• BIST 94.112
 • Altın 359,365
 • Dolar 6,7492
 • Euro 7,3436
 • Trabzon 11 °C

Türkiye kahroldu

Türkiye kahroldu
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldığını açıkladı

Enkaza ulaşan korucu ilk önce 5 kişinin cenazesine ulaşıldığını ve Yazıcıoğlu'nun olmadığını bildirdi. Daha sonra ise BBP liderinin cenazesi de bulundu. Sivil Savunma ekipleri de, 6 kişinin cenazesine ulaşıldığını açıkladı. BBP'den yapılan basın açıklamasında ise "Liderin suratını görmeden öldüğüne inanmayız" dendi.

 

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu çarşamba günü Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi’nden Yozgat’ın Yerköy İlçesi’ne götürürken düşen helikopterin enkazı, aradan 47 saat geçtikten sonra köylüler tarafından bulundu. Helikopterdeki 6 kişiden kurtulan olmadı.

 

Göksun- Kahramanmaraş yolu üzerindeki Şahinkayası Beldesi yakınlarındaki Keş Dağı’nda bulunan enkazda, helikopterde yaşamını yitiren 6 kişinin donduğu, üzerlerinde iki parmak kalınlığında buz oluştuğu görüldü.

 

Enkazı, dün akşam Döngel Köyü camisinden anons yapıp, gönüllü olarak dağa çıkarak bulan 17 kişilik köylü ve korucu grubu da donma tehlikesi geçirdi.

 

Helikopterin bulunduğu noktanın cep telefonu sinyalleri ile kooordinat olarak belirlenememiş olmasına, baz istasyonlarının dağlık bölgedeki ‘yansıma yanıltması’nın yol açmış olabileceği belirtildi.

 

Enkazın, arama bölgelerine 30 kilometre kadar uzakta bulunması ile birlikte, bölgede arama yapan binlerce görevli ve helikopterler, bu kez en yakın yerleşim birimine yaya 4-5 saat uzaklıkta olan dağlık bölgedeki enkazı ve cenazeleri taşımak üzere yönlendirildi. Helikopter kurbanlarının bulunduğu mevkinin adının ‘Kanlıçukur’ olması da dikkat çekti.

 

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Çarşamba günü Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi’nden Yozgat'ın Yerköy İlçesi'ne gitmek üzere saat 14.42’de havalanan ancak Göksun İlçesi'nin dağlık kesiminde düşen helikopterden Muhsin Yazıcıoğlu ile yanındaki 3 partili bir gazeteci ve pilota ulaşmak için arama- kurtarma ekipleri zamana karşı yarış başlattı. Helikopterdekilerin sağ kurtulmuş olabileceğine ilişkin zaman zaman yeşeren umutlarla sürdürülen arama ile ilgili ilk somut sonuç, bugün saat 15.00’de alındı.

Göksun’daki kriz merkezinde bulunan İçişleri Bakanı’na aktarılan bilgiyi Bakan Beşir Atalay heyecanla açıkladı ve “Enkaza ulaşıldı” dedi. Ardından da enkazla ilgili ilk bilgiler, enkaz ve cenazelerin yanında bulunan Döngöl köylülerinin cep telefonları ile görüşülerek alındı.

 

MEVKİ: KANLIÇUKUR

Göksun- Kahramanmaraş karayolunun doğusundaki Şahinkayası Beldesi yakınlarında Döngel, Sisne, Ahmetçetik, Kızılöz köylerinin çevrelediği Kanlıçukur mevkiinde 2 bin 500 rakımlı Keş Dağı’na düşen enkazı köylüler buldu.

Gönüllü olarak arama çalışması yapan 17 köylü ve korucunun enkazı bulmasının ardından alınan ilk bilgilerde 3 cenaze bulunduğunun söylenmesi, Yazıcıoğlu ve helikopterdeki 2 kişinin hala yaşadığı umudu doğmasına neden oldu. Ancak kar kalınlığı 2 metre olan enkaz bölgesindeki köylüler, yarım saat içinde diğer cenazeyi de buldu.

Umutla gelecek haberler beklenirken, enkazı bulunan korucu Abidin Karataş ile diğer köylülerin televizyonlarda yapılan telefon bağlantılarında, 3 cenazenin helikopterde diğer cenazeleri dışarıda gördüklerini söylemesiyle umutlar tamamen söndü.

 

KARATAŞ TEKRAR TEKRAR BAĞLANDI

Helikopter enkazını ilk gören 17 kişilik gruptan korucu Abidin Karataş, 2 metre karla kaplı alana düşen helikopterin parçalanarak 50- 60 metre çapında alana dağıldığını söyledi. Helikopterde önce 3, sonra 5 cesedin bulunduğunu söyleyen Abidin Karataş, olay yerinde gördüğü manzarayı şöyle anlattı:

“Parçalanan helikopterde 5 cenaze gördük. Donmuş haldeler. Muhsin Yazıcıoğlu’nu göremedik. Aramalarda kimsenin aklına gelmeyen bir yer burası. Açık bir alan. Burada hiç arama yapılmadı. İki metre kar var. Sadece bizim izlerimiz var, bizden önce kimse gelmemiş. Enkazın bulunduğu yer Göksun’a çok uzak. Burası Keş Dağı’nda Kanlıçukur denen yerin arkasında, Kurudere diyorlar. Bildiğimiz bir yer değil.”

Abidin Karataş ve diğer köylüler bir sonra da Muhsin Yazıcıoğlu'nun cansız bedenini de bulduklarını söyledi. Korucu Karataş, yanındaki köylülerle birlikte zor durumda olduklarını, sis nedeniyle 200 metre önlerini göremediklerini, ısınmak için ateş yaktıklarını söylerken, “Bizi kurtarın” dedi.

 

MUHTAR CAMİDEN ARAMA ANONSU YAPTIRDI

Döngel Köyü’nden muhtar Yılmaz Tilki’nin amcasının oğlu Abdullah Tilki, enkazı bulan 17 kişilik grubun nasıl yola çıktığının öyküsünü DHA muhabirine şöyle anlattı:

“Dün akşam muhtarımız camiden anons yaptırıp, başkanımızı aramak için gönüllü olanların sabah 06.00'da toplanmasını istedi. Fazla bir erzak almadılar. Birkaç korucu, öbür köylerden birkaç kişi ile toplanıp 17 kişi olmuşlar. Bazen konuştuk, sonra bulduklarını söylediler. Hava kararacağı için dönüyorlarmış, o zaman bulmuşlar.”

Döngel Köyü’nden gönüllü olarak dağa çıkanların Köy muhtarı Yılmaz Tilki ile Osman Bolat, Zekeriye Koca, Abidin Karataş, Alaattin Akpınar, Cumali Gök, Oruç Gök, Remzi Gök, Osman Yılmaz, Necati Gök, Cihangir Karataş, Çevrepınar Köyü’nden Hidayet Demir ve yol üstündeki köylerden isimleri belirlenemeyen 5 kişi olduğu kaydedildi.

 

EKİPLER ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Bu bölgenin de arama yapılması planlanan noktalar arasında olduğu, ancak hava koşulları nedeniyle yeterli arama yapılamadığı belirtildi. Bölgeye sevk edilen çok sayıda arama kurtarma ekibi çalışmaya başladı. Ambulansların da gönderildiği bölgeye gelen BBP’liler de yollarda önlem alan jandarma tarafından geri çevrildi. Partililer ile jandarma arasında zaman zaman gergin anlar da yaşanırken bazı partililer de bölgeye ulaşmaya çalışan gazetecilere karşı da taşkınlıklar yaptı.

 

BBP'DEN BASIN AÇIKLAMASI

BBP Yüksek İstişare Kurulu üyesi Hasan  Çağlayan, düşen helikopterdeki Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer 5 kişiye ilişkin haberlerin "olumsuz" olduğunu ifade ederek, bölgedeki arkadaşları "ben  gördüm" demeden durumun kendileri için "kesin olmadığını" bildirdi.

 

Çağlayan, parti genel merkezi önünde yaptığı açıklamada, olayı duyduğumuz günden bugüne kadar "yetkili kişilerin sıkıntılı olduğunu ve mevzuyu açıklayamayacak durumda bulunduklarını" kaydetti.

 

Hasan Çağlayan, "Şu ana kadar aldığımız haberler, helikopterde bulunan 6 kardeşimiz için de, bize ulaşan haber ve bütün televizyon kanallarının olay yerinden intikal ettirdikleri haberler olumsuz. fakat bizim bizzat olay yerinde bulunan görevli kardeşimiz ’ben gördüm’ deyinceye kadar bizce kesin değil" diye konuştu.

 

Yetkililerle temaslarının sürdüğünü anlatan Çağlayan, "Bizim bu hassasiyetimizin inşallah devletin yetikli kurulları da anlar da onlar da size saygı gösterir ve bize kesin neticeyi ulaştırır" dedi.

 

 

YAZICIOĞLU'NUN EŞİ KÖYDE BEKLİYOR

Helikopter enkazının bulunduğunun kesinleşmesinden sonra BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ‘Onun bulunduğu yerde olmak istiyorum” diyen eşi Gülefer Yazıcıoğlu da cenazelerin getirileceği Kızılöz Köyü'ne gitti. Gülfer Yazıcıoğlu'na ağabeyi olan AKP Milletvekili Nevzat Pakdil ve BBP Genel Başkan Basın Danışmanı Murat Çetintaş da eşlik etti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile diğer yetkililer de bu köyde karargah kurarak, esetlerin alınması ve enkazda yapılacak çalışmalara nezaret etti.

 

KORUCU: İLK GÜN GÖRDÜK, PARTİYE SÖYLEDİM

Helikoper enkazının bulunduğu bölgedeki koruculardan 37 yaşındaki Selim Işık, kazadan hemen sonra enkazın bulunduğu yer ile ilgili olarak ihbarda bulunduklarını söyledi. Işık, “Üç gün önce biz o bölgeye gittik, kablo kokusu aldık. Tipi var diye korkup döndük. Söylediğimizde gidilseydi, o muhabir arkadaş kurtarılmış olurdu” dedi. Selim Işık, şunları söyledi:

“Kaza olduğu gün saat 15.15 civarı Sisne köyü yakınlaırnda köylüler büyük bir ses duymuş. Köyden Yaşar Özhan bana iletti. O bölgeye gittik, kayalıkların üzerinde çamlar arasında bir enkaz gördük. Kablo kokusu geliyordu. Sonra kurtuldular diye duyduk. Tipi de olunca korkup döndük. Sonradan bulunmadığını öğrendik, bunun üzerine ertesi gün Göksun’da Büyük Birlik Parti yöneticisi Kemal Yavuz ile Muhsin Bey’e bildirdik gördüğümüzü. Genel Merkez’e de izah ettim. Bu bölge aranmayınca Başbakan geldiğinde korumalara da iletildi. Ama kendisi ile irtibat kuramadık. Orası 2 bin metre yükseklikte bir yer. Bu sabah 05.00'te tekrar o bölgeye çıktık. 500 metre kadar yaklaştık. Pervane kopmuştu. Çok zor bir yer. Kayanın başı, çamlık. Çok yorulmuştuk, döndük.”

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • VİRÜSÜ 15 SANİYE'de ÖLDÜRÜYOR!..03 Nisan 2020 Cuma 14:44
 • 10 PKK/YPG'li Terörist Ttkisiz Hale Getirildi'03 Nisan 2020 Cuma 12:24
 • Bilim Kurulunda yeni korona virüs önlemi03 Nisan 2020 Cuma 11:23
 • ÖLÜME TERKETTİLER!02 Nisan 2020 Perşembe 18:59
 • Erdoğan'dan,İtalya ve İspanya Başbakanı'na Mektup02 Nisan 2020 Perşembe 15:09
 • Laboratuvara Suç Duyurusu!02 Nisan 2020 Perşembe 15:04
 • Bir Mahalle Daha Karantinaya Alındı02 Nisan 2020 Perşembe 13:07
 • Milli Eğitim Bakanı Selçuk'dan Açıklama01 Nisan 2020 Çarşamba 17:20
 • Tüm Araçlar Durduruldu!01 Nisan 2020 Çarşamba 17:07
 • NATO,Türkiye Yardımlarına Dikkat Çekti01 Nisan 2020 Çarşamba 15:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.