• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Trabzon 20 °C

VALİ YAVUZ’U DİNLEDİM!

Hakkı EMİROĞLU

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ile geçtiğimiz günlerde uzun bir sohbet yaptık.
Vali Yavuz, “İlk Valiliğim Gümüşhane olması sebebiyle hafta sonları çoluk, çocuk Trabzon’a alışveriş ve sinemaya geldiğimizde buraya bir gün Vali olarak atanacağım hiç aklımdan geçmedi. Bu ülkenin ilk on ilinden birinde Valilik yapmayı Allah bize nasip eyledi” diye söze girdi, bu göreve kendisini layık gören başta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlara teşekkürü ihmal etmedi.
Bu ilin insanına layık olmak için çalıştığını kaydeden Vali Yavuz, “Bu şehre tayin olmamın ardından PKK denilen lanet örgütün Maçka’da üç aslan parçası polisimizi şehit etmesi ve o darbe sürecinde Trabzon halkının gösterdiği tepkiler görmeye ve izlenmeye değerdi. O süreçte çoluk, çocuk parkta bahçede hiç fire vermeden yatan bizim insanımız ile ne kadar gurur duysak azdır. Birlik ve beraberlik içinde darbelere karşı nasıl direneceğini bir kez daha Atatürk Meydanında tüm dünyaya gösterdiler” ifadelerini kullandı.
Ardından yaşanan referandum süreci ve tam normale döndük derken Maçka’da bu kez 15 yaşındaki Eren Bülbül ve bir astsubayın şehit edildiğini, bu olayların kendisini derinden üzdüğünü anlatan Vali Yavuz, tekrardan başsağlığı dilerken, “Onlar bu devlete bu millete emanettir. Onlar için neler yapabiliriz, bir çalışma başlattık. Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizin isimleri cadde ve sokaklarda, okullarda, evlatlarımız göğüslerinde yaşayacaklar, gururla taşıyacaklar bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Olaya son derece hassasiyet gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şehre gönderdiği jandarma timlerinin o lanet örgütün elemanlarını dağ-taş aradıklarını, bu bölgede barınamayacaklarını ve o teröristlerin bir daha bu bölgeye inemeyeceklerini anlatan Vali Yavuz, “Herkes rahat olsun” demeyi de ihmal etmedi.
***
Vali Yavuz makamında pek oturmayan, sürekli kaymakamlarla, daire amirleri ve muhtarlarla bir araya gelerek ilçelerin sorunlarını tek tek dinleyen ve takip eden hantal bürokrasinin çarkları arasında ezilmesini kaybolmasını istemeyen bir yapıya sahip… Vatandaş bir daha gittiğimde çözülmeyen sorunu bana sorar, diyor…
“Ankara’yı ben, beni de Ankara görüyor. Valiler devletin temsilcileridir” diyor ve ekliyor;
“Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden ilimize gelen insanlar burada ev, arsa ve arazi satın alıyorlar, yaz aylarında otel ve restoranlarımızda inanılmaz doluluk yaşanırken yatırımcılar burada 5 yıldızlı oteller yapacak yer arıyorlar. Dubaili grup bizden tatil köyü yapmak için Araklı’da 11 bin 700 metrekare araziyi istemiş Milli Emlak Genel Müdürlüğünden devir onayı alırsa tatil köyü yapacaklar. Bakın Uzungöl özellikle Arap turistlerin çok ilgisini çekiyor. Orada vatandaş kendi imkanlarıyla güzel tesisler yapmış, bir de fiyatları dengelese ne güzel olacak biliyor musunuz.”…
***

Vali Yavuz Bayburt-Araklı Salmantaş tünelleri ile Araklı-Bayburt arasını 90 km’ye düşürecek Kop, Zigana, Ovit, Cankurtaran tünellerinde çalışmaların hızla devam ettiğini, Sivas, Şebinkarahisar, Kümbet yaylasının altından tünellerle Giresun ve Trabzon’a bağlanacağını, Akyazı tünellerine rağmen Akçaabat’a gidiş yolunda ve Değirmendere’deki trafik sıkışıklığının ilallah dedirttiğini anlatıyor. Karayolları’nın muhteşem projeler yaptığını söyleyen Vali Yavuz, “Bunlar büyük maliyetler gerektiriyor. Ancak istimlakler yakında başlayacak. Kanuni bulvarının istimlakleri hızla sürüyor. Bahçecik ve Boztepe tünelleri açıldı. Çukurçayır, Gölçayır, Akoluk mahallerimize ulaşım kolaylığı için çalışmalar hızla sürüyor. Siz bizi izlemeye devam edin” diye sözlerini bitiriyor.

    

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.