• BIST 115.450
 • Altın 166,691
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • Trabzon 14 °C

Yurt dışındaki Türk okulları!

Yurt dışındaki Türk okulları!
Hasan Kurt yazdı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemaate yönelik söylemlerini yurt dışı gezilerinde de sürdürüyor. Cumhurbaşkanı, Etiyopya’da (Habeşistan), Türk okullarının kapatılmasını istedi ve Milli Eğitim Bakanlığının yeni okullar açacağını söyledi.

Yurt dışındaki Türk Okullarından bir kaçını ziyaret ettim. Kore’nin başkenti Seul’da şu anda Bursaspor teknik direktörü olan Şenol Güneş ile birlikte oradaki bir Türk okulunun etkinliğine de katıldık. Bizi sahneye davet ettiler, yanılmıyorsam ödül falan verdirdiler. Balkanlar’da, Orta Asya’da da birkaç okulu ziyaret ettim.

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, o ülkede mutlaka Cemaat okulları olarak adlandırılan bu okullardan bir değil birkaç mezun öğrenciye, o ülkede yerleşmiş iş adamı ile karşılaşırsınız... Ki çoğu ülkede rehberlik hizmetini bile bu okullardan mezun olanlardan alırsınız.

Yurt dışındaki bu okullar, faaliyette bulundukları ülkelerde Fethullah veya Cemaat Okulları olarak değil de Türk okulları olarak bilinir, tanınır. Okullarda o ülkenin gençleri okur. Öğretim kadrosunun yarısı o ülke vatandaşı yarısı da Türk öğretmenler… Ki, Türk öğretmenlerin büyük çoğunluğu Türkiye’nin en ünlü üniversitelerini bitirenler ve hepsi mutlaka bir veya iki yabancı dil biliyor.

Türkiye’deki cemaat okulları ile yurt dışındaki okullar epey farklı! Türkiye’de din ve dini değerler öne çıkarılıyor, yurt dışında farklı bir eğitim veriliyor.

Yurt dışındaki Türk okullarında evrensel bir eğitim ve öğretim programı var. Türkiye’de olduğu gibi ne idüğü belirsiz bir eğitim yok! Ayrıca bu okullarda, o ülkenin dili ve kültürü ile Türkiye’nin kültürü yoğruluyor.

Evet, bu okullar Fethullah Gülen’in girişimiyle, desteğiyle açıldı. İlk günden itibaren Özal’dan Demirel’e, Ecevit’ten Türkeş’e, Gül’den Arınç’a ve Tayyip Erdoğan’a kadar gelmiş-geçmiş tüm liderler, siyasetçiler bu okulları destekledi, övdü, ziyaret etti.

***

Bu okulları ziyaret etmeden önce bu okullara farklı bakardım. Acaba bu okullarda, din ağırlıklı bir eğitim mi veriliyor, yoksa bu okullar ABD’nin misyoner okulları mı? Benim gördüklerim aldatma olabilir, diye düşündüm. Ama farklı siyasi görüşteki aydınların bu okullarla ilgili yazdıklarını okuyunca, aldatılmadığıma kanaat getirdim.

Cumhurbaşkanı’nın Habeşistan’daki o konuşmasını dinlerken, üzüldüm. Afrika’nın en fakir, en gelişmemiş ülkelerinden birinde, o ülkeye destek, moral verecek bir konuşma yerine, Türk okullarını şikayet edeceksin. Bu okulları kapatın, diyeceksin.

Olacak iş değil? Bir ülkenin lideri; kendi ülkesinin bir sivil toplum örgütü, grubu adına ne derseniz deyin; ülkenin tarih boyunca gerçekleştirmiş olduğu en büyük eğitim ve tanıtım hamlesini ve onun da ötesinde Türk ismini dünyaya duyuruyor, siz; dünyanın hemen her ülkesinde kök salmış bu büyük yatırımı, yok etmeye çalışıyorsunuz.
Bu okulların yerine bizim Milli Eğitim Bakanlığı okul açacakmış! O ülkelerde Milli Eğitim Bakanlığı okul açsa, orada görev yapacak öğretmenlerin hepsi torpilli olacak. Ayrıca, o ülkeler İlahiyat Fakültesi mezunlarını da çalıştırmazlar. Ve hepsinden önemlisi Türkiye’de eğitim sistemini çökerten bir hükümet, bir bakanlık, yüzlerce dış ülkede bu işi nasıl yapacak?

***

Bu konuda bir ara, ‘Amaç yurt dışındaki Türk okulları değil, ‘Türk’ adıdır’ demiştim. Türklük ve Cumhuriyet tukaka edilirse; Arabizim, ümmetçilik, din öne çıkartılırsa, söylem ve eylemde bunlar gerçekleşirse, ben ve benim gibiler de bu şekilde düşünür. Bir cemaat, tarikat, bir ideolojiye mensup olanlar; ülkenin, sistemin, o ülkede yaşayanların aleyhine çalışıyorsa, yasa dışı iş yapıyorsa, yasalar çerçevesinde gereğini yaparsın. Elinde böyle bir belge, bilgi olmadıktan sonra sırf, siyasi ve ideolojik nedenlerle bu işe girişiyorsan, yanlış yapıyorsundur. Cumhurbaşkanı ve olaylara onun gibi yaklaşanlar da maalesef yanlış yapıyor.

Bu yazıyı okuyanlar, benim bu grubun açık veya gizli bir mensubu olduğumu düşünebilir. Dünden bugüne bu grupla birlikteliğim olmadı. Yazdıklarım ve görüşlerim, siyasi iktidara karşı oluşumdan değil, gördüklerimin, izlenimlerimin, araştırmalarımın ve okuduklarımın ürünüdür.

 

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.