• BIST 102.488
  • Altın 200,756
  • Dolar 4,8421
  • Euro 5,6715
  • Trabzon 21 °C

TÜRKMENLERİ NEREYE KOYACAKSINIZ?

Kenan KURU

            Barzani’nin bu bölgede referandum gibi kendi safsatalarıyla Irak’tan ayrılmak, egemenlik ilan etmek arayışına tarihi geçmişle bakmak gerekmektedir. Bakın, Dolgov, bu arayışların ve yapılmak istenen referandumun Irak, Suriye, İran ve Türkiye’de siyasi bağımsızlık çabalarını kamçılayacağını belirtmiştir. Bu durum, sadece Irak’ta değil, tüm bölgedeki gerilimin artmasına neden olacağı gibi, referandum bir kenara, referandum hazırlıkları dahi kimler tarafından ortaya konulduğunu anlatabilmektedir.
            Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu kararı tarihi hakikatlerin inkârıdır. Irak'ın toprak bütünlüğünü tartışmak bir tarafa Türkmen varlığının bu Peşmerge tarafından yok sayılmasıdır.
            Referandumla Irak’ta oluşturulmak istenen safsata devlet anlayışında, ABD ve İsrail’in durumu tarihi bir vakıa olarak dün olduğu gibi bugünde görülmektedir. Kuzey Irak'ta bağımsızlık referandumu kararının tarihten günümüze Kürtlerin arzularından uzak olarak, Barzani ve Talabani yönetimindeki siyasi anlayışlarla gündem oluşturulduğu bilinen bir hakikattir.
            Referandum kararının kötü bir sonuç ve hata olacağını, Kerkük ve Musul ve diğer bölgelerdeki Türk varlığının yok olacağının kabul edilemezliğini bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani başkanlığında bir araya gelen parti temsilcileri görmelidir. Türkiye’ye karşı samimiyetsiz düşünce içinde olan Peşmerge, bu bölgede var olan Türkmenlerin varlığı ve haklarını hangi anlayışla nereye koyacağını anlatmak durumundadır. Bağımsızlık referandumun 25 Eylül'de yapılmasını kararlaştıran Peşmerge tarihle barışık olmak durumundadır.
            Irak’ı bütün Iraklıların bir devleti görerek bir arada haklarının adıl olarak sağlanmasıyla yaşamasını istemek gerekmektedir. Peşmerge oyuncak olmaktadır. Kararlarının doğru olmadığını ifade ediyoruz. Bu kararın da sorumsuzca olduğunu düşünüyoruz.
            Lozan konferansının toplanmasını sağlayan en önemli husus Türk askeri başarılarının olduğudur. Milli İstiklal’in sağlanabilmesi için ise verilen mücadele askeri olduğu kadar siyasi bir kararlılık olduğundan tekrar hatırlatıyoruz. Musul, Kerkük ve diğer bölgelerde tarihten günümüze yaşayarak gelmiş olanların kararlarını kendileri verebilecektir.
            Peşmerge, bu bölgede huzuru bozanların, insanların varlığını yok sayan kahpelerin oyuncağı olmaya devam edeceği görülmektedir. 
           

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.