• BIST 102.494
  • Altın 226,738
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • Trabzon 8 °C

ZAVALLI

Osman Necip SEVİNÇ

Cumartesi günü Bahçecik mezarlığında anne diyebileceğim muhterem bir tanıdığımızın cenazesine katıldım. Namazdan sonra defin işlemi bittiğinde cenaze sahiplerine tekrar taziyelerimi bildirdim ve mezarlık kapısından çıkıp tam karşıdaki fırının yanında bulunan arabama yöneldim. Caddenin ortasına gelmiştim ki karşıdan yanıma gelen küçük bir adam benim yanımdan yürüyüp geçerken “yalaka ha yalaka, onu görüşeceğiz” dedi. Evet, gazetemdeki köşemde bir yalaka tariflemiştim.  Anlaşılan yalaka sözcüğünü kendine yakıştırarak almış ve aklınca beni taciz etmeyi kafasına koymuştu. Bu noktadan 10 metre ötedeki fırında başkanı ve korumaları oturuyor ve bu zat da onların yanından beni görünce geliyordu.

Kendisine “ayıptır, bu mezarlık kapısı bunun tartışılacağı yer mi? Hadi gel gidip başka yerde görüşelim” dedim. O kişi mezarlığa doğru tersine yürümeye devam edince hemen arkasından gittim ve mezarlık ana kapısının iç kısmında ona ulaştım. Ve o noktada beş altı tane mezarlık görevlilerinin olduğu yerde bana yarım dönerek, elleri ile de nasıl yapacağını göstererek aynen şöyle dedi. “Başkan ..." Bu zavallı, bu söylemi ile Başkanına da ne kadar ayıp ettiğinin farkında değil. Ayrıca yalakanın da manasını iyi bilmiyor. Yanlışlara göz yuman, susan da hem dilsiz şeytan, hem de yalaka diye de anılabilir. Kendisine bayağılaşma diye bağırdığımı hatırlıyorum.

Bak beyefendi! Yalaka olup olmadığını halkımıza, hatta meclisimize sor. Ne cevap alırsan doğrudur. Ben tam bilemem. Ancak bu çok çirkin, iğrenç sözlerin ile seviyeni tescillediğini sana belirtebilirim. Yazık kirlettiğin makama, ona üzülürüm.

Sonrasında mezarlık içerisinde biraz atıştık, sonunda sustu, ağzının payını alınca mezar aralarına girip yürüyerek uzaklaştı. Ben de arkasından bağırarak haddini bildirdiğim sözlerime son verdim. Dönüp arabama yöneldim ve binip gittim.

Dostlar; yarası olan gocunur. 15 senedir Belediye meclisinde bulunacaksın, hicap duymadan “Allah’ın suyundan para alınır mı diye mecliste konuşma yapacaksın, sonraki dönemlerde su zammını savunacaksın. İşte çizgin. İmar komisyonlarında başkanlık dahil bulunacaksın. Tüm Trabzonlular çarpık kentleşmeden dert yanarken… sıyıracaksın. Mahkeme kadıya mülk gibi bu imar komisyonları çok başarısız olmana rağmen sizin yerleşik yeriniz mi? Garabete bakın. Düşey yapılaşmanın, yani yüksek katlı binaların mimarı da (!) bu kişi ve diğer uzun zamandır Trabzon mimarisindeki söz sahibi erktir. Bu ekip Trabzon’un en iyi mimarı, dürüst insan, hocaların hocası Sn. Nejdet Yazıcı beyi bile bıktırıp yemişlerdir. Haa unutuyordum, artık neredeyse bir metrekarelik asansörlerin konutlara yerleştirilmesinin sorumlusu ve yılmaz savunucusu da bu zattır. Bir cenazenin bile sığması mümkün olmayan asansörlerin… Neyse bu zat artık kendine güzel bir iş de buldu. Hakkını yemeyelim. Artık belediye lokantalarını işletiyor, Trabzon esnafı ile rekabet ediyor! İşçi maaşı devletten, rekabet yahşi.

 Yazacak o kadar çok şey var ki, ancak asil karakterim bunları yazma diye bağırıyor. Şimdi hep beraber sorduğumuz sorunun cevabı burada yatmıyor mu? Niye Trabzon’um belediyecilik de diğer illere göre yerlerde sürünüyor? Birinci adamımızın kötü bir kopyası olan bu zat yanlışlar içinde yıllardır çırpınır ve halkın değil başkanının gözüne girmeyi tercih ederken tabii ki basının küçük eleştirilerine tahammül edemez, empati yapacağı yerde çirkin, seviyesiz saldırılara geçer. Kamuflaj fayda getirmez. Dün beni yağlardın, bugün başkasını, yarın Allah kerim.

Size son bir tavsiye. Sn. Cumhurbaşkanımızın dediğini halkın gönlüne girerek Sn. Ahmet Metin Genç yapabiliyor. Hem de gösteriş yapmadan, samimiyetle. Peki sizin halkı itici, kendini beğenmiş, beceriksiz halinizi düzeltmek için bir gayretiniz olmayacak mı? Bu ilde yüzde onun üzerinde oy kaybının tek sorumlusu Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin başında bulunan sizlersiniz. Halkın büyük çoğunluğuna göre “yolcudur Abbas, bağlasan durmaz”. Bu sefer sanırım gözyaşları da yetmeyecek. Ne demek istediğimi de anladınız mı? Neler de biliyorum değil mi? Partim zarar görmesin de nereye kadar? Trabzon’um ve ülkem her zaman önceliğim olmuştur. Çürük elmaları ayıklamak her ikisine de fayda sağlayacaktır. Hadi hayırlısı.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.