• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Trabzon 20 °C

YENİ ANAYASA SORUNU

Ö. Faruk Altuntaş

          Türkiye uzunca süredir anayasa ile yatıyor, anayasa ile kalkıyor. Herkes Yeni Anayasadan söz ediyor, Yeni Anayasa istiyor.  Ancak, ortada Yeni Anayasa yapabilme zemini ve ortaklaşılmış bir yaklaşım yok.

            Anayasaların iki temel özelliği vardır.

            Birincisi, devletin temel organları ile bu organlar arasındaki ilişki ve işleyişin, görev ve yetkilerin nasıl olacağının belirlenmesi, kısaca devletin iskeletinin oluşturulmasıdır.

            İkincisi ise devletle toplum arasında bir toplumsal sözleşme olarak yurttaşların temel hak ve özgürlüklerinin belirlenmesi ve bunların devlete karşı güvenceye alınmasıdır.

                                                              ***

            Türkiye’de bir Anayasa Sorunu hep olagelmiştir. Cumhuriyetin kuruluş dönemindeki olağanüstü dönemi bir yana bırakırsak, anayasalar, toplumsal uzlaşmaya dayalı olarak halkın temsilcileri tarafından yapılmamış; iktidara askeri darbeyle el koyanların felsefesine ve dikte ettiği esaslara göre oluşturulmuştur.

Sonraki yıllarda da bu anayasalar üzerinde yapılan değişikliklerle, iktidarların algısına göre günün ihtiyaçları karşılanmak istenmiştir. 1960 askeri darbesinden sonraki iktidarlar, 61 Anayasası ile dikilen elbisenin topluma bol geldiğini iddia ederek elbiseyi daraltmaya çalışmışlar; 1980 askeri darbesinden sonraki iktidarlar ise, 12 Eylül Darbe Anayasası ile topluma dikilen elbisenin topluma dar geldiğini görerek elbiseyi genişletmeye çalışmışlar.

Elbiseyi kâh daraltarak, kâh genişleterek bugünlere kadar geldik. Ancak kendi arzumuza ve ihtiyaçlarımıza göre, tartışarak ve uzlaşarak kendimize uygun bir elbise dikemedik.

                                                    ***

Bugün bir anayasa ihtiyacı var mıdır?

Evet vardır. Ancak bu ihtiyaç, toplumun ihtiyacı olan anayasadır.

AKP iktidarının önümüze getirmek istediği anayasa ise toplumun ihtiyacı olan anayasa değil, Tayyip Erdoğan’ın siyasal ajandasından ve iktidar hırsından kaynaklanan bir anayasadır.

Türkiye halkı büyük bir çoğunlukla yeni anayasanın parlamenter esaslara göre, demokrasiyi ve özgürlükleri genişletecek bir yönde yapılmasını istiyor.

Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AKP’nin getirmek istediği anayasa ise başkanlık sistemi esaslarına göre, demokrasiyi ve özgürlükleri daraltmayı öngörüyor. Hatta adına Türk Tipi Başkanlık Sistemi denilerek, başkanlık sistemlerinde var olan, başkanın yetkilerini ve gücü sınırlayarak sistemin diktatörlüğe dönüşmesini engelleyecek denge ve fren mekanizmalarının ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

                                                         *** 

Asıl tartışılması gereken konu başlıklarına ise giremiyoruz bile. Anayasanın A’sında bile anlaşamayan tarafların yeni anayasa yapmak için bir araya gelmeleri olanağı bugün için yoktur.

AKP tarafı Başkanlık Sistemi diyerek ısrar ediyor. Diğer üç parti CHP, HDP ve MHP parlamenter sistem diyor. Neyi tartışıp, nasıl uzlaşacaksınız.

Bir diğer önemli sorun Kürt sorunu. Kürt sorununda bir çözüm önermeyen bir anayasa ne ifade eder ki?  Yeni anayasaya Kürt sorunu hakkında ne yazacaksınız?

Şu anda bırakın anayasayı, günlük sıradan sorunların bile tartışılıp uzlaşılabileceği bir ortam maalesef yok.

Artık Türkiye’nin, “Fiilen hükümet sistemi değişmiştir. Hukuku bana uyduracaksınız”  ya da “Anayasa Mahkemesi kararını tanımam, saygı da duymuyorum” diyen ve Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir Tayyip Erdoğan sorunu var. Ve AKP bir bütün olarak bu yanlış ifadelere karşı çıkmıyor, çıkamıyor. Bu yanlış ve tehlikeli yaklaşımın arkasından hem kendisi sürükleniyor, hem de memleketi sürüklüyor.

Bu koşullarda en geniş kesimlerin serbestçe tartışıp, bütün toplum kesimlerinin uzlaşısını ifade eden Toplumsal Sözleşmenin yapılabilmesini ileri sürebilmenin en küçük olanağı yoktur. Şu anda anayasa müessesesine saygılı tutum, yeni bir anayasa yapma iddiasını ertelemektir. Mevcut koşullarda anayasa/manayasa yapma olanağı yoktur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.