• BIST 93.409
 • Altın 282,904
 • Dolar 5,8862
 • Euro 6,5503
 • Trabzon 21 °C

YENİ YAŞAM ÇAĞRISI

Ö. Faruk Altuntaş

  Cumhurbaşkanının ilk defa halk tarafından doğrudan seçileceği bir seçimin arifesindeyiz. Adaylar kampanyalarını açıklayıp çalışmaya koyuldular.

            HDP adayı Selahattin Demirtaş, kampanyasını “Yeni Yaşam Çağrısı” başlığı ile açtı.  Salonda yer alan “Bağlamadan Başka Bir Şey Çalmıyor” pankartı  siyasete kattığı nükte ile dikkat çekerken, “Demokratik Değişim, Barışçı Türkiye” ve “Birleştiriyor, Barıştırıyor” pankartları kampanyanın özünü ortaya koyuyor, yol haritasını gösteriyordu.

            Kürt siyasi harekâtı, HDP atılımı ile Türkiyelileşme projesini kuvveden fiile çevirirken, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve açıklanan yol haritası ile girilen yoldaki kararlılığı gösteriyordu.

            Yeni Yaşam Çağrısı ile Türkler ve Kürtler, eşitlik ve özgürlük temelinde birlikte yaşamanın harcını dökerken,  “bölünme” paranoyasına karşı en anlamlı yanıt verildi. HDP bölmüyor, tam tersine, salona asılan pankartta gösterildiği gibi “Birleştiriyor, Barıştırıyor”du.

                                                                  ***

            Selahattin Demirtaş’ın açıkladığı “Yeni Yaşam Çağrısı”nda, Yeni Toplumun temelleri olarak işaret ettiği başlıklar, sorunu ve çözümü özetliyordu;

            -Toplumsal ve Kültürel Çoğulculuk,

            -Ademi merkeziyet / demokratik özerklik,

            -Ezilenlerin hak arayışı,

            -Özgürlükçü laiklik,

            -Kimlik, kadın ve çevre hassasiyeti,

            -Cumhur meclisleri,

-Ve radikal demokrasi. Devlet eksenli, vesayet altında bir demokrasi değil, kendi ayakları üzerinde durabilen halk eksenli bir demokrasi. Yerelin güçlendirilmesi ve halkın doğrudan katılımının arttırılması. Kısaca, gerçek demokrasi.

                                                      ***

Selahattin Demirtaş’ın, HDP atılımı ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile açıkladığı Yeni Yaşam Çağrısında, radikal demokrasi, demokratik dönüşüm ve hukukun üstünlüğü önemli yer tutuyor.

Murat edilen, sadece (zaten yetersiz olan) mevcut hakların kullanımı değil, aynı zamanda hakların geliştirilmesidir.

Murat edilen, seçim yoluyla iradenin Başkana / Sultana devri ve teslimi değil, halkın iradesine sahip çıkması, halkın yetkisinin arttırılmasıdır. Bunun içindir ki, Selahattin Demirtaş, Yeni Yaşam Çağrısında, “En iyi hükümet, en az hükmedendir” diyerek Tayyip Erdoğan’ın yöneldiği kuvveti bir elde toplamanın  tersini işaret etmektedir.

Murat edilen, halkın, tekçi–mezhepçi-ulusalcı anlayışlar arasında bir tercihe zorlanması değil; bütün halkların ve inançların, farklılıkları ile birlikte bir arada yaşamalarının sağlanmasıdır. Çok sayıda farklı kimliğin ortak değerlerde buluşmasıdır.Açıklamada belirtildiği gibi, "Çağrımız Türkiye'deki tüm halkların ve inançların birbirine benzemeden ve birbirini benzetmeden bir arada yeni bir yaşamı inşadır".

İhtiyacımız olan, Yeni Yaşam Çağrısı ile Demirtaş’ın, “Biz meydanlarda acılı anneleri yuhalatmayacağız”, “Ne mutlu onlara ki eşi Hrant öldürüldüğünde, Gezide çocukları öldürüldüğünde, Roboski’de çocukları katledildiğinde intikam naraları atmadılar bu anneler” sözleri ile işaret ettiği, “acıları yarıştırmayan dil”dir.

Demirtaş bir soru üzerine verdiği yanıtta, “Bayrak siyaseti ucuz bir siyasettir. Cumhurbaşkanı olsam da olmasam da bütün toplumu temsil edecek Türk bayrağının onurunu korumak isterim. Bayrağa dair eksik yanlış algıları düzeltmek için çalışırım.”

“Bu bayrak birçok suçu ve günahı örtmek için de kullanıldı. En büyük hakaret o zaman edildi. Biz hiçbir zaman hakaret etmedik” açıklaması ile istismarcılığa prim vermeyeceğini gösterdi.

Kısaca Demirtaş, toplumun barışması için, dönüşmesi için, bir arada yaşaması için gerekli olanları söylüyor. Yeni Yaşam Çağrısı, toplumdan destek ve onay bekliyor.

 

 

 

 

 

            

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.