• BIST 92.709
 • Altın 212,320
 • Dolar 5,4835
 • Euro 6,1905
 • Trabzon 11 °C

Valiler Kararnamesi ve Cumhuriyet Bayramı!

Valiler Kararnamesi ve Cumhuriyet Bayramı!
Hükümet, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi tam 39 ilin valisini ya merkeze çekti ya da görev yerlerini değiştirdi.

Valilerin görev yerlerinin değiştirilmesi veya merkeze çekilmeleri normal bir uygulama. Hemen her hükümet döneminde yapılan bir iş.

Valiler Kararnamesinde, kimlerin görevden alındığı veya atandığı hükümetin ve Cumhurbaşkanının kontrolünde.
Bizim dikkatimizi çeken olay, Valiler Kararnamesinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinden öncesine denk getirilmesi. 

Cumhuriyet Bayramı kutlama programının, üstün körü, öylesine hazırlanmasında bize öyle geliyor ki Valiler Kararnamesi etkili oldu. Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un hazırlanan programa baktığını da sanmıyoruz. Baksaydı, gündüz kutlama programına ve akşam bir saatlik resepsiyona itiraz ederdi.

Alternatif Kutlama!

Trabzon’daki muhalefet partileri ve bazı sivil toplum örgütleri eskiden, 29 Ekim akşamı Atatürk Alanında alternatif kutlama düzenlerdi. Atatürk Alanında davul-zurna ve kemençe eşliğinde horonlar oynanırdı. 

Pazartesi akşamı da muhtemelen bazı sivil toplum örgütü mensupları ve vatandaşlar Atatürk Alanı çevresinde etkinlik yapacaklar.

 

Müftünün lojmanı ve hocanın isyanı!

Geçenlerde, bir Diyanet teşkilatı mensubunun, Trabzon’da camilerde Kaşüstü Kuran Kursu için toplanan paralarla, Müftü beyin 2 Nolu Beşirli mahallesindeki dairesinin onarıldığı şeklindeki iddiasını gündeme getirmiştik. Ne valilikten, ne de müftülükten, ‘İddia yanlıştır, karalamadır vs.’ şeklinde bir açıklama gelmedi.

61 Saat internet sitesinde, ‘Hocanın isyanı’ başlıklı haberde camilerde para toplama işine isyan eden bir hocanın söyledikleri aktarılıyor.

Trabzon merkezdeki bir cami hocası “Müftülük sürekli mesaj atıyor, her hafta bir yere para isteyin, para isteyin diye. Ama ben istemiyorum, isteyemiyorum. Bu kez Kaşüstü Kur’an Kursu’na her Cuma para toplayın mesajı geldi. Vallahi biz de bıktık, istemiyorum da, bakmıyorum o mesajlara artık. Her hafta camide para mı toplanır. Cemaatin durumunu soran yok ki. Ben biliyorum cemaatimizin durumunu. Son kez isteyeceğim, şimdi istemesek ‘niye istemedin’ diyecekler.”

Eskiden hocalar, imamlar, memur gibi maaş almazlardı. Köylerde, mahallelerde hoca parası toplanır, hocalara kumanya verilir, hocalar Kur’an okuma işinden, mevlitten vs. para alırlardı.

Son dönemde, Diyanet İşleri memurları ki sayıları 150 bin civarında olan bu kesim, diğer memurlardan daha avantajlı. Halk arasında namaz kıldırma memurları olarak da nitelendirilen hoca, müezzin, imamların büyük çoğunluğu cami lojmanında kira ödemeden oturuyor, elektrik, su ve yakacak parası ödemiyor. Eskiden olduğu gibi cenaze ve mevlitlerde ücret alma işi devam ediyor. Ayrıcalıklı memur olan hocalarımız, para toplama işinde haklı olarak isyan edecekler. Biz de olsak ederiz.

 

TRABZON’DAN MAÇKA’YA-1869

(CEVİZLİK)

[...] Trabzon’da az kaldım. Fransız konsolosu M. Derche’nin tavassutu ile Trabzon valisi Muhlis paşadan param ile beygir ve yiyecek tedariki için kaymakam, müdür ve muhtarlara hitaben bir emirname aldım.

Hareketimden bir gün evvelde, paşa, kendi muhafız zaptiyelerinden birini muhafazama memur edip göndermişti. Bu, Karadeniz yalısı halkından iri yarı bir adamdı.

Biri kendime, biri de uşağımla eşyalarım için iki at kiraladım. Uşağım bir delikanlıydı.

Güzel bir sabah Trabzon’dan altı saatlik yerde bir sel yatağı ile Değirmendere’nin birleştiği bir noktada küçük bir kasaba olan Cevizlik'e/Maçka’ya doğru yola çıktım.

Yolda Trabzon'a gelen birçok köylülere rastladık. Erkekler umumiyetle beyaz yahut kahverengi, gayet kaba yünlü esvap giyerler. Başlarında fes, sarık, başlık yahut koyun derisinden kalpak var. Köylü kadınlarda mavi beyaz kafesli pamuklu çarşaf giyiyorlar.

Kadınlar ekseriya ağır yükleri sırtlanarak yürürlerken, kocaları önlerinde veya artlarında bir çorap yahut tozluk örerek gidiyorlar. Bu kaba haşin dağlıların, kuşaklarında bir hançer ve omuzlarında tüfek, çorap örmeleri garip bir manzaradır. Erkekler, iri yarı ve sağlam yapılı, yüzleri düzgün ve güzel; kadınlar ise aksi, yüzünü görebildiklerimin içinde güzelini bulamadım.

Trabzon’dan Erzurum yolu ile çıkmıştık ki, bu yol Zeytinlik mahallesinden geçer; bu mahalle, Boztepe eteğinde ve deniz kıyısındadır; sonra Değirmendere vadisine girer. Bu dere pek lâtif bir vadiden çıkarak Trabzon’dan bir kilometre uzakta denize dökülür.

Zaptiye Hüseyin, Trabzon’dan üç saat mesafede Mugurcu köyünde iki yıl evvel burada ameleler tarafından Mösyö Baltazar adında bir Fransız mühendisi ile on beş yaşındaki oğlunun öldürüldüğü evi gösterdi. Bu katiller halâ Trabzon mapushanesinde idi, muhakeme daha bitmemişti.

Muğurcu’dan az ötede Maturacı (Mataracı) denilen yerde, Değirmendere vadisi daralıyor, dere üzerinde birçok ahşap değirmenler görülüyordu. Pek iptidai olan bu değirmenlerde çok kaba bir un öğütülüyor.

Bütün şark yollarında olduğu gibi, bu yolda da, ya ağaç bir oluktan ibaret yahut taştan yapılmış birçok çeşmeler var. Bunları hükumet yaptırmamıştır. Sahipleri, halk arasından dindar ve şefkatli insanlardır. Suyu pek lezzetli olan bu dağ çeşmeleri ise dikkate değer bir tarzda yapılmıştır; içi oyulmuş kocaman bir ağaç gövdesinden ibaret yalaklarından hayvanlar, sürüler sulanır.

Cevizlik/Maçka kasabasında hanlar, kervanlara lüzumlu her şey bulunan dükkanlar var. Cevizlik/Maçka Trabzon’dan kalkan kervanın ekseriya ilk konak yeridir. Vadinin iki yanı yeşilliklere gömülmüş, ulu ceviz ağaçları, semte adını vermiş.

Ceviz ağaçlarının yanında kızılağaçlar, yukarıdaki yamaçlarda meşeler, akgürgenler var. Cevizlik’te yol inşaatı sırasında yapılmış bir küçük eve yerleştim.

Havalar tekrar bozdu, çabuk açılamayacak gibi görünüyordu. Bir hafta sonra Trabzon’a dönmeye karar verdim.

Ormanlarda halâ kuşlar ötüşüyor. Menekşeler, buhuru Meryemler çiçek açmışlardı. Yaban fıstıkları ve birçok meyve ağaçlarının tomurcukları açmıştı. Yağmur ve rüzgarlardan pek nadir olarak ara bulup ta ayağımı dışarı attığım zamanlar çok şayanı nebatlar ve böcekler topladım.

Kaynak: Trabzon’dan Erzurum’a 1869 / Çeviri: Reşad Ekrem Koçu / ÇIĞIR KİTABEVİ – İstanbul 1938

Sadeleştiren: Mehmet Nuri Sunguroğlu 18.10.2018

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TRABZON’DAN ERZURUM'A / 186907 Kasım 2018 Çarşamba 08:16
 • Hükümete üç kaynak!06 Kasım 2018 Salı 09:50
 • AKP’nin başkan adayı ne zaman belli olacak?05 Kasım 2018 Pazartesi 09:44
 • TRABZON’DAN ERZURUM'A -186904 Kasım 2018 Pazar 11:30
 • Hamsiyi Ruslar tutsun, yunuslar yesin!03 Kasım 2018 Cumartesi 08:42
 • Başkan Beştepe’de!02 Kasım 2018 Cuma 09:04
 • Akçaabat’ın adayları!01 Kasım 2018 Perşembe 09:25
 • Ortahisar ‘Şen’lenecek! Büyükşehir ‘Genç’leşecek!31 Ekim 2018 Çarşamba 08:54
 • Haydar Revi’nin patronu!30 Ekim 2018 Salı 09:14
 • Trabzon’dan kısa kısa…29 Ekim 2018 Pazartesi 11:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.