• BIST 110.932
  • Altın 175,054
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Trabzon 18 °C

YENİ FİŞLERİNİZ

Ali Rıza Keskinalemdar

 

Bugün farklı bir şey yaparak başlayalım… Bir matematik sorusu sorarak…

Aşağıdaki fotoğrafta (a)’ dan (f)’ye kadar etiketlenmiş altı tane zar görüyorsunuz. Bütün zarlar için bir kural vardır: Her bir zarın iki karşıt yüzü üzerindeki noktaların sayısının toplamı her zaman yedidir.

untitled-1.20150215114254.jpg
  


Fotoğraftaki zarların alt yüzlerinde bulunan noktaların sayılarını aşağıdaki ilgili kutucuklara yazınız.

(a)

(b)

(c)

 

 

 

 

 

 

(d)

(e)

(f)

ULUSLARARASI SINAVLARDA ÇUVALLAMA NEDENİ

Yukarıdaki soru, hani ülke olarak “çuvalladığımız” OECD önderliğinde yapılan ve OECD üyesi ülkeler de dahil 65 ülkenin katıldığı, 15 yaş grubundaki öğrencilerin durumlarını esas alan uluslararası bir öğrenci değerlendirme sınavı olan PISA’da sorulan bir soruydu.

Diğer değerlendirme çalışmaları sınıfta neler öğrenildiğine bakarken, PISA “okuryazarlık” denilen yapıyı ölçer. “Okuryazarlık” kavramı ise sözcük, dilbilgisi, sözdizimi gibi bilgilere sahiplik dışında bu bilgilerin de yardımıyla çevreyle iletişimin sağlandığı sosyal beceri olgusunun varlığını tanımlamaktadır. Bunu “matematik okuryazarlık” şeklinde dikkate aldığımızda, ölçmede, sadece matematiksel kavram ve işlem bilgisinin değil, kişilerin gerçek yaşamda karşılarına çıkabilecek farklı sorunlarla başa etmekte matematik bilgilerini ne derece etkin kullanabildiklerinin sorgulanırlığı ile açıklamaktayız.

Yukarıdaki sorunun yanıtını çok büyük bir olasılıkla hemen buldunuz; çünkü analitik düşündüğünüzde son derece basitti, değil mi?

 

SÜT KOVASINDAN KUTU SÜTE

İlkokuldayken sıranın üzerine serebileceğimiz temiz bir bez ya da mendil ile torba içine konulmuş temiz bir fincan getirmemiz istenirdi. Çünkü (Marshall Yardım Planı ile ABD kaynaklı) buğdaydan yapılmış ekmek ve süttozundan imal edilmiş süt ile “beslemeye” çalışırlardı öğrencileri. O çocuk aklımla bu dayatmalara karşı çıkar, ekmeği yemez, sütü içmezdim; hatta mendil ve fincan getirmediğim için azar bile işitirdim.

Şimdilerde ise ihalesi, kalitesi ve reklamasyonu ile hayli tartışmalı “kutu sütler” gündemde.

Okulların ikinci yarıyıl açılışında, eylem ve söylemleriyle ülkeyi “habire ters köşelere yatırmakla” maruf Edirne Valisi’nin (sanırım) ilkokul 1. Sınıf öğrencilerine “süt içmeyi özendirmek için” yaptığı “şirinlikler”i görünce aklıma hem PISA’daki hüsranlarımız hem de çocukluğumdaki okul dayatmaları geldi.

Edirne Valisi, 10-11 kişilik maiyetiyle kameralar eşliğinde sınıfa dalmış ve öğrenciler ayağa kalkmamış! Tabii ki, “çok fena ayıp etmiş” 6-7 yaşındaki çocuklar… Gerçi sayın Vali “ağızlarının payını” hemen vermiş; Bir büyük içeri girdiğinde ayağa kalkılması gerekir, bu bir Türk örfüdür" diyerek, azarlamış.

Eline, dağıtılan sütlerden birini eline alarak başlamış nutuk atmaya: “Her sabah süt içmeniz lazım. Süt içerseniz güzelleşirsiniz. Güzelleşmek için bak bunu kimse bilmez bir sürü para harcanır, 'Şöyle güzel olayım, böyle güzel olayım' diye. Çocuklukta süt içilirse Allah sonuna kadar güzel götürür, sütün güzelliği insanın yüzüne vurur. Bazı insanlara da süt dokunur, olabilir. O da başka şey içer."

Sonra arka sıralara doğru ilerlemiş, bir çocuğu eliyle adeta itekleyerek kendine sırada yer açmış, kaykılarak otururken reklamını yaptığı sütün kutusundaki pipeti çıkartıp delikten geçirmiş ve “Hadi bakalım çekin” talimatıyla sütü içmeye başlamışken çocuklar şaşkınlıktan olsa gerek, donup kalmışlardı. Vali bey, “huşu içinde” sütünü “çekerken” çocukların harekete başlamadığını gören maiyetindekiler, çocuklara gayret verme derdindeydiler: “Hadi çocuklar, Vali beyle birlikte çekin”!

Bitti mi, hayır! Kampanyanın adı “Sağlık İçin Süt İçin” olarak tahtaya güzel bir el yazısıyla yazılmışken, Vali bey giderayak “şirinlikler”ine devam edecek; kampanyanın adını bu kez “Osmanlıca” yazmayı deneyip (doğruluğundan emin değildi ve polemik yapılması endişesiyle öğretmene hemen silinmesi talimatı vermeyi de unutmuyordu bu arada) altına kendi adını ekleyecekti hiç kuşkusuz...

Geride kalan şaşkın öğrencilere Vali beyin ne yazdığı sorulduğunda, dudak bükerek ne yazmaya çalıştığını anlamadıklarını ifade edeceklerdi.

Ne var ki, eğitim ve öğretimde yeni fişimiz olmuştu: “!niçi tüs niçi kılğaS”

 

“SIK EKREM SIK”

Bu arada, Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yeni yapılan bir sanayi sitesinde kendilerine verilecek dükkanları alamadıkları iddiasıyla Valilik binasına yürüyüş yapıp sıkıntılarını aktarmak isteyen esnaf topluluğunun önünü kesen “güvenlik görevlileri”nin müdahalesinde “polis cinnetinin” boyutu ve çıkartılması istenilen “İç Güvenlik Yasası”nın ülkede polisin nelere yol açabileceği konusunda bir fikir vermesi açısından ibretlik sahneler yaşanmasına yol açıyordu.

Anlaşıldığı kadarıyla eline gaz tabancası tutuşturulan polis ya bu işin acemisi ya da “insan sevgisi” tepe yapmış; bir türlü amirinin emrini yerine getirmeyip, oyalıyor… Esnaf kitlesi kaldırımda ve hareketsizken, amiri yüzünde biriken öfkenin ifadesini yansıtacak bir şekilde polisi yakasından yakalayıp, “Sık lan sık” diyerek kitlenin yakına doğru sürüklüyor. Elinde gaz tabancası bulunan polis duralıyor. Bu kez başka bir amiri gelip ensesine bir tokat patlatıp “Sıksana lan geri zekalı” diye bağırıyor. “Zavallı” polis yine sıkamıyor… Bu kez ilk müdahale eden amirden yeni bir hamle geliyor: ”Sık Ekrem sık. Sık lan sık”! Çaresiz polis, amirlerinin yakasından çekiştirmesi sırasında eğilip bükülürken esnafa gazı sıkıyor.

 

NERELERDEYİZ, DEĞİL Mİ?

Edirne Valisi’nin süt kampanyası için bulunduğu  söz konusu okula bu kez “Sağlıklı Kalın Kuru Üzüm Yiyin” kampanyası için gittiğinde tahtaya yazacağı “Osmanlıca” fiş kalıpları da, emin olun buradan hızla yurdun her yanına yayılacaktır: “kıs merkE kıS”… “kıs nal kıS”… “ılakez ireg nal kıS”…

Bu “şovlar” sürdükçe, eğitim – öğretim sistemimiz şaha kalkacaktır mutlaka da ah bir de 6-7 yaşındaki çocuklar, baskın yapar gibi garip hal ve tavır içindeki büyükleri içeri girdiğinde ayağa kalkmayı öğrenebilse!

Sahi size niye PISA’dan bahsettim ki şimdi, üstelik durup dururken?

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.