• BIST 98.034
 • Altın 240,130
 • Dolar 6,2230
 • Euro 7,3227
 • Trabzon 24 °C

YUH OLSUN!

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Öğretmen merkezli bir aile yapısı içerisinde olduğumdandır ki, Milli Eğitim’le ilgili hemen her konudaki gelişmeyi ister istemez yakından izlerim. Öğretmen atamaları, TEOG Sınavı, LYS, özel dershaneler vb. konulardaki gelişmeler hem bir baba hem de öğretmen eşi olarak beni de yakından ilgilendirdiğinden Milli Eğitim konusunda söyleyebileceğim çok şey olduğunu ifade etmeliyim.

Özellikle son yıllarda MEB’in pek çok uygulamasının çeşitli toplumsal bileşenler üzerinde yaratmış olduğu etkileri gördükçe, insanın sabrı da doğal olarak taşıyor. Görevden haksız yere aptalca gerekçeler ile alınan okul müdürleri mi desem, okul müdür yardımcılıklarına sadece AKP referansı ile yapılan atamalar mı desem, 4+4+4 sonucunda evlerinin yanı başındaki okuldan alınıp uzaklardaki okullara gitmek zorunda bırakılan yavrular mı desem, okul bütçelerine velilerden istenen katkılar mı desem, desem, desem…

MEB tarafından gerçekleştirilen her uygulamanın artık bu ülkede ileriye değil, geriye gidiş olduğu kanısına kesin olarak varmış durumdayım. Yukarıda sıralanan sorunları bir yana bırakıp basına yansıyan son olayı bu satırlara taşımanın vicdani bir sorumluluk olduğuna inanıyorum.

Adı; Seçil Esmanur Erdem… Görevi; Merkez Kireçhane Ortaokulu’nda beden eğitimi öğretmeni. Eğitim-Sen üyesi. Altı kişiden oluşan MEB Yüksek Disiplin Kurulu’nun oyçokluğu ile aldığı 18.09.2012 tarihli karar ile “Devlet memurluğundan çıkarma” cezasına çarptırılmış… İşlenen fiil; “Başbakan Tayyip Erdoğan’a yumurta atarak küfür içeren sözlerle hakaret ettiği”…

Olayın hukuki yönü konusunda fazlaca bir şey söylemenin yerinde olmadığını belirtmekle beraber, kamu vicdanı açısından son derecede rahatsızlık verici olduğunu söylemeliyiz. Bu sayın öğretmenimiz işlendiği ifade edilen fiil nedeniyle adli yargılama görmüş ve kendisine bir ceza hükmedilmiştir. Bunun dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 125/E-f ve g Maddesi işletilerek öğretmen Seçil Hanımın memuriyetine oy çokluğu ile son verme kararı alınmıştır. Dikkat buyrulursa karar oybirliği ile değil oy çokluğu ile alınmıştır. Nedenini araştırmak üzere ilgili yasayı açıp 125. Maddeyi detaylı olarak inceledim.

Sayın Kurul; “Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller” e ait 125. Maddenin A-UYARMA/e (Devlet memuru vakarına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak) bendini atlamış; B-KINAMA/d (Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak) bendinin de üzerinden geçmiş; D-KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI/d (Amirine veya maiyetindekilere karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketler yapmak) bendinden de sıyrılmış; ancak gelip gelip E-DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA/f (Amirlerine, maiyetindekilere ve iş sahiplerine fiili tecavüzde bulunmak) ile aynı bendin g (Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak) fıkrasına takılmış ve DÜŞMÜŞ maalesef. Yani kurul; yumurta sallamanın bir tecavüz olduğuna her nasılsa karar vermiş.

Kurulun bu karara varması için bazı üyelerinin oldukça zor bir maraton koştukları anlaşılıyor… El insaf kardeşim demek geliyor içimden. Olasılıkla; kuruldaki vicdan sahibi azınlıktaki üye ya da üyeler; A-UYARMA/e’nin uygun olduğunu; olmadı B-KINAMA/d ile bu konunun çözülebileceğini; hadi bunu da geçelim en ağırından olsun bari deyip D-KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI demiş olmasına rağmen, çoğunluk illa da D-DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA demiştir.

Vicdan denilen şey; böyle durumlar için geçerlidir. Peki ya Allah korkusu nerede? O öğretmenin maaşına bağlı yaşam sürmesi gerekenlerin günahı nedir? Kurul üyesi olmak insani değerlerden uzaklaşmak anlamına gelmez. Yasalar ve yönetmelikler insanları cezalandırmak üzere değil, korumak üzere vardır. Bu kararı alanların kalp ve beyin yapılarını gerçekten merak ediyorum. Bu ülkede sözün bittiği noktalara kadar gelmiş durumdayız anlaşılan. Kesinlikle yargıdan dönecek olan bu kararı veren o kurul üyelerini çok sevdikleri o iktidarın şefkatli kollarına havale ediyorum…

Yuh olsun… Bana da açın bir disiplin soruşturması vicdansızlar!

    

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.