• BIST 106.846
 • Altın 271,416
 • Dolar 5,7268
 • Euro 6,3392
 • Trabzon 13 °C

YENİYİ İSTEYEBİLECEK MİYİZ?

Ö. Faruk Altuntaş

               Yeni bir yılın arifesinde, yeni bir şeyler umabilecek miyiz? Yoksa eskiyi tekrarla zamanı mı savmış olacağız? Güzel şeyler umabilecek miyiz?
    Nazım’ın mısralarındaki ışıltılarla “Güzel günler göreceğiz çocuklar/Güneşli günler göreceğiz/ Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar/ Işıklı maviliklere…” diyebilecek miyiz?… Belli oldu ki diyemeyeceğiz, diyemiyoruz.
    Kurşun gibi ağırlaşan havanın sisi, pusu içinde giriyoruz yeni yıla.  Yeni olanı istemekten korkar olduk. Ama yine de “Yeni” diyerek gireceğiz yeni yıla. Biliyoruz ki, karanlığın en yoğun olduğu an, aydınlığın en yakın olduğu zamandır.
                                                           ***
    Fıkra o dur ki; “Napolyon tekrar dünyaya gelmiş; yolu Türkiye’ye düşmüş. Başbakan Erdoğan’la yemek yemişler ve yemekten sonra Erdoğan’a dönüp ‘Mösyö Tayyip, sizin elinizdeki mükemmel basın gibi basın benim elimde olsaydı Waterloo savaşını kaybettiğimi hiç kimse duymazdı’ demiş.”
    Yüzde doksandan fazlası doğrudan iktidarın kontrolünde olan medya sayesinde, yolsuzluklar yol oluyor, zulüm hakseverlik.
Emperyalizmin işbirlikçileri antiemperyalizm gömleği giyiyor. İşsizlik ve yoksulluk ekonomik mucize oluveriyor.
FETÖ’nün koalisyon ortakları, devleti beraber yönetenler, genel müdürlükleri, müsteşarlıkları, Yargıtay ve Danıştay üyeliklerini FETÖ ile paylaşanlar, devletin kozmik odasına FETÖ’yü sokanlar; yaşamı FETÖ ve benzeri dinbaz cemaatcı örgütlerle mücadele ile geçenleri FETÖ’cü olmakla suçlayabiliyor.
Ahmet Şık gibi, FETÖ’nün yapılanmasını deşifre edip İmamın Ordusu adı altında kitaplaştıran gazeteciler, FETÖ üyeliği ile suçlanıp, aylardır tutuklu tutulabiliyor.  
                                                   ***
Yeni yıla en çok barışı umarak, gençlerin ölmemesi dileğiyle girmek isterdik. Ancak gel gör ki, bir üst akılın sevk ve idaresinde, kısmen kontrol altında tutabildikleri teröre rahmet okutacak iç savaş tehdidi ile giriyoruz.
    Son çıkartılan 696 sayılı KHK’dan söz ediyorum.
    Bu hafta kabul edilen 696 sayılı KHK ile OHAL uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 6755 sayılı Yasanın 37. maddesine ekleme yapıldı. Yapılan eklemenin içeriği şöyle:
          "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."    
    Birinci fıkrada darbe teşebbüsü ve terör eylemleri konusunda görev yapan kamu görevlilerinin hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun doğmayacağı hükme bağlanmıştı. Şimdi resmi görevi olmayan sivil kişilere de cezasızlık getiriliyor.
    Hükümeti eleştirmek, resmi düzeyde FETÖ ağzıyla konuşmak ve FETÖ ile işbirliği sayılabildiğine göre, hiçbir resmi sıfatı bulunmayan sivil kişilerin, örneğin zamları ve hayat pahalılığını protesto için yürüyüş yapan ya da toplu basın açıklaması yapan kişilerin eylemini, terör eylemlerinin devamı niteliğinde sayıp saldırmasının önü açılmış olmuyor mu?
Yeni yıla maalesef, AKP Hükümetinin aymazlığına mı, yoksa sinsi hesaplarına mı bağlayacağımızı bilemediğimiz iç savaşa davetiye çıkartan KHK düzenlemesi ile giriyoruz. 2019 seçimlerini “Milli irade” ile değil de paramiliter örgütlenmelerin sokak gücü ile alma hesapları mı yapılıyor, anlayamıyoruz. Ancak anladığımız ve bildiğimiz bir şey var ki, bu tür hesapları yapanlar hakkın, hukukun ve adaletin karşısında her zaman yenilmişlerdir ve yenileceklerdir.
Barış ve iş–aş getirmesi dileğiyle yeni yılınızı kutlarım.                                                                

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.