• BIST 99.292
 • Altın 238,592
 • Dolar 6,1768
 • Euro 7,2717
 • Trabzon 17 °C

Yeni yatırım ve istihdam teşvik paketi ne getiriyor?

Mustafa Güler

 

 

Başbakan yatırımların ve istihdamın desteklenmesi amacıyla yeni bir teşvik paketi açıkladı. Bu pakette yer alan destek ve teşviklerden sadece yeni yatırımlar ve bu yatırımlarla ilgili sağlanan istihdam için yararlanılabilecektir. Bu genel kuralın önemli istisnası,  mevcut işletmelere Nisan 2009 ayında mevcut işçilere ilave olarak 2009 yılı sonuna kadar yeni işçi alınması halidir. Pakette yer alan teşvik unsurlarına ilişkin hukuki düzenlemelerin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Bu paket kapsamında bazı iller, sadece indirimli kurumlar vergisi oranından faydalanırken, bazı iller hem indirimli vergi oranlarından hem KDV istisnası uygulamasından hem de bedelsiz yatırım yeri tahsisinden faydalanabilecekler.

Açıklanan pakette genel olarak hangi teşvik araçları yer alıyor?

a) Kurumlar vergisi oranlarında indirim,

b) Sosyal güvenlik primi işveren hissesinde Hazine desteği,

c) Kredi faizlerinin bir bölümünün Hazine tarafından karşılanması ve garanti edilmesi,

d) Makine ve teçhizat alımlarında KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti,

e) Bedelsiz yatırım yeri tahsisi,

gibi teşvik araçları bulunmaktadır.

Teşvik uygulamasında, ülke, sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak dört bölgeye ayrılmış.

Bu bölgelerde yapılacak yeni yatırımlardan (büyük proje yatırımları dahil) elde edilecek kazançlara uygulanacak kurumlar vergisi oranları ile yeni yatırımlarda çalışacak işçilerin ücretleri üzerinden hesaplanacak sosyal güvenlik primi işveren hissesinin tamamının kaç yıl ile Hazine tarafından karşılanacağına ilişkin tablo aşağıdaki gibidir;

I. BÖLGE;  yüzde 10, 2 yıl

II. BÖLGE; yüzde 8, 3 yıl

III. BÖLGE; yüzde 4, 5 yıl

IV. BÖLGE; Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Çanakkale'nin Bozcada ve Gökçeada ilçeleri yüzde 2,  7 yıl Pakette yer alan bir diğer teşvik unsuru da 3 ve 4 üncü bölgelerde yapılacak yatırımlarda kullanılacak TL cinsinden kredi faizlerinin 3'üncü bölgedeki yatırımlarda 3 puanlık kısmı, 4'üncü bölgedeki yatırımlarda 5 puanlık kısmı; döviz cinsinden kredi faizlerinin 3'üncü bölgedeki yatırımlarda 1 puanlık kısmı,  4'üncü bölgedeki yatırımlarda 2 puanlık kısmı Hazine tarafından karşılanacak. Mevcut işyerlerinde, Nisan 2009'daki mevcut istihdama ilave olarak 2009 yılı sonuna kadar işe alınacak işçilerin sosyal güvenlik primleri altı ay süreyle Hazine tarafından karşılanacaktır. Gerek başvuru süresini ve gerekse uygulamadan yararlanma süresini altı ay uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınacak. Halen 5084 sayılı kanundan yararlanmakta olanlara ise yeni teşvik paketinden yararlanabilme konusunda tercih hakkı verilmektedir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.