• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Trabzon 21 °C

YENİ BİR UMUT: HDP

Ö. Faruk Altuntaş

 “Bu Daha Başlangıç” adı altında 27 Ekim Pazar günü Ankara’da toplanan Halkların Demokratik Partisi’nin Birinci Büyük Kongresi ile Demokratik, Halkçı, Özgürlükçü, Özyönetimci, Barışçı, Ekolojist, Eşitlikçi, Emekçi, Rengârenk… bir başka dünya yaratmak isteyenlerin, dünyaya soldan bakanların umuda yolculukları yeni bir aşamaya evrildi.

         “Halklarımıza yöneltilmiş tüm baskı ve haksızlıkları ortadan kaldırmak, barış içinde ve insanca yaşayabileceğimiz bir Türkiye’yi kurmak” amacıyla kurulan Halkların Demokratik Kongresi / HDK’nın, seçimlere bir parti ile girmek kararı doğrultusunda kurulan Halkların Demokratik Partisi /HDP, Türkiye’nin en genç partisi olarak siyasal yaşama “merhaba” dedi.

 Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel, Melahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder’in katılımı ile bugünden Meclis’te dört milletvekili ile temsil olanağı bulan HDP, “Bir avuç egemenin dışında toplumun her kesimini” temsil etmek iddiasını taşıyor.

Türkler’in yanı sıra farklı etnik kökenden gelen Kürt’leri, Çerkez’leri, Laz’ları; Sünnilerin yanı sıra farklı inanç gurupları olarak Alevileri, Süryanileri, Hıristiyanları… ve ateistleri; başta işçiler, köylüler olmak üzere bütün emekçileri, serbest çalışanları… ve işsizleri; kimliğinden, kültüründen, inancından… dolayı bütün dışlananları, hor görülenleri, ezilenleri; başı açıkları, başı kapalıları; kadınları, gençleri, öğrencileri; kısaca bir avuç egemenin dışında kalan bütün Türkiye’lileri ifade eden bir HDP.

                                            ***

HDK ve HDP’nin kuruluşu ile ortaya çıkan iki olanak Türkiye siyasetini belirleyecek özellikler taşımaktadır. Bu olanaklardan birisi, soldaki siyaset boşluğunun dolması, diğeri ise Kürtlerle Türklerin birlikte siyaset yapacağı bir kitlesel partinin barışın sağlanmasındaki rolüdür.

Türkiye siyasetinde soldaki muhalefet boşluğundan hep yakınılmıştır. Genelde sermaye iktidarlarına karşı, özelde egemen kesimlerle bütünleşmiş ve iktidar bütünlüğünü sağlamış ve giderek devletleşen AKP iktidarına karşı etkili bir muhalefet yürütülememesinden hep yakınılmaktadır.

 HDK ve HDP’nin kuruluşu ile Türkiyeli emekçiler, demokratlar, kimliklerinden ve inançlarından dolayı ezilenler ile sol siyaset, ilk kez kitlesel bir siyasal organizasyon gerçekleştiriyor. Daha önce yapılan geçici işbirlikleri, ilk kez, çok sayıda parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşu tarafından kalıcı bir örgütlenmeye dönüştürülüyor. Artık sadece seçim zamanlarında yapılan kısmı işbirlikleri ya da belli konularda bir araya gelinen geçici eylem birlikleri değil; ortaklaşılan konularda birlikte mücadeleyi sürekli yürütecek HDK ve HDP var.

Majestelerinin iktidarına ve Majestelerinin muhalefetine karşı, üçüncü bir seçenek olarak halkın kendi muhalefetini ifade eden HDP var.

Bir yandan ortaklaşılan konularda birlikte mücadele edilir ve bu mücadelenin sürekliliğini sağlayacak organlar oluşturulurken, diğer yandan da HDK’yı ve HDP’yi oluşturan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi(YSGP), EMEP, SYKP, BDP… gibi siyasal partilerin, sendikaların ve diğer sivil toplum kuruluşlarının kendi bağımsız çalışmalarını sürdürmeleri esası kabul edilerek, bileşenlerin birbirine bağımlılığı ve birbirini engellemesinin önüne geçilmiş olunmaktadır.

                                               ***

HDK’nın sunduğu ikinci olanak, eşit ve özgür yurttaşlık temelinde, bir arada yaşam esas alınarak Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümüne yapacağı katkıdır.

Kürt sorunundaki çözüm süreci, yaşanan sıkıntılara ve zaman zaman kopma noktasına gelse de sürüyor. Yaklaşık altı aydır silahların susturulmuş olmasının toplumda yarattığı rahatlama, barışın sürdürülmesi yönünde ciddi bir basınç oluşturuyor.

Otuz yılı aşkın süredir yaşanan çatışma ortamı, yakılan ve boşaltılan köyler, göç eden – ettirilen milyonlarca insan,  on binlerle ifade edilen ölümler, KCK operasyonları adı altında Kürt kökenli belediye başkanlarının, meclis üyelerinin ve legal siyaset yapan parti yöneticilerinin kitlesel denilebilecek ölçülerde tutuklanması ve en son Uludere’de çoğu çocuk denecek yaşta yurttaşımızın savaş uçakları ile bombalanarak imha edilmesi ve benzeri olayların yarattığı duygu kırılmasının etkileri devam ediyor.

Bu koşullarda, Türklerle Kürtlerin birlikte siyasal mücadele verdiği HDP zemininden, Türklerden Kürtlere ve Kürtlerden Türklere birlikte yaşama doğrultusunda uzatılacak barışçıl demokratik çözüm elinin tarihsel önemi olacaktır. HDK ve HDP bütün anti propagandalara rağmen bu fırsatı ve olanağı topluma sunmaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.