• BIST 110.932
 • Altın 175,280
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 12 °C

VERGİ İADE TALEP DİLEKÇELERİ ELEKTRONİK OLARAK DÜZENLENECEK

Mustafa Güler

10 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 429 sıra numaralıVergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tüm vergilerle ilgili iade talep dilekçelerinin standart hale getirilmesine ilişkin esaslar belirlenmiştir. 1 Kasım 2013 tarihinde yürürlüğe girentebliğ hükümlerine göre; nakden yada mahsuben iade talep dilekçeleri artık elden verilmeyip G.İ.Başkanlığının internet sistemi üzerinden verilecektir. Düzenlemenin detayları şöyle:

 

1. İade dilekçeleri ve gönderilme usulü

 

1 Kasım 2013 tarihinden, itibaren iade hakkıdoğuran işlemler nedeniyle nakden veya mahsuben yapılacak iade talepleri, Gelir İdaresi Başkanlığıinternet vergi dairesi üzerindenGelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer standart dilekçe örneklerikullanılarak yapılacaktır. Mükellefler aynıstandart dilekçe ile hem mahsuben hem de nakden iade talebinde bulunabilirler.

 

2. İade dilekçelerini gönderebilecek kişiler

 

İade talep dilekçeleri;

- Mükellefler tarafından (internet vergi dairesi şifresi kullanılmak suretiyle)

- Mükelleflerce yetkilendirilecek 3568 SayılıKanun’a göre yetki almışbir meslek mensubu (serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir) vasıtasıyla elektronik ortamda gönderilebilir.

 

3. Standart iade talep dilekçeleri

 

Aşağıdaki listede standart dilekçelerin isim ve numaralarına yer verilmektedir. Söz konusu dilekçe örnekleri Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde ve 429 no’lu tebliğekinde yer almaktadır.

 

Dilekçenin türü

- Kesinti yoluyla ödenen vergilerden doğan gelir veya kurumlar vergisinin nakden veya

mahsuben iadesine ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 1A

- Geçici vergiden doğan gelir veya kurumlar vergisinin nakden veya mahsuben iadesine

ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 1B

- İhracat istisnası nedeniyle doğan katma değer vergisinin nakden veya mahsuben iadesine ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 2A

- İhracat istisnası dışındaki tam istisnalar nedeniyle doğan katma değer vergisinin nakden veya mahsuben iadesine ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 2B

- smi tevkifat uygulamasına ilişkin katma değer vergisinin nakden veya mahsuben

iadesine ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 2C

- İndirimli orana tabi işlemlerden kaynaklanan katma değer vergisinin nakden veya

mahsuben iadesine ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 2D

- Fazla veya yersiz ödenen katma değer vergisinin nakden veya mahsuben iadesine ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 2F

- Avrupa Birliği mali yardımları kapsamındaki vergilerle ilgili nakden veya mahsuben iadeye ilişkin talepler için İade Talep Dilekçesi 5

 

4. Dilekçelerin verilmesine ilişkin esaslar

 

Dilekçelere eklenmesi gereken belgeler elektronik olarak eklenir. Elektronik olarak verilmesi mümkün olmayanlar ise vergi dairesine evrak kayıt numarası/iade dosya numarasıbelirtilmek suretiyle teslim edilir.

İade taleplerini elektronik olarak yapmak zorunda olan mükelleflerin iade taleplerini elektronik olarak yapmamalarıdurumunda iade talepleri dikkate alınmayacaktır.

Yukarıdaki başvuru şartlarına uygun olmamasınedeniyle iade talebinin dikkate alınmaması, iade hakkınıortadan kaldırmadığıgibi gerekli şartların sağlanmasıhalinde yeniden iade talebinde bulunulmasına da engel değildir.

Elektronik ortamda iade talebinde bulunmak zorunda olmayan mükellefler, iade talep dilekçelerini ve eklerini, ilgili vergi dairesine elden verebilecekleri gibi posta ile de gönderebilirler.

 

5. İade talebinin değiştirilmesi veya talepten vazgeçilmesi

 

Mahsuben ve/veya nakden iade talebi, muhasebe işlem fişinin düzenlenmesinden önce verilecek yeni bir dilekçe ile değiştirilebilir veya iade talebinden vazgeçilebilir.

Değişiklik veya vazgeçme taleplerinin sistemdeki  “İade Talebinin Değiştirilmesine/İade Talebinden Vazgeçilmesine İlişkin” ek ile yapılmasıgerekmektedir.

Üçüncü şahısların borçlarına yönelik mahsup taleplerinin değiştirilebilmesi için üçüncü şahısların bu husustaki muvaffakatlarının alınmasıve bunu gösteren noter tasdikli belgenin dilekçe ekinde vergi dairesine ibraz edilmesi şarttır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.