• BIST 94.682
 • Altın 222,928
 • Dolar 5,6803
 • Euro 6,5153
 • Trabzon 19 °C

YEŞİL YOL NUMEROSU!

Prof. Kemal Üçüncü

“At martini Debreli Hasan dağlar inlesin”

Son yirmi yılda Türkiye’de garip bir sosyolojik yapı ortaya çıktı. .Bilgi ve bilim, kültür kamu yönetimi  ve karar alma süreçlerinden çıkartıldı. Kültürün toplumsal yapıdaki prestiji kökünden sarsıldı. Üretmeden tüketen, siyasi kararlarla oluşturulan rantlar, teşvikler ve kamu ihaleleri  üzerinden finanse olan bir toplumsal döngünün kültürel yansıması da tabiatıyla böyle olacaktır.

Bu sığ kültür üç beş kuruş para ve siyasi güç kazanınca her konuda ahkâm kesme özgüvenine sahip oldu doğal olarak.

Bu sakil yapı Türkiye’de herkesi cami çay ocağı sohbeti ortalaması ile ikna edeceğini zanneden tuhaf bir yapı.

Bilim dışı ve nobran.

Nuri Gantar tipolojisi.

Bürokratlar sorumlu oldukları konuda ölü taklidi yapıyor.Hiç üzerlerine alınmıyorlar. Ne tuhaf.

Hayatında büyük bir dünya kentinde parkta  oturmamış  adamlar park planlıyor, dünya müzelerinden ve işleyişinden haberi olmayanlar müzecilik yapıyor, bunlara bir de eko turizmi, doğa turizmi ve kültür turizmi ekipleri ve söylemi eklemlendi.Hiçbiri konuştukları işin esası hakkından bir literatür ve risale okuduğu yok.

Her şey Allah vergisi doğaçlama.

 

Yeşil Yol Meselesi

Yeşil Yol meselesi Doğu Karadeniz Turizm Master planın çerçevesinde gündeme geldi. Planda bölgenin Turizme esas olmak üzere geleneksel kültürel dokusu, kültürel peyzaj alanları ve doğal mirası ile ilgili hiçbir kaygı ve planlama yok. Mesela Kocaeli’nden Hopa’ya kadar olan alandaki tek halk bilimci yani geleneksel kültür uzmanı profesörü olan şahsıma bu konuda hiçbir şey sorulmamıştır. Başka arkadaşlar açık çay içerken planlamışlar.

Defalarca yazdım, konferanslarda söyledim kimseye anlatamadım. Söylediklerim yankı yaparak bana dönüyor. Doğu Karadeniz bölgesinin pek çok kültürel zenginliği UNESCO listelerine girecek yeterliliklere sahiptir. Olması gerektiği gibi sorulursa bilimsel olarak ortaya koyabiliriz.

Bu tesciller tamamlanırsa bölgenin nitelikli ziyaretçi sayısı artar bir kültürel destinasyon olur.

 

Kültür Olmadan Kültürel Turizm Yapılmaz

Bu kuymak kafasını bir kenara bırakalım.

Sayın Faruk Özak Bey ve diğer siyasilerimiz bu konuda neler yaptı? Neler yapmayı düşünüyorlar?

Kültüre duyarlı ve nüfuzu olan bir siyasetçi olarak bu konuda hassasiyetleri olması gerekir. TEMA’ya kızarken bunları bir gözden geçirmesi gerekir.

Bölgede eko turizm ve kültür turizmini dilinden düşürmeyen zevat ne yaptı.?

Bölgenin kültürel mirasının bir envanteri bile yoktur.!

Bu konuda hazırladığımız çalışmaları rafta bekliyor.

Envanteri olmayan bir kültürel yapının yeşil yolla turizmini yapacaklar. Bölgedeki nadir eko sistemlere, geleneksel kültürel yapıya olası etkiler uzmanlarına soruldu mu?

Mülkiyet meselesi ve çarpık yapılaşmayı düzenlemenin yeşil yolla ne gibi bir ilgisi var? .Nasıl bir nedensellik bağı kuruluyor? Merak ediyorum.

Gidin İsviçre ve Avusturya Alplerine bakın, Rusya’ya bakın.

Mesele tek başına yol değildir.

 

Kültürel Mirasın Tescili

Şu kadarını söyleyeyim, Kaçkarlar doğal miras alanı UNESCO dünya kültür mirası listesine sokulduğu takdirde yaratacağı “nitelikli turistik” sirkülasyon tek başına Doğu Karadeniz’in bugünkü turizm gelirini aşar. Bu mirası bilinçsiz şekilde tahrip etmek bir marifet değildir. İşletmelerinizin ve ürünlerinizin hiçbirinin eko sertifikası yok.

Doğu Karadeniz Kültür envanteri projesini tamamlayalım diye çağrılar yaptım hiçbir kurum ve kuruluştan olumlu bir cevap alamadık.

Kaynaklar heba ediliyor.

Yoldan önce bunu tamamlayın.

Bilen için çok kolay. Lakin halk tabirinde söylendiği gibi “hem fakir hem şeyi büyük “ tenezzül edip sormaz yetkililer. Aşağıda hiçbir bilimselliği olmayan Doğu Karadeniz Turizm Master Planından alınan yol yapım güzergahını gösteren haritayı koyuyorum. Yeni yol yapılmayacaksa yetkililerin bu haritayı yalanlaması lazım.

giresunun_turizm_master_plani_tanitildi_h2586.jpg

Yaylalar doğu –batı ekseninde değil Doğu Karadeniz’in doğal yerleşimine uygun olarak vadiler sistemi boyunca hem de İsviçre Alplerindeki gibi iyileştirilmelidir. Karadeniz’de kültürel yapı vadiler sitemi boyunca varyantlaşır. Bunu bilmeden neyi planlamış arkadaşlar. İmar planları bütün ilgili paydaşların teknik  ünitelerinin katılımıyla bağımsız bir üst bilimsel kurul tarafından yapılandırılıp onaylanmalıdır. Yerel ölçekte kültür turizmi ve uygulamaları bilimsel olarak planlanmalıdır.

Bu uygulamalarda iller ve güzergahlar bir hikaye ile bir havza mantalitesi ile birleştirilmelidir. Yerel idarelerin elinde bu miras kısa sürede heba olur.

Bunun dünyada uygulamaları var. Kâhin olmaya gerek yok.

Avusturya nasıl yapmışsa öyle yapacaksınız.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.