• BIST 101.447
  • Altın 275,232
  • Dolar 5,6965
  • Euro 6,2970
  • Trabzon 20 °C

TÜRK HALKI SEKÜLER BİR TOPLUM MUDUR?

AYDIN EROL

Türkiye'de birçok siyasetçi, akademisyen, gazeteci, kanaat önderi Türk toplumunun özellikle AK Parti'nin iktidarda olduğu son yıllarda daha dindar ve muhafazakar bir yapıya büründüğünü iddia ediyor. Biz bu fikirde olan kesimle aynı kanaati paylaşmıyoruz. Bize göre Türkiye toplumu gün geçtikçe İslam'dan uzaklaşmakta yıllar geçtikçe sekülerleşmektedir. Bu yazımızda bu iddiamızı gerekçelendirmeye çalışacağız.

Akademisyen Volkan Ertit Türkiye gibi çoğunluğunu müslümanların oluşturduğu bir toplumun gün geçtikçe deseküler-dindar da denilebilir- hale geldiği iddia ediliyorsa bunun birkaç maddede özetlenecek toplumsal dönüşümleri yaşaması gerektiğini belirtir. Bu maddelerden bazıları şunlardır: 1.İbadet etme oranında ve inançlı kişi sayısında artış yaşanması, 2. Geleneksel Türk aile yapısının İslamlaşması ve evlilik dışı cinsel yakınlaşmaların azalması, 3.Eşcinsellere karşı toplumun daha hoşgörüsüz hale gelmesi 4. İslami kıyafet kodlarının hem kadınlar hem de erkekler için daha fazla tercih edilmesi, 5.İslam'ın toplumsal prestijinde artış gerçekleşmesi, 6. Tartışma kültüründe İslam'ın daha fazla referans kaynağı haline gelmesi, 7. İslam'ın medya diline daha fazla hakim olması vb.

Bu maddeler önemli zira İslam kendisine inananlardan sadece ibadet etmesini değil aynı zamanda detaylı reçetelerle müslümanların hayatının birçok noktasını düzenlemeye çalışmaktadır.

Şimdi bu maddelere göre Türk toplumunun durumunu analiz edersek karşımıza nasıl bir tablo çıkacaktır?

İslam'ın en temel emirlerinden olan 5 vakit namaz ve Ramazan orucu hususunda ne söyleyebiliriz? Günde 5 vakit namaz kılan müslüman sayısı istatistiklere göre nüfusun beşte birini geçmiyor. Oruç tutmayanların oranı ise hayli fazla. Bunun yanısıra temel yasaklardan olan içki içme konusunda da tablo ortada. İçki tüketiminin yüksekliği noktasında ülkemiz Avrupa'nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Böyle bir durumda ülke insanının dindarlaştığından nasıl bahsedilebilir? Aynı şey İslam'ın zina olarak tanımladığı günah açısından da irdelenebilir. 2019 Türkiyesinde geçmişe nazaran evlilik dışı cinsel ilişki artmış mıdır azalmış mıdır? Arttığı ortada. Peki Allah'ın lanetlediği eşcinselliğe bakış günümüz Türkiyesinde geçmişe oranla nasıldır? Artık eşcinseller binlerce kişi halinde büyükşehirlerde itiraz olmadan onur yürüyüşleri yapabilmektedir. Böyle bir tabloda nasıl olur da ülke insanının dindarlaştığı iddia edilebilir? Ya kılık kıyafete ne demeli! Günümüz Türkiyesinde İslam'ın koyduğu kurallar çerçevesinde giyinen ne kadar insan vardır ve bunun toplumun geneline oranı nedir? Kaldı ki başörtülü kızların son dönemdeki tesettürü tesettür olmaktan çıkaran örtünmelerine ne demeli? Toplumdaki hırsızlıkları, dolandırıcılıkları, fuhuşu, kumarı vb. ahlaksızlıkları saymıyoruz bile. Örnekler çoğaltılabilir! Bu haldeki bir ülke mi dindarlaşıyor! Bal gibi seküler bir toplumuz ve seküler hayatlar yaşamaya devam ediyoruz.

AK Parti iktidarında toplumun dindarlaştığını, muhafazakarlaştığını iddia eden çevreler önce yukarda saydığımız göstergelere bakmalıdır!

Uzun lafın kısası Türk toplumu hızla İslam'ı hayatlarında referans noktası yapmaktan uzak bir şekilde hayatlarını sürdürmekte ve artan bir hızla sekülerlerleşmektedir. Çıplak gerçek budur!

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.