• BIST 92.685
 • Altın 263,689
 • Dolar 6,9988
 • Euro 7,9740
 • Trabzon 24 °C

YEREL SİYASETİN GENEL ANALİZİ

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Yine geliyor seçim ayları… Bir heves, bir heyecan, bir faaliyet ki sorma da sorma… Kravatlı, makyajlı, fondötenli, en güzel açıdan çekilmiş portre fotoğraflar boy boy… Reklam harcamaları tam gaz… Seçim ekonomisi yerel basına biraz nefes aldıracak gibi görünüyor. İşin bu yönü de olmasa hiç üzerinde durmaya bile değmeyecek; ama ev geçindirmek zorunda olan gazete çalışanları, tasarımcı, muhabir, çaycı olmasa umurumda da değil hani. Ne de olsa serde; mazluma, dar gelirliye sahip çıkma refleksi var…

Yerel basında okunabilirlik konusunda net bir veri ortaya koymak pek mümkün değil. Zira hemen her basılı gazetenin aynı zamanda bir de web sitesi var, kısmen sosyal medyada yer alan basın da mevcut. Dolayısıyla bunların hepsinden sağlıklı bir veri elde ederek, yerel basının okunabilirlik sıralamasına tabi tutulması pek mümkün değil. Ancak bazı genel özellikler üzerinde durularak, yerel basının ilgi çekiciliği konusunda değerlendirmeler yapılabilir.

Örneğin; ulusal basından da bilindiği gibi salt bir siyasi görüşün emrine girmiş, dar görüşçü, hayata hep aynı gözle bakanların yer aldığı medya kuruluşları, genellikle orta ya da zayıf okunabilirlik düzeyinde kalmışlardır. Hâkim siyasetin emrinde olmayan ve hemen her düşünceye özgürce yer veren medya; toplumsal psikoloji açısından da rahatlatıcı olduğundan dolayı okunabilirliği hep yüksek düzeyde seyretmiştir.

Elinizde tuttuğunuz bu gazete de büyük ölçüde özgür kalabilmiş, hâkim siyasi grupların emrine girmektense, halkın objektif haber alma duygusuna hitap edebilmeyi başarmış önemli bir yerel basın unsurudur. Eleştirilecek yanları yok mudur? Elbette vardır ve olacaktır da, ama bunların aşılması bütçe ve destek işidir. Örneğin ben kendi adıma söyleyebilirim ki; mevcut siyasi iktidarın görüşlerine yakın duran bir yazarın da Kuzey Ekspres’te köşe yazarlığı yapmasını çok isterim. Bunu yapabilecek bir yazar ortaya çıkar mı bilmiyorum, ama bence bu konu gazete adına bir eksikliktir.

Yine de Kuzey Ekspres gazetesinin, ülkenin yerel ve genel siyaseti ele alış ve yorumlama tarzı, habercilik anlayışı ile iyi bir noktada durmakta olduğunu ve hem Trabzon yerelinde hem de Trabzon dışında önemli bir okuyucu kitlesine sahip olduğunu ben de bizatihi görüyor ve yaşıyorum. Bu durumu genel seçimlere hazırlanmakta olan sayın aday adaylarının da dikkatine sunmak gerekir diye düşünüyorum. Siyaset yapmayı planladığınız partilerin görüşlerini eleştiriyor olsak bile, “ateşe düşen su damlası” misali her zeminde kendinizi anlatma ve tanıtma yoluna girmelisiniz. Tüm partilerden aday adayı olanların bilgisine…

 

AKP SİYASETİNİN “YEREL” ÇIKMAZI

Trabzon hemen her dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi için çok önemli bir merkez olmuştur. Sahip olduğu birikim ve dinamikleri, Trabzon’u her zaman farklı kıldığından siyasetin merkezinde yer alanlar da Trabzon’a her dönemde özel bir önem vermişlerdir. Peki, Trabzon oy verdiği ve meclise taşıdığı kadrolar ile bu teveccühe ne kadar karşılık verebilmiştir? İşin bu yönü tartışmalıdır. AKP adına Trabzon’u bu güne kadar temsil eden Asım Aykan, Aydın Dumanoğlu, Faruk Özak, Erdoğan Bayraktar, Kemalettin Göktaş ve diğerleri gibi, kendi alanlarında başarılı olmuş şahsiyetlerin, belirli bir birikimin ürünü olarak ortaya çıktıkları ve Trabzon adına önemli görevler üstlenmiş olduklarını ifade etmeliyiz. Ancak buradaki en hassas nokta, Trabzon AKP’ye vermiş olduğu desteğin karşılığını ne ölçüde alabilmiştir? Ya da almış olduğu karşılığa uygun vekiller mi çıkartmıştır. Bence yanıt ikincisidir.

Halen Trabzon yerel siyasetinde işlenmekte olan ana tema Trabzon’un bir icracı bakanlıktan yoksun kalmış olması ve dolayısıyla Trabzon’un alması gereken yatırımların uzağında kalmış olmasıdır. Hem yerel basın, hem de STÖ’ler bu konuyu evirip çevirerek sürekli olarak gündemde tutmaya devam etmektedirler. Oysaki ilgili yatırım verileri ile çok açıkça görülmektedir ki; Trabzon’un bugüne kadar merkezi bütçeden almakta olduğu yatırım payının Trabzon’un bakan çıkarması ile ilgisi yoktur. Trabzon’dan çıkacak bir bakanın Trabzon’a yatırımların gelmesinde çok etkili olacağı yönündeki görüş medyada kalem sallayan “birkaç dalkavuğun kendi ikbali için uydurduğu” bir şehir efsanesidir. Trabzon yerel siyasetinde AKP’nin en önemli çıkmazı budur. Önemli olan bakan çıkarmak değildir; cari yatırımların dışında Trabzon’un ekonomisine can verecek yeni politikaları geliştirebilmektir. Güney çevre yolu, ikinci pist, doğal gaz, şehir hastanesi vb. yatırımlar hemen her ilde yapılan ve zaten olması gereken doğal projelerdir. Bunlar Trabzon’a özel ya da ayrıcalıklı yatırımlar olmayıp, ülkenin doğal gelişmesinin bir sonucu olarak yapılması gereken zorunlu işlerdir.

Değirmendere’de çok önemli bir ekonomik potansiyel taşıyan oto sanayi altyapısı yıllardır atıl kapasitede gün geçirmektedir. Oldukça yetenekli ustaların ve çırakların bütün gün iş beklediği bu bölgede, akıllı bir politikacının geliştireceği politikalara ihtiyaç vardır. Artık günümüzde oto tamirinde konsept değişmiştir. Ağır vasıta taşıtların dışında yetkili servis olmadıkça esnaf olarak işiniz zordur. Mutlaka yeni ürünler geliştirmeyi hedefleyen yeni üretim modellerine (geniş katılımlı ortaklıklar) gereksinim vardır… Ve diğer projeler; doğal tarım, bilgi teknolojileri, biyoteknoloji, enerji, turizm vb.

AKP’nin sayın aday adayları eğer adaylıklarında samimi iseler bir an önce proje çalışmaları yapmalı ve Trabzon’a dair yenilikçi projelerini halkla paylaşmalıdırlar. Ankara’nın Trabzon’a olan ilgisi ve Trabzon’un çekebileceği yatırımlar ancak bu şekilde artar. Adaylık şansını yakalamak için “projeci ve yenilikçi” bir performans göstermek çok önemlidir. Bizden söylemesi…

 

CHP’DEKİ TÜRBÜLANS…

Yerel siyasetin kısırlığına takılarak sen-ben kavgasında kaybolan mevcut CHP’nin neyini yazmak lazım gerektiğini doğrusu ben de şaşırıyorum. Bu konuda yazabileceğim ve halka anlatabileceğim çok şey olmasına rağmen, en iyisi çok fazla detaya girmeyelim ve hala ortada kalan CHP’lileri de üzmeyelim. Zira iş artık iyice çığırından çıkmışa benziyor. Bu konuda bireysel savunma ihtiyacım doğmadığı sürece, seçime kadar herhangi bir değerlendirme yapma niyetinde değilim. Ancak şunu da söylemeden geçmeyelim: Bir parti; bireysel ikbal peşinde koşanların eline kalmışsa, “ben bu partiye her şeyimi verdim, karşılığını da beklerim” düşüncesinde olanlara teslim edilmişse iş çok zor vesselam. Böylesine egoist bir anlayışın halkın gönlünde yer edinmesine imkân yoktur maalesef. Yaşamakta oldukları iç kavgalardan sonra CHP’li adaylardan Trabzon’a dair proje ve politika üretmelerini beklemenin fazlaca bir anlamı da yoktur artık.

Trabzon yerel siyasetinin AKP’nin elinde şekillenmesi ile yıllardır yaşanmış olan geri bırakılmışlıkta CHP’nin de katkısı olmuştur. Trabzon’un hinterlandında hiçbir proje önerisinde bulunmayan, doğru dürüst konuşma yapmasını dahi bilmeyen bir kısım cahil zevat tarafından ele geçirilmiş olan Trabzon CHP’nin, Trabzon’da alternatif bir çekim merkezi olmasına da zaten imkân kalmamıştır. Buna izin veren ve destek olan CHP genel merkezinin, esasında Trabzon halkına da hakaret ettiği gün gibi ortadadır. Trabzon’daki CHP seçmenine siz ancak bu kadarına layıksınız demek, halkı enayi yerine koymakla eş anlamlıdır. Trabzon CHP tabanı buna layık olmadığını genel merkeze bir şekilde mutlaka gösterecektir. Koskoca partiyi bu hale düşürenlere yazıklar olsun…

 

MHP’NİN SESSİZLİĞİ

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Trabzon yerel siyasetindeki yeri ve çizgisi dönemsel değişiklikler gösterse de genel olarak stabildir. Büyük ölçüde genel merkez tarafından tespit edilen temel ilkeler çerçevesinde yürüyen bu siyasi hareketin göze çarpan en önemli eksikliği politika üretememektir. Sadece milli hassasiyetler üzerinden yürütülen bir siyasi hareket sürdürülebilir olma konusunda sorunlar yaşayabilir. Toplumun belirli bir kesiminin, bu değerler üzerinden politika yapılmasına ihtiyaç duyması ve buna hitap edecek bir siyasi hareketin var olması gayet makul ve anlaşılır bir durumdur. Ancak ülkenin çözüm bekleyen yığınla sorunu karşısında halk, her partiden olduğu gibi MHP’den de çözüm önerilerini duymak istemektedir. Diğer bir deyişle MHP’nin, ülkenin temel sorunları konusunda sessizliğine son vermesi gerekmektedir.

Örneğin Trabzon için istihdam, tarım, çevre, ulaşım, ekonomi, turizm vb. gibi temel konularda MHP’nin nasıl bir yaklaşım içerisinde olduğunu ve hangi anlayışla bu sorunların ele alınacağını halka anlatması çok önemlidir. Ancak her şeye rağmen MHP’nin diğer partilere göre çok daha iyi bir disiplin içerisinde olduğunu, ekonomik yetersizliklere rağmen yine de başarılı seçim çalışmaları yürüttüğünü söylemeliyiz.

Bütün aday adaylarına başarılı, verimli, hem Trabzon’a hem de ülkemize yararlı çalışmalar yapmaları dileği ile… Haftaya yine görüşmek umudu ile saygılarımı sunarım. 

     

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.