• BIST 114.789
 • Altın 326,765
 • Dolar 6,1174
 • Euro 6,6396
 • Trabzon 10 °C

Yaşasın BAĞZI Şeyler

Ö. Faruk Altuntaş

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (YSGP) Birinci Olağan Konferans ve Kongresi 30 Kasım-1 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da yapıldı. EDP ve Yeşiller Partisi’nin birleşmesiyle kurulan YSGP, birinci yılını tamamladı. Dörtlü sacayağı olarak ezilenlerin, emekçilerin, ekolojistlerin ve solun birliğini ve sentezini ifade eden YSGP, farklı ve özgün bir siyaset izliyor.

         Farklı ve özgün konumlanış, “Umudun Siyasetini Birlikte Büyütmek İçin” şiarıyla toplanan Kongrenin simgesi olarak seçilen “Yaşasın BAĞZI Şeyler” sloganının ifade ettiği Bağzı şeylerin sahnede sıralanışı ile hemen göze batıyor.

         Yeşil, kırmızı, turuncu, mavi, kahverengi, mor… renklerle rengârenk yazılan Emek, Yeşil, Sol, Özgürlük, Doğa, Genç, Kadın, Aşk, Öğrenen, Vicdan, Eşitlik, Diyalog, Katılım, Dayanışma, Sokak, Şiddet Karşıtı, Çeşitlilik, Hayal, Şenlik, Şeffaf, Savaş karşıtı, Çözüm, Engelsiz, İnat, Muhabbet, Farklılık, Çok sesli, Dürüst, Renkli, Sivil itaatsiz, LGBT, Yaşam, Sanat, Çocuk, Mizah sözcükleri, yaşamı anlamlandıran değerler ve sıcak çağrışımlar olarak Kongre salonunu ısıtıyordu.

         Yaşamı anlamlandıran, insanı insan yapan BAĞZI Şeyler Yaşasın.

                                                         ***

         Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin benimsediği özgün politikaların özü, sınıf politikaları ile kimlik politikalarının sentezini esas almasından kaynaklanıyor. Böylece indirgemeci ve / veya ertelemeci bir konuma düşmeden, halkın yaşadığı sorunlara çözüm üretmenin olanağı yakalanabiliniyor.

         YSGP, solun evrensel değerleri olarak özgürlük, eşitlik, barış, dayanışma, emeğin ve alın terinin hakkının korunması ve kapitalist sömürüye karşı çıkma gibi değerleri benimseyerek sınıfsal tutumunu belirlerken, diğer yandan bir imparatorluğun bakiyesi olarak biriktirilen ve çözümlenmeden bugüne taşınan farklı kimlik, inanç ve kültür gruplarının ezilmişliklerinden ve kendilerini ifade edememelerinden kaynaklanan sorunlara da eşitlik ve özgürlük temelinde çözüm arayışını ifade ediyor.

         Bu sınıfsal politikalar ile tarihsel temelleri olan kimlik politikalarının bağdaştırılmasının yanı sıra, bütün zamanları ve toplumları kesen cinsel yönelim farklılıklarından ve kadın olmaktan kaynaklanan çifte ezilmişliğe çözüm aramak ve bu kesimlerle dayanışma içerisinde olmak YSGP’nin özgünlüğünü ifade ediyor.

         Bu nedenledir ki, YSGP’nin üzerine oturduğu dört ayaktan birisini, her türden ezilmişliğe, dışlanmışlığa, ötekileştirilmeye karşı eşitlikçi, özgürlükçü ve dayanışmacı bir tutum belirlemek oluşturuyor.

                                                       ***

         YSGP’nin özgünlüğünü ifade eden diğer bir özellik “yeşil politika”ları savunarak benimsediği ekolojist tutum oluyor. Kimisi sözde, kimisi esasta benimsenen ekolojist değerler, başka partilerin de programlarında yer alıyor. Ancak uygulamaya baktığımızda bu türden kabuller programlarında yokmuş gibi hareket edildiğini görebiliyoruz.

Ehemmi mühimden ayıran bir yaklaşımla YSGP, çevrenin ve doğanın korunmasına ilişkin politikaları sadece önemli görmüyor, parti fikriyatının üzerine oturduğu dört ayaktan biri olarak Partinin varlık nedeni olarak benimsiyor.

         Kapitalist endüstrileşme, gerek tükettiği doğal kaynaklarla, gerek toprak – su – atmosfer üzerinde yol açtığı kirlilikle ve gerekse iklim üzerinde oluşturduğu değişikliklerle, yaşam kalitesini bozmanın ötesinde dünya üzerinde canlılığın sürdürülebilirliğini tartışılır hale getirdi.

         Seller, taşkınlar, fırtınalar, kuraklığın artması ve yeryüzünün çölleşmesi, atmosferde – toprakta – sudaki kirlenmenin sonuçlarını her an soluduğumuz havada ve her günkü soframızda bulmaktan kaynaklanan sağlık sorunları ve bozulan yaşam kalitesi, çevrenin korunmasına ilişkin “yeşil politika”ları kaçınılmaz kılıyor. Bu nedenle YSGP, her türden inşai - sınai faaliyete ekolojist değerlerle radikal müdahale ve sınırlamalarda bulunmayı gerekli görüyor.

         İnsanı ve doğayı yaşatmak için Yaşasın BAĞZI Şeyler.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.