• BIST 96.996
  • Altın 243,847
  • Dolar 6,2631
  • Euro 7,3823
  • Trabzon 23 °C

TTB VE TTSO SEÇİMLERİ

Hakkı EMİROĞLU

Şehrin iki büyük Sivil Toplum Kuruluşunda çok önemli değişim yaşanıyor. Trabzon Ticaret Borsasında 40 yıla yakın bir süre göre yapan Sabit Sabır’dan 20 yıl önce görevi devir alan yönetim kurulu başkanı ve meclis başkanı olarak görev yapan Mehmet Cirav kendi grubunda kaybederken daha önce kaybettirdiği yönetim kurulu başkanı Sebahattin Arslantürk bu sefer Meclis Başkanı olarak gelmek üzeredir.
Yönetim Kurulu Başkanı merhum Şükrü Köleoğlu’nun görevi bırakmasının ardından doğal olarak bu göreve gelen Eyyüp Ergan yine aynı görevine devam etmek üzere vize almış durumdadır.
Aslında Trabzon Ticaret Borsası bu şehirde pek de varlık gösteremeyen kamu kurumu niteliği taşıyan, üyelerinden para toplamak ve fındık çuvalı dağıtmak dışında hiçbir eylemi olmayan, hiçbir sosyal faaliyete katılmayan bir kurum olarak yıllardır varlığını sürdürmüştür.
Bundan sonra bu şekilde ayakta durması mümkün değildir. Yönetimdeki değişiklik odanın işlevini de değiştirecek sosyal hayata daha fazla katılacak ve ön plana çıkacaktır. Buna inanıyorum.
***
 
Ülkenin en eski odalarından biri olan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda da aynı şekilde büyük bir değişim yaşandı. Mevcut yönetim kurulu üyelerinin yüzde 75’i kendi gruplarında kaybetti. Oda meclisinin en yaşlı üyeleri  Sabit Sabır, Adnan Sağlam ve Tayfun Sezeroğlu yeniden aday olmaz iken oda meclisinin en üst yaş seviyesi 90’dan 70’e 20 yaş birden düştü.
Meclis üyelerinin yüzde 75’i yeniden seçilemedi. Bu değişim mevcut yönetim kurulu başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Meclis Başkanı Şadan Eren’i etkiler. Yeniden değişim grubunun başını çeken Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erkut Çelebi bu sefer yönetim kurulu başkanlığına adaydır.
Geçen dönem Meclis Başkanlığına aday olup kaybeden Mehmet Çelik bu sefer yeniden adaydır.
13 Nisan’da yapılacak olan Meclis Başkanlığı, Başkan vekillikleri, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliği için yapılacak olan seçimlerin bir çok şeyi değiştireceği daha şimdiden bellidir.
Mevcut başkanlar Şadan Eren ve Suat Hacısalihoğlu’nun eski görevlerine aday olmamaları halinde oda meclis üyesi olarak görev yapıp yapmayacakları yapılacak bu seçimlerin ardından belli olacaktır.
Biz meclis üyeliği için yapılacak olan seçimlerden bir gün önce tüm yerel gazetelere verilen tam sahife ‘Hep Beraber Çok Şey Yaptık’ ilanının ters teptiğine, oda üyelerinin ‘Bu şehir çok küçük çok şey yapmışsanız biz neden görmedik’ diyerek tepki oyu verdiklerine inanıyorum Seçilecek olan yönetimin bu uyarıyı dikkate alacağını umuyor, sürekli göç veren bu şehir adına çok şey beklediğimizi belirtiyorum.
Ainesi iştir kişinin, fazla söze gerek yoktur diyorum.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.