• BIST 115.450
 • Altın 166,297
 • Dolar 3,9373
 • Euro 4,8512
 • Trabzon 16 °C

Usta hızlı başladı!

Usta hızlı başladı!
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, işe sessiz sedasız ama hızlı başladı.

Başkan Usta, mazbatayı aldıktan sonra yönetim kurulu üyeleri ile 5-6 saat süren bir toplantı yaptı. Usta, yöneticilerin görüşlerini aldı. Yapılacak işler, önceliklerine göre masaya yatırıldı. Futbolculara ve personele ödemeler yapıldı.

Usta ve yönetimi önümüzdeki günlerde bazı radikal kararlar alacak. Kulüpte yeni yapılanmaya gidilecek. Trabzonspor’da artık profesyoneller dönemi başlayacak. Kuzey Ekspres spor servisi Trabzonspor’daki gelişmeleri takip edip, sporseverlere günü gününe duyuracak.

 

Yılmaz’ı takip için ekip!

Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi’nin, emekli mühendis Teoman Yılmaz’ı takip etmek için bir ekip kurduğu söyleniyor. Teoman Yılmaz, sosyal medyada Trabzon ve ilçelerinde özellikle belediye hizmetlerini mercek altına alıyor. Yılmaz; yanlışları, hataları, eksikleri aksatmadan ve yılmadan gündeme getiriyor. Sosyal medyada yüzlerce takipçisi olan Yılmaz’a, takipçileri de katkıda bulunuyor. Yılmaz, hangi mahallede çöplerin toplanmadığını, hangi caddede asfaltın çöktüğünü, nerede imara aykırı bir yapılaşma olduğunu anında fotoğraflarla gündeme taşıyor. Yılmaz’ın gündeme taşıdığı aksaklıkları öğrenen belediye yetkilileri, ekipleri hemen o bölgeye sevk ediyor. Teoman Yılmaz’ı, fahri olarak sürdürdüğü bu güzel işten ötürü kutluyoruz. Bu arada şunu da belirtelim, Teoman Yılmaz yaptığı haberlerle bize de destek veriyor.

 

Asım Aykan eleştirdi!

Trabzon’un bazı AKP’li belediye başkanları ve parti yetkilileri geçenlerde umre ziyareti için Suudi Arabistan’a gitmişlerdi. Umreye giden belediye başkanları Kabe’nin önünde çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşmıştı. Paylaşılan fotoğraflara kimileri övgü dolu yorum yaparken kimileri de eleştiri getirdi.

Trabzon eski belediye başkanı ve eski AKP milletvekili Asım Aykan, umre ziyaretine gidenler için şu eleştiriyi getirdi;

“Bu büyük hatayı işlemeyelim. Beytullah seyahat mekanı değil ibadet mekanıdır.  Allah (cc) kabul etsin, kardeşlerimiz umrede, Beytullah'ın önünde poz veriyorlar. Çok üzülüyorum. Bunu Diyanet işleri Başkanımızla paylaştım. Kendisi de rahatsızlığını ifade ettiler. Metaf (tavaf edilen mekan)da resim çekilmez. Orası Hâlıka mahlukun arz makamıdır. Gözyaşı dökerek af talep yeridir. Pür dikkat kulluğu ifa etmek için bulunulan kutsal alandır. Beytullah'a Jamer yerleştirip telefonları kitlemek gerek. Seyahatle ibadet birbirine karışmış durumda. Herhalde KIYAMET alameti...”

 

Kemeraltı’nı da dönüştüreceklermiş!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve başkan yardımcısı Erdoğan Beder, TTSO’yu ziyaretinde, tarihi Kemeraltı bölgesinin dünüşüm projesinden bahsetmiş ve bu projede TTSO ile birlikte çalışma teklifinde bulunmuş…

Kemeraltı bölgesi tarihi bir mekan… O bölgedeki binaların, işyerlerinin büyük bölümü Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş. Yani, tarihi yapıların yıkılması, yeniden yapılması mümkün değil. O bölgede yapılsa yapılsa eskiden bahçe olan yerlerdeki binaların yerine yapılan çok katlı yapılar yıkılır, o da mümkün değil. Projede de sonradan yapılan binaların yıkımı varmış.

Kemeraltı’ndaki en görkemli iş merkezi Edip Sevinç’in de ortak olduğu Özgün Gıda’nın sahip oldukları bina. Projeye göre; bu ve bölgede benzer onlarca bira istimlak edilecek ve yıkılacakmış!

Kemeraltı’nda çökmeye yüz tutmuş eski han, sahiplerinden satın alınmış ve restore edilmişti. O hanın doğusunda apartmanlar arasında kalan tarihi bir hamam var. Merak ediyoruz, o hamamın çevresindeki evler istimlak edilecek mi?

Projeyi görmediğimiz için afaki bir şey söylemek çok da doğru değil. Kemeraltı ve çevresinin yüzyıl önceki Kemeraltı olması için o bölgede yapılan yeni binaların hepsinin yıkılması gerekir. O da mümkün değil. Yine de kağıt üzerinde de olsa bu tür güzel projeleri desteklememiz gerekir.

 

Değer Yargıları!

Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel

Her kültürün, toplumun bir ya da birkaç "değer yargıları" kümesi vardır. Ama her değer yargısı kümesi "ahlaki değerler" kümesi değildir. Çünkü ...

Yasemin Soydaş dedi ki:

Her toplumun tanımlama ve değerlendirme sistemleri vardır. Tanımlama sistemleri o toplumun olaylar karşısında “Ne?” sorusunun cevabını, değerlendirme sistemleri “Niçin?” sorusunun cevabını verir. “Niçin?” cevabının temelinde toplumun ‘iyi’ ve ‘doğru’ları, yani ahlak nizamı vardır. Bazı ahlak nizamları zamanla hasta toplumlar, bazı ahlak nizamları ise zamanla güçlü ve sağlıklı toplumlar inşa ederler. Hasta toplumların ‘iyi’ ve ‘doğru’ları insanın özünden kopuk bir değerlendirme sisteminden kaynaklanıyor; sağlıklı toplumların ‘iyi’ ve ‘doğru’ları ise insan özüyle uyumlu bir değerlendirme sistemi üzerine kurulu. Bu demek oluyor ki, gelenek ve göreneklerle kuşaktan kuşağa taşınan toplumun ahlak nizamı, ‘iyi’ ve ‘doğru’ları, insanın doğasıyla ahenk içinde ise toplum sağlıklı, insan doğasıyla uyumsuz ise toplum hastalıklı olmaktadır. Bizim hangi toplumun parçası olduğumuz açık.

Yahya Sezai Tezel de cevaben dedi ki:

Benim ahlak kategorim, değer yargıları kümesine tekabül etmiyor. Her kültürün bir değer yargıları kümesi vardır. Bir değer yargısı kümesinin "ahlak"i değerler kümesi olabilmesi için, değer yargılarının insanların akıl ve vicdanlarını kullanarak yaptıkları irdeleme, eleştirme, yanlışsa reddetme süzgecinden geçirilmiş olması gerekir. Bunun içindir ki bizim kültürümüzde birkaç tane değer yargısı kümesi var ama bizim kültürümüzde bir "ahlaki" müzakere ve konuşma süreci yok. Bu arada insanın gayrı maddi bir özü olduğu iddiası da modern felsefe ve antropolojinin reddettiği bir iddiadır. İnsanın tek özü vardır. O da insanın ancak ve ancak bir kültürle yaşamaya mahkum bir varlık olmasıdır. Size mesela The Sacred Canopy: Elements of a Sociological Theory of Religion by Peter L. Berger i okumanızı öneririm. Bu çok önemli kitabın ilk iki bölümünün benim yaptığım Türkçeye çevirisini Web sayfamda bulabilirsiniz. Saygılarımla.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Trabzonspor nasıl kurtulur?12 Mart 2018 Pazartesi 10:21
 • ‘Benim skandalla işim olmaz!’10 Mart 2018 Cumartesi 10:59
 • Saruhan’a fabrikayı kapat mı deniliyor?09 Mart 2018 Cuma 11:18
 • TS Başkanı kim olur?08 Mart 2018 Perşembe 17:20
 • Ustaömeroğlu’nun isyanı!08 Mart 2018 Perşembe 10:38
 • Başkanlıktan sonra nerede yaşayacak!08 Mart 2018 Perşembe 10:36
 • İYİ Parti’ye yeni isimler!08 Mart 2018 Perşembe 10:35
 • Cahit Erdem vatandaşı uyardı!08 Mart 2018 Perşembe 10:32
 • Mesut Yılmaz’ı ziyaret etti!07 Mart 2018 Çarşamba 10:47
 • Başkan’ın ağır misafirleri!07 Mart 2018 Çarşamba 10:42
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.