• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • Trabzon 11 °C

VERGİ İNCELEMELERİ İLE İLGİLİ BİR HUSUS…

Mustafa Güler

Son dönemlerde Vergi İnceleme Elemanları inceleme yöntemlerinde ciddi değişiklikler yapmaktadır. Eski yıllarda yapılan klasik incelemelerde defter ve belgelerin tamamı inceleme elemanlarınca taranarak gerekli olması halinde tek tek elden geçirilerek tarhiyatlara dayanak oluşturmaya çalışılırdı. Son dönemlerde ise yapılan incelemelerde esasa yönelik araştırmalar yerine usul hükümlerinin ön plana çıkarıldığı anlaşılmaktadır.

 

            Bu bağlamda para hareketlerinin (Nakit,Çek,Havale gibi) sorgulaması ön plana çıkarılarak işlem tesis edilmeye çalışılmaktadır. Para hareketlerinin defter kayıtlarıyla bire-bir uyumlu olup olmadığı dolayısıyla bu hareketlerin muhasebe düzenleme usulüne uygun olarak aktarılıp aktarılmadığı araştırılmaktadır. Örneğin işletme tarafından yapılan bir satış karşılığında fatura düzenlenmiş olmasına rağmen, Alınan Çek eğer “101 Alınan Çekler” hesabına kaydedilmemiş ise söz konusu Çekin başka bir satışa ilişkin olduğu ve bu satışa mukabil fatura düzenlenmediği iddiası ile tarhiyat istenmektedir.

 

            Ya da yapılan satışa karşılık bankaya havale gelmesi halinde bu durum defter kayıtlarında “102 Bankalar”  hesabının borcuna yazılmayıp “Kasa” ya da başka bir hesabın borcuna yazılmış ise söz konusu banka havalesinin başka bir satışa ilişkin olduğu iddia edilerek tarhiyat istenmektedir. Bu tarhiyatlar için aynı zamanda Vergi Ziyaı Cezaları ve Usulsüzlük Cezaları da istenmektedir.

 

            Gerçekte herhangi bir vergi kaçırmamış ya da böyle bir kastı olmamış işletmelerin sırf usule ilişkin hatalardan ötürü yani Nakit,Çek ya daHavale işlemlerini muhasebe düzlemine yani defter kayıtlarına doğru yansıtmamasından ötürü tarhiyatlara muhatap olması fevkalade üzüntü veren sonuçlar doğurmaktadır. Bu tip sıkıntılarla karşılaşmamak için Alınan Verilen Çeklerin, gelen-giden havalelerin ve nakit tahsilât - tediyelerin mutlak suretle defter kayıtlarında da ilgili hesaplarda (101 Alınan Çekler, 103 Verilen Çekler,102 Bankalar gibi) ayrıntılı olarak takip edilmesi şarttır.

 

            Aksi halde sırf muhasebe kayıtlarında ki eksiklikten dolayı hak edilmeyen vergi ve ceza tarhiyatları ile karşılaşılabilecektir.

 

            Öte yandan şirket hesaplarına, ya da şirket hesaplarından yapılan tüm havaleler ile şirketlerin çek hesaplarından verdikleri tüm çeklerin, şirket faaliyetleri ile ilgili olması da ayrıca gereklidir. Şirket faaliyetleriyle ilgili olmayan hususlarla ilişkin olarak şirket hesaplarından tahsil yada ödeme yapılması veya çek alınıp verilmesi izahatı çok zor bir husus olarak inceleme elemanlarınca kabul edilmektedir.

 

            Ayrıca şirket adına çek tahsilâtı, çek ödemesi, havale gibi işlemleri yapan şirket personellerinin eşe-dosta ait çekleri de tahsil etmesi, ya da diğer işlemleri yapması durumunda bu işlemlerinde şirketle ilgili olduğu varsayımından hareket edilmekte ve bunların izahatında ciddi güçlükler yaşanmaktadır.

 

            Bütün bunlardan ötürü şirket hesaplarına başka hiçbir işlemin karıştırılmaması, çek tahsilâtlarının mümkün olduğu kadar bankaca yapılmasının sağlanması (çeklerin elden tahsil edilmemesi) hususlarına riayet edilmelidir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.