• BIST 92.685
 • Altın 263,689
 • Dolar 6,9988
 • Euro 7,9740
 • Trabzon 24 °C

Transfer fiyatlandırması kapsamındaki işlemler

Mustafa Güler

TRANSFER FİYATLANDIRILMASI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞEN İŞLEMLERİN VERGİ DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ ve EK MALİ TABLOLARIN DÜZENLENMESİ

 

Bilindiği üzere 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlükte olan transfer fiyatlandırması uygulaması, mükellefler için oldukça detaylı bir belgelendirme yükümlülüğü öngörmektedir. Bu çerçevede, Kurumlar vergisi mükelleflerinin, 2013 yılında ilişkili kişilerle gerçekleştirdikleri işlemlere dair transfer fiyatlandırması formu ve transfer fiyatlandırması raporunu, 2013 yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinin verileceği 25 Nisan 2014 tarihine kadar hazırlamaları gerekmektedir.

 Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 13. Maddesinde, Kurumlar Vergisi mükelleflerinin ilişkili kişilerle (Anılan kanunda, kurumların kendi ortakları, ortaklarının ortak olduğu diğer işletmeler, ortakların eşleri, ortakların veya eşlerinin üstsoy ve altsoyu ile üçüncü derece dahil yansoy hısımları ve kayın hısımları ilişkili kişi olarak sayılmıştır. Kanunun temel amacı; Şirket kazancının örtülü yoldan bu ilişkili kişilere dağıtılabileceği varsayımı olduğu için firmaların yukarıda bahsedilen ilişkili kişilerle olan münasebetleri yasal açıdan mercek altına alınmış ve bu kişilerle yapılan her türlü işlemin beyanname ile bildirilmesi esasına geçilmiştir.) emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri mal veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunmaları durumunda, kazancın tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılacağı hükme bağlanmıştır.

Aynı madde uyarınca emsallere uygunluk ilkesi doğrultusunda tespit edilen fiyat veya bedellere ilişkin hesaplamalara ait kayıt, cetvel ve belgelerin mükellef tarafından ispat edici kağıtlar olarak saklanması zorunludur.

Buna göre mevcut transfer fiyatlandırması düzenlemeleri mükelleflere oldukça detaylı ve iki aşamalı bir belgelendirme yükümlülüğü öngörmektedir. 2013 yılında Kurumlar vergisi mükelleflerinin, ilişkili kişilerle bir hesap dönemi içinde yaptıkları mal veya hizmet alım ya da satım işlemleri ile ilgili olarak Transfer Fiyatlandırması, Kontrol Edilen Yabancı Kurum ve Örtülü Sermayeye İlişkin Formu doldurmaları ve Kurumlar Vergisi Beyannamesi ekinde, bağlı bulunulan vergi dairesine göndermeleri gerekmektedir.

Söz konusu form ile Kurumlar Vergisi mükellefleri ilgili hesap döneminde işlem gerçekleştirdikleri ilişkili kişileri, bu işlemlerin toplam parasal büyüklükleri ile işlemlerin fiyatlandırılmasında uygulanan transfer fiyatlandırması yöntemlerini beyan etmektedirler.

2013 yılında, ilişkili kişilerle gerçekleştirilen işlemlere dair hazırlanacak olan formların Kurumlar Vergisi Beyannamesi ekinde (İnternet ortamında), en geç 25 Nisan 2014 tarihine kadar bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmesi gerekmektedir.

 

EK MALİ TABLOLARIN DÜZENLENMESİ

 

Bilindiği gibi Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğine göre Bilanço ve Gelir Tablosu Temel Mali Tablolar, Satışların Maliyeti Tablosu, Nakit Akım Tablosu ve Kar Dağıtım Tablosu ise Ek Mali Tablolar olarak tanımlanmıştır.

Temel Mali Tablo Olan Bilanço ve Gelir Tablosu’nu, Bilanço esasına göre defter tutan tüm mükellefler düzenleyip Yıllık Gelir ya da Kurumlar Vergisi Beyannamesi ekinde vermek zorundadır.

Ek mali tabloların düzenlenmesi ise belli hadlere bağlanmış olup, bu hadleri geçip ek mali tabloları düzenlemek zorunda olanların ise ek mali tabloları düzenlemeleri ve bunlardan sadece “Kar Dağıtım Tablosunu” beyannameye eklemeleri gerekmektedir.

31.12.2013tarihi itibariyle aktif toplamı 12.106.500,00.-TL’yi veya Net Satışları Toplamı 26.902.900,00.-TL’yi aşan işletmeler (herhangi birisinden aşmak yeterlidir) ek Mali Tabloları düzenleyecek olup bunlardan sadece “Kar Dağıtım Tablosu”’nu beyannamelerine ekleyeceklerdir.

Aktif toplamı ya da Net Satışlar Toplamı yukarıdaki hadleri aşan işletmelerin bu hususa riayet etmeleri mevzuatın gereğidir.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.