• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Trabzon 9 °C

Türkiye’de ‘Din’ sektör mü oluyor?

Türkiye’de ‘Din’ sektör mü oluyor?
Hasan Kurt yazdı...

AKP hükümeti döneminde İmam-Hatip, yatılı-yatısız Kuran Kursları, Tarikat-Cemaat yurtları sayısında büyük artış oldu. Türkiye’de şu anda bir milyon civarında genç İmam-Hatipler de okuyor. AKP iktidarı devam ettiği sürece bu sayı daha da artacak. Yarın belki tüm okullar İmam-Hatipleşecek. Türkiye’nin, bu gidişle çok yakında din eksenli bir devlet olma ihtimali yüksek.
Bu yazımda, Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı, din öğretme ve namaz kıldırma memurlarına bir yılda ödediği parayı irdeleyeceğim.

Geçenlerde yazmıştım. Trabzon Müftüsü, Trabzon’da devletten maaş alan 3 bine yakın din adamı olduğunu söyledi. Müftü beyin din adamı dediklerinin büyük çoğunluğu camilerdeki namaz kıldırma memurları.

Her bir Diyanet memurunun devlete aylık maliyeti 4 bin lira civarında. Bunun anlamı Trabzon’da devlet, namaz kıldırma ve din öğretmek için eski para ile ayda 12 trilyon, yılda 144 trilyon lira ödüyor.

Devletin, 81 vilayetin her birinde namaz kıldırmak için yılda ortalama 100- 120 trilyon ödediğini düşünürsek, ülke genelinde bir yılda din öğretme ve namaz kıldırma için ödenen maaş tahminen 9-10 katrilyonu buluyor. Bu meblağ yılda 6-7 milyar dolara tekabül ediyor.

Bugünkü rakamlar baz alındığında TC devleti bu ülkede 10 yılda namaz kıldırmak ve din öğretmek için 60-70 milyar dolar para harcıyor.

60-70 milyar dolara, mesela Türkiye’de yüzbinlerce kişinin çalışacağı fabrikalar kurulabilir vs. vs. Üretim, ihracat bire üç-beş artar. Vs. vs.

İslam tarihinde dünden bugüne böyle bir uygulamanın olduğunu okumadım, duymadım. 
Bu rakama, Milli Eğitim Bakanlığında görevli Din, Ahlak, Kuran dersi veren öğretmenlerin aldığı maaşlar dahil değildir. Bir de ‘dindar’ diye nitelendirilen grupların ticari ilişkisi var ki o da başlı başına bir olay!

Türkiye’de bu olayı kimse tartışmıyor, gündeme getirmiyor. Getirse bile yüzeysel geçiştiriyor.

Bu olayı gündeme getirenler ‘dinsiz-komünist’ damgası yiyor.’

Kim ne söylerse söylesin, gerçek bu!

Devlet hangi dinden olursa olsun, o dine inananlara destek vermeli. Din; bağımsız ve özerk kuruluşlara, vakıflara verilmeli. Devlet bu kuruluşlara katkı da bulunmalı… Ki, bugün Diyanet İşleri Başkanlığı değişik kanallardan bağış alıyor, ayrıca ticari faaliyetlerden de para kazanıyor.

Burada şu gerçek ortaya çıkıyor. O da Türkiye’de ‘din’in bir sektör olduğu!

‘Din’in sektörleştiği hiçbir ülkenin gelişmesi, kalkınması mümkün değildir.

Bu sistem devam ettiği müddetçe Türkiye’nin kalkınmasını, gelişmesini bekleyenler, umut edenler hayal aleminde yüzüyorlardır!

 

Kirli savaş ve Türkiye!

AKP iktidarı değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son yılların en kritik dönemi yaşıyor.

Düne kadar Suriye ve Irak’taki savaşta, bazı grupları desteklediği söylense bile genelde seyirci kalan, müdahil olmayan Türkiye, bugün yarın bu kirli savaşa dahil olabilir.

Suriye’de ve Irak’ta savaşanlar, Türkiye sınırına yaklaştı. Savaştan kaçan yüzbinlerce insan Türkiye’ye geldi ve geliyor. Türk tanklarının, bazı askeri birliklerin Suriye sınırında mevzilendikleri TV’lerde, sosyal medyada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de Türkiye’nin IŞİD’e karşı yapılacak bir operasyonda yer alabileceğini söyledi. Diğer yandan IŞİD ile Peşmerge güçleri ve PKK arasında şiddetli çatışmalar oluyor. Türkiye, bu savaşta hangi tarafta yer alacak. IŞID’in mi, PKK’nın mı? Gerçi, Türk hükümeti iki tarafla da düne kadar farklı ilişki içerisinde idi!

PKK’yı olduğu kadar IŞİD’i de Türkiye’de destekleyen gruplar var. Bazı kentlerde ve üniversitelerde iki taraf lehine ve aleyhine gösteriler düzenleniyor.

Türkiye’yi yönetenler, inşallah bu kritik süreci ülkenin yararına neticelendirirler.

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.