• BIST 96.121
 • Altın 240,883
 • Dolar 6,2046
 • Euro 7,2854
 • Trabzon 21 °C

VERGİ YARGISINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Mustafa Güler

28 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6545 sayılı Kanun ile;

- Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun’da önemli değişiklikler yapmıştır. Söz konusu düzenlemeler Kanun'un yayım tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Mevcut idari ve vergi yargısı;

·         İlk derece mahkemeleri(İdare Mahkemesi-Vergi Mahkemesi)

·         Bölge idare mahkemeleri-Danıştay

olmak üzere iki dereceli yapı halinde kurulmuştur. Bu anlamda, İdare Mahkemesi ve Vergi Mahkemeleri ilk derece; Bölge idare mahkemeleri ve Danıştay ise sırasıyla, itiraz ve temyiz mercii olarak, üst derece mahkemeleri idi. Vergi mahkemelerinin tek hakimle verdiği kararlara karşı bölge idare mahkemesine itiraz; kurul halinde verdiği kararlara karşı ise Danıştay'a temyiz başvurusu yapılabilmekteydi.

Yeni düzenleme ile ilk derece yargılama mercii konumunda bulunan idare ve vergi mahkemelerinin kararlarına karşı temyiz yoluna başvurmadan önce mahkemenin bulunduğu yargı çevresindeki bölge idare mahkemesine istinaf başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Bu kapsamda, itiraz yolu kaldırılarak, bölge idare mahkemeleri "istinaf mercii" olarak yapılandırılmıştır. Dolayısıyla, yeni düzenleme ile ilk derece mahkemesi kararlarına karşı doğrudan temyiz yoluna yani Danıştay’a başvurma olanağı kaldırılmıştır.

Kanun ile istinaf başvurusunda bulunulabilecek ilk derece mahkemesi kararları ve istinaf incelemesi sonucunda temyize konu edilebilecek kararlar belirlenmiş olup bazı kararlara karşı istinaf ve temyiz yoluna başvurma imkanı kaldırılmıştır.

Konusu para ile belirlenebilen vergi uyuşmazlıklarında sınırlama aşağıdaki şekildedir:

5.000 TL ve altı

5.000 - 100.000 TL

100.000 TL ve üstü

 İlk derece mahkemesi  √
 İstinaf incelemesi X
 Temyiz incelemesi X

 İlk derece mahkemesi √
 İstinaf incelemesi √ 
 Temyiz incelemesi X

 İlk derece mahkemesi √
 İstinaf incelemesi √
 Temyiz incelemesi √

 


Tablodan görüldüğü üzere, konusu 5.000 TL ve altında bulundan vergi davalarında vergi mahkemesi kararları kesin olup, anılan kararlara karşı istinaf ve temyiz yoluna başvurmak mümkün değildir.


Dava konusu 5.000 TL ila 100.000 TL arasında bulunan vergi davaları için vergi mahkemesinin kararlarına karşı istinaf yoluna başvurmak mümkün olmakla birlikte, istinaf incelemesi sonucunda verilecek karara karşı temyiz yoluna yani Danıştay’a başvurulması mümkün değildir.

Dava konusu 100.000 TL'yi aşan vergi davaları, için ise ilk derece mahkemesi kararlarına karşı istinaf yoluna başvurmak ve istinaf incelemesi sonunda verilecek karara karşı ise temyiz yoluna başvurmak mümkün kılınmıştır.

Yapılan yeni düzenlemede, Bölge idare mahkemelerinin 28.06.2014 itibaren üç ay içinde kurulacağı belirtmiştir.  Ayrıca, , Bölge idare mahkemelerinin kuruluşları, yargı çevreleri ve göreve başlayacakları tarih, Resmi Gazete'de ilan edilecek olup uyuşmazlıklarının çözümüne ilişkin yapılan değişiklikler, yeni yapıdaki Bölge idare mahkemelerinin                      tüm yurtta göreve başlayacakları tarihten sonra verilen kararlar hakkında uygulanacaktır. Dolayısıyla Resmi gazetede bu ilan yapılıncaya kadar mevcut mevzuata göre hareket edilecektir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.