• BIST 102.410
 • Altın 187,721
 • Dolar 4,5497
 • Euro 5,3359
 • Trabzon 19 °C

Türkiye’nin yönü!

Türkiye’nin yönü!
Hasan Kurt yazdı...

Türkiye’nin AKP iktidarı ile adım adım doğuya doğru gittiğini, birkaç kez dile getirmiştim. AKP’ye uzun bir süre destek veren eski sol yeni Sorosçu ve liberal kesim ise yeni yeni uyanmaya başladı.

Hasan Cemal;  ‘9 Mayıs Avrupa Günü’ydü.

Cumhurbaşkanı Gül’le Başbakan Erdoğan her yıl olduğu gibi birer mesaj yayınladılar.

Ve Avrupa Birliği’ni yine stratejik hedef olarak gösterdiler.

İyi güzel.

İyi güzel de, bu yolda ilerliyor muyuz?

Hayır.

Türkiye artık sırtını Avrupa’ya dönmeye, yüzünü Doğu’ya çevirmeye başlayan bir ülke. Tayyip Erdoğan Türkiye’yi böyle bir raya oturtmuş durumda’ diyor.

Başbakan; YouTube’nin kapatmış, Twitter’i yasaklamış, yandaş medya oluşturmuş, telefonla haber attırmış, TV programını sansürlemiş, medya patronuna demediğini bırakmamış, onu azarlamış bunu azarlamış. Mahkemelere müdahale ediyormuş. AKP’nin Mayıs 2013’ten bu yana seçtiği yol, liberal demokrasinin kriterleriyle uyumlu değilmiş! Türkiye geri gitmekte imiş, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, özgürlükler düzeninden uzaklaşıyormuş, Türkiye ‘eski Türkiye’ye doğru gidiyormuş!

***

Hasan Cemal’e ve onun gibilere bu saatten sonra günaydın demek gerekiyor!

Belirli ideolojiye inanmış insanların fikri kolay kolay değişir mi? İnsanlar kendilerini yenilese de uğrunda yıllarca mücadele ettiği fikirleri çöpe atmaz. Hasan Cemal ve onun gibiler atıyor mu? Atabiliyor mu?

Hele ideoloji din eksenli olursa ve temelde din eğitimi almışsan istisnalar dışında o ideolojiden kopamazsın.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ni çok ortaklı şirket olarak kabul edersek, bu şirketin yüzde 60’ı muhafazakarlığın ötesinde din eksenli bir ideolojiye inananlardan oluşuyor.

Partide çoğunluk hissesine sahip olan kesim de istediğini yaptırıyor. Geri kalan kesim de buna ses çıkarmıyor. Çünkü zaten eski partilerinden kopmuşlar. Yeni partilerinde bir de mevzi kapmışlar. Neden kopsunlar ki?

Parti kurulurken, gömlek değiştirdik falan deniliyordu ya.. Gömlek değiştirme aslında eski gömleğin yıkanıp yeniden giyilmesidir. Ben öyle yorumluyorum.

***

Başbakan Erdoğan komutasındaki AKP, dönüşümü gerçekleştirmek için planlı programlı hareket ediyor!

AKP iktidarı, önceleri söylem ve eylemde insanları yanına çekti. Kartopu gibi büyüdü, sandıkta toplumun yüzde 50’sinin desteğini aldı. Ondan sonra da dönüşüm planını uygulamaya başladı.

Milli Eğitim sil baştan oldu. Din eksenli eğitim veren okullar öne çıkarıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı, 8-10 bakanlığa eşdeğer hale geldi. Devlet kadroları İmam-Hatip çıkışlılar ile tarikat ve cemaatlere yakın isimlerle dolduruldu. Ergenekon ve Balyoz gibi davalarla askerler ve aydınlar sindirildi, 28 Şubat’ın intikamı alındı. Deyim yerinde ise her gün bir yasa değiştirildi. Yeni zenginler yaratıldı ve devlet imkanları yandaşlara sunuldu. Ve daha onlarca, yüzlerce uygulama!

Bütün bunlar yapılırken, Hasan Cemaller havanda su dövüyordu. İstanbul, Diyarbakır, Kandil, Brüksel arasında mekik dokuyorlardı. Akılları sıra 12 Eylül’den intikam alıyorlardı!

Türkiye’nin yönü, bu kesimin ve bizim de zaman zaman söylediğimiz gibi tam doğuya falan dönmedi. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimden sonra rota kesinlikle doğu olacaktır. Bu gerçekleşir mi?

Toplumda iktidara ve icraatına karşı, tepkiler her geçen gün artıyor. Ancak, AKP’ye oy veren kesimde hareketlilik yok. Nasıl hareket olsun ki? Kimi ekonomik olarak cendereye alınmış! Kimileri hallerinden memnun, günü kurtarıyorlar. Tepki gösterenler zaten AKP’ye oy vermeyen kesim! Muhalefet Partilerinin genel başkanları Salı günleri yapılan grup toplantılarında ateş ediyor o kadar!

Hani her yol Roma’ya çıkar, denir ya! Türkiye’de olan bitenler de Başbakan Erdoğan’ın işine yarıyor! Başbakan da ayağına gelen topu iyi kullanıyor, yeri geldiğinde çalımı basıyor ve golü atıyor! Muhalefet ne edip edip Başbakan’a gol attırmayacak! Dönüşümün sekteye uğraması ve durdurulması, Başbakanın gol kaçırmasına bağlı!

 

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.