• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Trabzon 24 °C

TÜRKİYE KADIN BULUŞMASI: “BU BULUŞMA BİZİM İÇİN BAŞLANGIÇ”

MOR PEŞTEMAL

  “Kadınlar Birlikte Güçlü”nün çağrısıyla 5-6 Ocak’ta Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınların katılımıyla bir kadın buluşması gerçekleşti. Buluşmanın çağrı metni şöyleydi ve hiçbir ayrım gözetmeden tüm kadınlara sesleniyordu:
  “Haklarımızdan, hayatlarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmeye; 
daha fazlası için mücadeleden geri durmaya hiç niyetimiz yok. 
Bunun ancak birlikte mümkün olduğunu bilen biz kadınlar, farklı farklı illerden, hayatlardan, deneyimlerden, kimliklerden, çevrelerden bir araya geliyoruz.
   25 Kasım'da her yerde sesimizi yükseltmenin verdiği güçle 5-6 Ocak'ta kadın hareketi olarak buluşmak için yola çıkıyoruz. 
  Türkiye’nin dört bir yanından, büyük bir kadın buluşması için birlikte çağrı yapıyoruz.
  Gücümüzün, farklılıklarımızı unutmadan ortaklıklarımızı büyütmekten ve birlikte ses çıkartmaktan kaynaklandığını biliyoruz. Kadınlar arası farklılıkların şiddet vesilesi haline getirilmesiyle beraber mücadele etmek konusunda yılların deneyimine sahibiz. Kıyafeti, boşanması, nasıl bir işte çalıştığı, konuştuğu dili, geldiği ülke veya mahalle, hangi saatte nerede, kiminle olduğu, bedeni, kimi sevdiği veya sevmediği, kime itiraz ettiği üzerinden bazı kadınları şiddeti 'daha hak eder' göstermenin aslında tüm kadınların zararına olduğunu yaşayarak öğrendik.
  Bizi biz yapan kazanımlarımız elimizden kayıp gittikçe,
her gün yoksullaştıkça,
kadınlara yönelik üretilen tek politika boşanmaları azaltmak oldukça,
erkek şiddetine çözüm olarak yalnızca ‘ağır ceza’ sunulup var olan cezalar dahi uygulanmadıkça,
silahlar tüm sesleri bastırdıkça,
istenen kalıba sığmayan herkese, her kimliğe karşı nefret meşrulaştırılıp sıradanlaştıkça,
kadınların hayatları ‘ailenin bütünlüğü’ne feda edildikçe,
kadın dayanışma derneklerinin yerini diyanete bağlı aile ve dini rehberlik büroları aldıkça,
nafakadan 6284 sayılı yasanın sağladığı şiddeti önleyici mekanizmalara güvencemiz olan haklarımız tartışmaya açıldıkça,
çocuk hamileliklerinin üzeri örtüldükçe,
din-temelli kurumların gittikçe etkin hale geldiği, müfredatın eşitsizliği doğallaştırdığı eğitim sisteminde milyonlarca kız çocuğu okullardan açık öğretime kaydıkça,
İstanbul Sözleşmesi'ne rağmen şiddet durumunda arabuluculuk dillendirilmeye başladıkça,
kadın hareketinin içini boşaltma, ayrıştırma, değersizleştirme, altını oyma, itibarsızlaştırma çabaları fütursuzca arttıkça,
biz kadınlar evde, sokakta, işte, okulda, pazarda, trafikte, toplu taşımada, hastanede, sette, her yerde şiddete, baskıya, sömürüye daha açık hale geldik, geliyoruz.
  Tüm bunlar yaşanırken, sesimizi çıkarabildiğimiz mecraların, tepkimizi ifade edebildiğimiz, birbirimizi duyabildiğimiz, haklarımızı talep edebildiğimiz alanların bir bir kapanışına seyirci kalmayı kabul etmiyoruz. Her şeye rağmen bulunduğumuz her yerde birliktelik zeminlerini çoğaltmaya, sesimizi çıkarmaya, bir arada olmaya, birbirimizden güç almaya devam ediyoruz. 
Çünkü birbirimize, kadınlara, kadın hareketine güveniyoruz. Bunu yeniden hissetmek, hatırlamak, hatırlatmak ve birbirimize güç vermek için; temasımızı artırmak, sözümüzü büyütmek, dayanışmamızı daim kılmak için hangi yöntemleri kullanabileceğimizi konuşmak adına 5-6 Ocak'ta Türkiye kadın buluşmasında bir araya geliyoruz.”
İşte bu çağrıyla beraber, “Haklarımız, hayatlarımız, kazanımlarımız bizim!” söylemiyle, doğudan batıya, kuzeyden güneye onlarca ilden kadının katılımıyla İstanbul’da Türkiye Kadın Buluşması gerçekleştirildi. 800’ü aşkın kadın yürüttükleri atölyelerle imkanlarını/araçlarını, mücadeleyi güçlendirme yöntemlerini, kadınları bir araya getiren şeyleri, bu birlikteliği sürdürmek için yapılabilecekleri tartıştılar. Hayat tarzları, yaşadıkları yerler, düşünceleri ne kadar farklı olursa olsun aslında ortak sorunlarının ve isteklerinin olduğunu fark eden kadınlar ortak hareket etme mekanizmasını kaybetmeme ve illerde düzenli toplanma kararı aldılar.
Dolu dolu geçen iki günün sonundaysa ortaya kocaman bir gerçek çıktı: “Biz kadınlar birlikte güçlüyüz, birlikte güçleneceğiz. Hayatımızı, haklarımızı geri almak için bu buluşma yalnızca başlangıç!”

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.