• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Trabzon 17 °C

Yeni Valimize Çevre Özeti

Yeni Valimize Çevre Özeti
Burhan ÇUHADAROĞLU

 

Yirmi yılı aşkın bir süredir hem bölgemizde hem de ülkemizde, işim ve çalışma alanımın gerektirdiği şekilde çevre sorunlarını yakından izleyen bir bilim insanı olarak, ilimize yeni atanmış olan sayın valimize bilgilendirme yapabilme yetkinliğim olduğu kanısındayım. Zira Trabzon ve civarı her konuda olduğu gibi çevre konusunda da duyarlı davranmayı gerektiren özellikli bir bölgedir. Bu bölge; hem tarihsel özellikleri, hem doğal güzellikleri, hem de özellikle insan yapısı bağlamında ülkemizin diğer bölgelerinden çok farklıdır. Bu bölgede çevre hassasiyetleri üst düzeyde olup, siyasi otoritenin ve bürokrasinin atacağı her adım an be an izlenir ve gereken değerlendirmeler basın (özgür), sivil toplum (yandaş olmayan) ve bilim çevreleri (satılmamış) tarafından korkusuzca anında yapılır. Bu nedenle Trabzon ve civarında çevre konusunda alınacak her karar için geniş toplum kesimlerinin de onayını almak en sağlıklı yoldur. 

 

Bu hatırlatma ile esas konuya dönüş yapacak olursak; Trabzon’da güncel çevre sorunları ve bunların çözüm sürecine ilişkin dosyaların, Sayın Valimizin masasına geldiği anlaşılmaktadır. Zira Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz, geçenlerde yapılan bir toplantıda kısa adı TRABRİKAB olan “Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimler Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği” başkanlığına seçilmiştir. Dolayısıyla bu konuda yapılacak olan her uygulamanın ve atılacak her adımın sorumluluğu bir ölçüde kendisinde olacaktır.

 

Valimiz; Sürmene Çamburnu’ndaki katı atık depolama alanı ile ilgili olarak “katı atık toplama tesisi kapasite ve işleme olarak uzun vadeli çözüm vermiyor, asgari kirlilik ve azami teknolojiyi ortaya koymalıyız” ifadesi ile şimdilik mantıklı bir bakış açısına sahip olduğunu göstermiştir. Umarım bu sağduyulu anlayışı her zaman korur ve toplum nazarında gereken değeri kazanır.

Trabzon ve civar yerleşim birimleri için halen en önemli çevre sorunu katı atık yok edebilmedir. Bölgemizde katı atık depolama alanı olarak kullanılabilecek elverişli alan maalesef yoktur. Bunun nedeni bölgemizdeki arazi yapısının engebeli ve dağlık olmasının yanı sıra dağınık yerleşim alanlarının varlığıdır. Katı atık depolama konusunda düz ve yerleşim-yaşam alanlarının uzağındaki kıraç alanlar elverişlidir. Bu türden yer arayışına girildiği zaman Karadeniz dağlarının güney bölgelerine kadar uzanmak gerekmektedir. Doğal olarak ulaşım maliyetleri açısından bu tür çözümler ekonomik olmaktan uzaktır.

Bu durumda Trabzon ve civarı için en optimum çözüm “piroliz” ya da “gazlaştırma” yöntemleridir. Piroliz; fırında yakmaya benzer bir yöntem olmakla birlikte burada katı atığın oksijenle teması yoktur. Bu yöntemde yüksek sıcaklıkta eritilen katı atık ilk hacminin %5’ine kadar indirilir ve içerisindeki su ve diğer maddeler gazlaştırılarak çekilir. Gazlaştırmada ise katı atık çok az oksijen teması ile yakılabilir gazlar üretilecek şekilde yüksek sıcaklıkta işleme tabi tutulur. Elde edilen gaz enerji üretiminde kullanılır. Bu türden sistemler yüksek enerji kaynağına gereksinim göstermeleri nedeniyle yeterince yaygınlaşmamışlardır.

 

Oysaki 20 Nisan 2013 tarihinde Trabzon Jeoloji Mühendisleri Odasında yapmış olduğum ve Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Osman Necip Sevinç’in de ilgiyle izlemiş olduğu sunumda da detaylı olarak anlatmış olduğum gibi, Trabzon’da uygun bir HES’den sağlanan elektrik ile çalışan bir piroliz tesisi en uygun çözümdür. Zira Trabzon ve ilçelerinde üretilen günlük 350 ton çöp için yaklaşık 5 MW’lık bir HES işi görecektir. Bu türden bir tesisin hizmet vereceği habitat ve çevre ile uyumlu bir düzen içerisinde çalışacağı göz önüne alındığında, tercih edilmemesi için bir neden yoktur.

 

Kritik konu, Trabzon ve civarındaki çöp yok etme amaçlı HES kaynaklı bir piroliz tesisi için yer seçimidir. Bu yer için bırakınız derin mühendislik analizlerini basit bir mantık ile yöneleceğimiz yer, Karadeniz’in iç kesimlerinde tesiste enerji kaynağı olarak kullanılacak olan HES civarı olmalıdır. Gözden ve yerleşim alanlarından uzakta, çevreye sıfır zararlı böyle bir tesis için hiçbir toplumsal muhalefet ortaya çıkmaz.

 

Bilindiği gibi halen Araklı-Turup sırtında gazlaştırma ile bir katı atık yok etme tesisi projesi gündemdedir. Karadeniz Bölgesinin birçok yeri gibi Araklı-Turup da hem florası hem de faunası ile korunması gereken bir yer olarak Araklı’nın gözbebeğidir. Çocukluk yıllarımdan bildiğim Turup için bir katı atık depolama yakıştırması bu yöreye yapılacak tam bir ihanettir. Bu ihanet duygusunun toplumda yayılmasının önüne geçmek, Sayın Valimiz için en temel görevlerden bir tanesidir. Umarım bu konuda Araklı halkını anlamakta bir sorun çıkmaz.

 

ARAKLI TURUP; ASLA BİR KATI ATIK GAZLAŞTIRMA TESİSİ ALANI OLARAK TERCİH EDİLECEK BİR ALAN DEĞİLDİR.

 

Trabzon merkezde yer almakta olan çimento fabrikasının taşınması için bütün Trabzon gün saymaktadır. Eminim ki Sayın Valimiz de Trabzon’un göbeğinde bir fabrika görüntüsünden rahatsız olmuştur. Yakın zamanda kent dışına çıkmasını beklediğimiz bu fabrika için Trabzon’da birçok toplum bileşeni takipçi durumdadır. Ayrıca bu fabrika alanının değerlendirilmesi konusunda da Trabzon kamuoyu çağdaş projeler ile ikna edilmelidir. Yeni bir sorun yaratmamak adına dikkatli olmakta yarar vardır.

 

Tonya Livalobo’da yapılması düşünülen ve yöre insanı tarafından dünyaya ibret bir protesto ile karşılaşan çimento fabrikasına ilişkin hukuki süreç devam etmektedir. Maalesef Tonya çimento konusu, ilgili bakan tarafından tam olarak anlaşılmamıştır. Benim de çeşitli şekillerde dâhil olduğum bu çevre mücadelesinden kimin galip çıkacağından çok, adında Çevre yazan bir bakanlığın olaydaki yaklaşımı yaralayıcı olmuştur.

 

BU ÜLKEDE RESMİ ANLAMDA ÇEVREYİ KORUMANIN HANGİ ANLAYIŞ VE DÜŞÜNCEYE TESLİM EDİLDİĞİNİ GÖSTERMEK BAKIMINDAN TONYA ÇİMENTO İBRETLİK BİR SÜREÇTİR.

 

Bölgemizde yaygınlaşmakta olan HES’ler ile ilgili olarak, Çaykara Karaçam’da, Şalpazarı’nda ve yine Tonya Folderesi’nde yöresel tepkiler artarak devam etmektedir. Bölgedeki HES projeleri kamu varlıklarını yok edecek boyuta ulaşmıştır. Oysaki bölgenin su kaynakları bilinenin aksine yüzeysel kaynaklar olup, sınırlıdır. Yakın gelecekte bölgede su önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaya adaydır. Bütün dünyada 1 MW’a kadar olan mikro/mini HES’ler çevreci bir çözüm olarak kabul görürken, bölgemizde doğaya, yaşam alanlarına zarar verecek makro boyuttaki HES’ler için bırakınız sınırlamayı, müthiş bir devlet desteği tam yol devam etmektedir.

 

BÖLGEDEKİ YAŞAM ALANLARINA YÖNELİK HES TEHDİDİNE KARŞI DURMAK SADECE YÖRE İNSANININ İŞİ OLMAMALIDIR, EĞER VARSA ÇEVRECİ İKTİDAR SORUMLULUK ALMALIDIR.

 

Bu sütunlarda kısaca özetlemeye çalıştığımız bu çevre sorunları ve diğerleri, Trabzon ve civarında Demokles’in kılıcı gibi halkın tepesinde sallanmaya devam etmektedir. Yöre insanımızı yormaktan başka bir işe yaramayan bu sorunlara akılcı ve duyarlı bir şekilde yaklaşmaktan başka çıkar yol yoktur. Halkın siyasi otoriteden olan beklentisi de bu şekildedir. Bunu bugüne kadar bu iktidar ve onun emrindekiler maalesef yeterince kavrayamamışlardır.

 

Trabzon ve Karadeniz dağları gelecekteki sığınağımızdır. Küresel ısınma hızı ve bütün iklim modelleri bunu doğrulamaktadır. Arabistan’ın cehennem sıcağından kaçanlar şimdiden serin yaylalarımızda cenneti yaşamaya gelmektedirler. Dolayısıyla çevre ve turizm konusunda bu yörede ciddi politikalara ve yeni bakış açılarına gereksinim vardır. Moralinizi bozmak haddime değil ama çevre konusunda Trabzon’da tablo maalesef karanlıktır Sayın Valim...      

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • İşte 'Şah Fırat' operasyonunun detayları!22 Şubat 2015 Pazar 10:42
  • GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA!22 Şubat 2015 Pazar 10:40
  • TSK'dan 'Şah Fırat' operasyonu!22 Şubat 2015 Pazar 10:08
  • İstanbul'da kaç Trabzonlu var?13 Şubat 2015 Cuma 14:14
  • O para öğrencilere iade edilecek!12 Şubat 2015 Perşembe 05:49
  • '10 bin lira ver, cevap anahtarını al'03 Şubat 2015 Salı 01:06
  • 2010 öncesi tüm sınavlara inceleme!16 Ocak 2015 Cuma 12:55
  • Canlı bomba Çeçen çıktı!08 Ocak 2015 Perşembe 09:32
  • Dondurucu soğuklar geliyor!04 Ocak 2015 Pazar 14:20
  • Yan bakma cinayeti!02 Ocak 2015 Cuma 09:57
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.