kümeye” edaları yükseliyor.


Trabzonspor-Akhisar Belediyespor karşılaşmasını izlerken birden irkildim, konsantrasyonum bozuldu! Karşılaşmada Trabzonspor formasını giyen Trabzonlu diye bildiğimiz kişiler, Muhammet Demir ve Yusuf Erdoğan’dı!

Trabzonspor’un mevcut kadrosunda ilk onbirde oynayan Trabzonlu futbolcu sayısı üç diye biliyorduk (Muhammet geldi, 4 oldu) ama bu da çok büyük bir yanılgı! Trabzonlu futbolcular diye kastettiğim isimler; Mustafa Yumlu, Aykut Demir ve Yusuf Erdoğan ile Muhammet Demir..

Aykut Demir, Trabzon kökenli olup Avrupa’da yetişmiş, daha sonra Türkiye’ye futbol oynamaya gelmiş bir futbolcudur. Trabzonsporlu olduğundan kuşkum olamaz ama “yerlinin yerlisi” dediğimiz futbolcular kategorisine girmez.

Muhammet Demir de alt yapı eğitimini K. Ereğli ve Bursaspor’dan almış..

Yusuf Erdoğan, Trabzonspor altyapısında yetişmiş bir futbolcu değildir. Araklıspor’da “profesyonel” olmuş ve daha sonra Trabzonspor’a transfer olmuştur. Yusuf, Trabzonlu da değildir… Babası başçavuş olduğu için görevi icabı Araklı’ya gelmiştir. Yani Yusuf “devşirme” Trabzonludur…

Trabzonspor’da, Trabzonlu tek isim Mustafa Yumlu’dur… İster sevin ister sevmeyin yerlinin yerlisidir.

 Trabzonspor gibi altyapısı ile övünen bir kulübün düştüğü “hazin” durum; Mustafa Yumlu’nu oynadığı karşılaşmalarda sahada Trabzonlu olarak tek futbolcusunun olmasıdır. Yani, Trabzonspor’un yabancısı olmasa da yalnızıdır!

 Liglerde mücadele eden takımlarının çoğunluğunda Trabzonlu futbolcular top koşturmaktadır. Hepsi 61 numaralı formayı giyerler. Trabzonspor’da şu anda 61 numaralı forma giyilemiyor! Çünkü o formayı giyen futbolcu Zeki Yavru Kayserispor’a kiralık olarak verildi… Bu hafta oynanacak olan Kayserispor karşılaşmasında Trabzonspor’a karşı ter dökecek olan Zeki Yavru sahaya yine 61 numaralı forma ile çıkacak.

Mustafa Yumlu’nun Trabzonlu olarak yalnız ve yabancı kaldığı Trabzonspor’da birilerinin şapkalarını önlerine koymaları gerekir sanırım!

                                   

CAVANDA VE ÖZEL ŞOFÖRÜ!

 İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kulübe verdiği zararlar bitmek bilmiyor! Her gün başka bir iddia ortaya atılıyor.

  Şimdi yazdıklarımı okuyunca çok şaşıracak, kızacaksınız… Hacıosmanoğlu, Angola doğumlu, Belçika kulüplerinden Standart Liege’nin altyapısında futbola başlamış olan ve profesyonel kariyerine İtalya’da adım atan LUIS PEDRO CAVANDA adında bir siyahi futbolcuyu transfer etmişti. Trabzonspor’a getirilişi muhteşem olmuştu. Transfer ücreti bile konuşulmadı, böyle kariyerli bir futbolcunun Trabzonspor’a kazandırılması her şeyin üstünde idi. Tüm Trabzon şehri sevinç sarhoşu olmuştu.

  İlk 4-5 maçta fena oynamadı. Seri ve sprinter bir futbolcu olduğu için bizlerin hoşuna gitti. Hacıosmanoğlu’na bu transferi gerçekleştirdiği için övgüler bile düzenlerimiz oldu. Gazetelerde boy boy haberleri çıktı ve Cavanda birden havalara girdi! İsteksiz futbol oynamaya başladı ve performansı düştü… Ne oldu bu adama diye düşünmeye başladım?

  Rezilliği ele alan Angolalı PEDRO, sağda solda Trabzon’da sıkıldığından, sosyal hayatının bittiğinden yakınıyormuş! Sinirleri bozulmuş, ülkesini(!) özlüyormuş! Bu tip söylemlerini duyunca bir araştırayım dedim. Neler duydum neler!

  Trabzonspor Eski Yönetimi, Trabzonspor dahil tüm kariyeri boyunca 81 resmi müsabakada 1 gol atmış bir futbolcuyu iyi bir transfer diye bizlere kakalamış… Sözleşmesi gereği lüks bir villaya yerleştirilmiş ve altına da Mercedes Vito marka bir araba çekilmiş hem de özel şoförü ile birlikte. 61.DC.007(James BOND) plakalı otomobilin ve özel şoförünün kulübe aylık maliyeti ise 16 bin liraymış!

  Eğer bu iddia doğruysa Hacıosmanoğlu’na yazıklar olsun… Buna göz yuman yöneticilere ise diyecek tek bir kelime bile bulamıyorum!

Binlerce dolar vererek defalarca ailesini tatile yolladığı iddialarına artık inanmaya başladım. “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” atasözünü boşuna dememişler.

Trabzonspor sevdalısı Hacıosmanoğlu bakalım bu iddialara ne cevap verecek!

HADİ ORTAYA ÇIK...

                                   

DOSTLARIMLA MENZİL’E GİDİYORUM (1)...

Evet, yazının başlığını yanlış yazmadım, sizler de yanlış okumadınız… Benim niye böyle bir karar aldığımı muhakkak merak ediyorsunuzdur. Dedikoduya meyal vermemek adına önceden yazmak istedim. Öncelikle gitme kararını seneler önce vermiştim ama bir türlü nasip olmamıştı. Şimdi zamanı geldi diye düşünüyorum.

Bu kadar din adamı varken neden Menzil’e gidiyorum:

Her insanın maneviyatının doruklara çıktığı bir zamanı vardır. Sohbet ister, dertleşmek ister, huzur ister, inandığı dinin özelliklerini öğrenmek ister, durulmak ister, samimi olmak ister, yanlış alışkanlıklarından kurtulmak ister.

15 yıldır Gavs Hazretlerinin yanına giden bir sürü insanla tanıştım. Gidip ziyaret edip döndüklerinde ki değişikliklere şahit oldum. Bazıları ise döndükten sonra aynı hayatlarına döndüklerini de biliyorum. Ama öyle yakın dostlarım var ki; 15 senedir tertemiz bir hayatın içindeler. Kimseyle işleri yok. İnsanları kırmamaya özen gösteriyorlar, kimseyi zorlamıyorlar. Mütevazı bir şekilde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar.

Gavsı Sani Hazretlerinin yaşam tarzını ve felsefesini çok merak ettim. Yargılamadan ve karar vermeden önce araştırdım. Kitaplarda, makalelerde okudum. Merkezleri İstanbul’da olan tarikatları ve bu tarikat liderlerinin nasıl yaşadığını bildiğim için hiç birisinin düşüncelerine katılmıyordum ve hala da katılmıyorum.

Menzil’i bir yılda yarım milyon kişi ziyaret ediyor. Bunların içerisinde farklı farklı sıkıntıları olan insanlar var. Oraya şifa aramaya gidiyorlar. Kim gelirse gelsin dergah kapılarını da, gönül kapılarını da onlara açıyor.

Gavsı Sani Hazretlerinin Ehl-İ Beyt olduğunu yazmama bile gerek yok ama hatırlatmakta da fayda var.

Yaşam tarzına gelince çok şaşırdım. Tarikat Şeyhleri gibi lüks bir hayat yaşadığını zannediyordum. Sorduk ve aldığım cevaplar beni hayrete düşürdü. Milyonlarca ziyaretçisi ve sevdalısı olan bir insanın kerpiçten bir evde yaşaması, mütevazi yaşamı, tek eşli olması ve lüks arabalarının olmaması, Gavs Hazretlerine saygı duymama yetti.

Siyasetle ilgilenmeyen bir topluluk… Şekilcilik aranmıyor, kız çocuklarının eğitim almasını savunuyor ve destekliyorlar. Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk ile sırt sırta savaşmışlar. Devlet ile asla problem yaşamamışlar. 12 Eylül ihtilalin de Gavsı Sani Hazretlerinin ağabeyi; içkiye tövbe ettirdiği  ve “TEKEL” işletmelerini zarara uğrattığı gerekçesi ile tutuklanarak 3 yıl Yassıada zindanlarında yatmış!

Haftaya bu konuyu yazmaya devam edeceğim...

                                                      UĞUR’A MEKTUPLAR...

Trabzon’un sevimli simalarından olan KÖKSAL BABA bu akşam yeni yaşına muhteşem bir yaş günü partisiyle girecek... Tabi ki ben de büyük bir zevkle bu davete katılacağım. Tam tamına 1.000 kişi yaş gününe katılacak. Köksal Baba’nın yaş günü partisi şu anda Trabzon’un en büyük gündemini teşkil ediyor.

Aldığım istihbarata göre üç ses sanatçısı gecede sahne alacakmış. Daha başka sürprizler de varmış ama bunları maalesef bunları öğrenemedim.

Köksal Baba’nın heyecanı doruklara çıkmış ve akşamki programın medyaya nasıl yansıyacağını merakla bekliyormuş.

Köksal’ın yaş günü partisi Ramada Otel’de kutlanacak. Baba’ya yakışanda budur. Herhalde sıradan bir mekan da yapılamazdı. Artık O’nu tüm Türkiye tanıyor. Ünü Trabzon’u, Türkiye’yi aşmış durumda. Yaş gününe yurt dışından bile gelecek olanları biliyorum. Davetiyeler resmen “karaborsaya” düştü.

O artık bir fenomen...

O artık bir marka...

O artık bir şöhret...

Samimi bir itirafta bulunayım. Bu akşam bizi bekleyen sürprizleri düşünmekten yazımı yazamaz oldum. Telefonlarım kitlendi. “Kamil sen bilirsin, partiye kimler katılacak, nasıl bir program olacak”diye soruyorlar...

Şunu yazmadan edemeyeceğim. Köksal Baba’nın yaş günü pastası BOHEM PASTANESİ tarafından özel olarak yapılmış.

Yaş gününde yaşanan her şeyi bu sayfada haftaya okuyacaksınız...

Haftayı sabırsızlıkla bekleyin...

Hadi eyvallah... Vakit tamam...

SAYGI...

“MİZAÇ VE TABİATI BOZUK VE HASTA OLAN KİŞİ, KİMSENİN İYİ OLMAMASINI İSTER!”

ANLAYANA...

“CEHENNEM, İNSAN YÜREĞİNDE SEVGİNİN BİTTİĞİ YERDİR.”

 

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
 • 1953 yılında Kireçhane Efkar Tepe!
 • Nobel’i Trabzonlunun torunu kazandı!
 • Sezeroğlu Başkan oldu!
 • Araplar gitti, oteller boşaldı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.