1.5 ayda 100 milyon lira kredi!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, göreve geldiği günden bugüne 1.5 ay geçti. Yapılan değerlendirmeler sonrası İller Bankasından 100 milyon liralık kredi talebinde bulunulması kararlaştırılmış.
 1.5-ayda.jpg Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Tabakhane vadisinde yapımı devam eden Öğretmen evi için 17, Kadınlar Pazarı için 12, 20 otobüs alımı için 18, Beton yol yapımı için 40 ve Fatih Parkı’nın düzenlenmesi için yıllık yüzde 17 faizle İller Bankasından yaklaşık 100 milyon lira kredi talep edecek ve kullanacak.
  Bu arada, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin muhalefetine rağmen Başkan Murat Zorluoğlu’na TÜRGEV ile özel protokol imzalama yetkisi verdi. CHP Büyükşehir Meclis üyesi Turgay Şahin, ‘özel’ diye nitelendirilen protokolün içeriğinin bilinmediği söyledi.

Kavakmeydan’dakimezbelelik!

 kavakmeydan.png Trabzon’un spor mabedi olarak nitelendirilen Avni Aker ve Yavuz Selim Sahası ile 19 Mayıs Spor salonunun bulunduğu 58 dönümlük alan, Akyazı dolgusu, spor tesisi ve stat yapımı için TOKİ’ye verilmişti. TOKİ bu iş için ayrıca Akçaabat ve Trabzon’da bir iki arsa daha almıştı.
  Avni Aker ve Yavuz selim sahası ve çevresi için Trabzon Büyükşehir belediyesi ve TOKİ ortaklaşa bir proje hazırlamış, bu proje kamuoyunda epey tartışılmıştı. Daha sonra bölgede içinde spor sahası da olan millet bahçesi yapılmasına karar verilmişti. 
Avni Aker, Yavuz Selim sahasının tribünleri ve Gençlik Spor il müdürlüğü binası ve 19 Mayıs spor salonu yıktırılmasına rağmen, bölgede henüz bir işlem başlatılmadı. Bölge tam bir mezbelelik durumda. Sahalar ise otopark olarak kullanılıyor.
  Trabzon Mimarlar Odası’nın bir yöneticisi, Trabzon Lisesi’nin karşısında yıllar önce Trabzon’un ilk futbol sahasının yeri olan Orman Lojmanlarının da alana katılmasını isteyerek, ‘Bölge için geniş kapsamlı yeni bir proje hazırlanmalı’ dedi. 

Gülcemal kademeli olarak yapılmalı!

 gulcemal.jpg  Ortahisar Beşirli sahilinde, önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu döneminde başlatılan Gülcemal projesinin, ilk bölümünün dolgusu tamamlanmıştı. İkinci bölümün dolgusu ise, hafriyat döküm alanı olarak devam ediyor.
  Gülcemal Projesi’nin Beşirli-Faroz arasındaki bölümünün dolgusunun tamamlanmadan projelendirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, ‘Büyükşehir Belediyesi, Gülcemal’in tamamı için bir proje yarışması açmalı. Dolgu alanının düzenlenmesi yarışma ile belirlenmeli. Bu işin şartnamesi hazırlanmalı ve duyurusu yapılmalıdır. Ondan sonra da projeye bölüm bölüm başlanmalı. Proje yap işlet devret modeli ile de olabilir, bakanlıklar veya belediye bütçesi ile de yapılabilir’ dedi. 

Çömlekçi durdu!

  comlekci-001.jpgTrabzon’un en eski mahallerinden biri olan Çömlekçi Mahallesi, TOKİ- Trabzon Belediyesi işbirliğiyle dönüşüm kapsamına alınmış, mahallenin bir bölümü istimlak edilmiş, geri kalan kısmında ise hiçbir işlek yapılmamıştı. Çömlekçi’nin Suriye’de bombardıman edilmiş bir mahalle görüntüsünde olduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Rıfat Karabulut, ‘Çömlekçi’de her taraf pislik içerisinde. Bazı evler yıkılmış, bazıları terk edilmiş. Bazılarında ise insanlar yaşıyor. Çömlekçi dönüşüm projesi 10 yıl kadar önce başlatılmıştı. 10 yılda 10 adım mesafe alınamadı. Hiç değilse istimlak edilen yerlerde ne yapılacaksa yapılsın. Çömlekçi Trabzon’un kanayan bir yarası olarak duruyor’ dedi.
  TOKİ yetkilileri ise Çömlekçi için önümüzdeki günlerde karar vereceklerini, Pelitli sahilinde olduğu gibi bölgede yapacakları iş yerlerini ve konutları batmayı planladıklarını söylediler.

 Çimento fabrikasının yeri ne olacak?

 cimento.jpg Değirmendere’den Akoluk’a taşınan Aşkale Çimanto’nun bir kuruluşu olan Trabzon çimento fabrikasının yaklaşık 95 bin metrekarelik arazisinin nasıl değerlendirileceği henüz açıklanmadı. Aşkale Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yücelik, geçtiğimiz günlerde işadamı Ali Uzunali’nin kızının nikah töreni için Trabzon’a geldi. Lütfi Yücelik, fabrika arsasında iş merkezi mi yoksa özel bir hastane mi yapacakları konusunda henüz karar vermediklerini söyledi. Yücelik, ticari alan olan arsayı en iyi şekilde değerlendireceklerini belirtti. 

Bölge müdürlüğünün açılışına sevindiler!

   bolge-mudurlugu.jpgTrabzon 15-20 yıl öncesine kadar bölgenin merkezi idi. AKP iktidarı ile birlikte Trabzon’daki bölge müdürlükleri çevre illere taşınmaya başlandı. Trabzon adeta budandı. Trabzon’da üretime yönelik tesis yapımı yok denecek kadar az. Siyasiler eskiden fabrikaların büyük tesislerin temelini atar açılışını yapardı. Günümüzde ise kafe, restoran açılışları ile övünülür oldu. 
  Trabzon’da birçok bankanın bölge müdürlüğü vardı. Bir iki istisna dışında bölge müdürlükleri Samsun’a taşındı. Devletin kontrolündeki Vakıfbank ise önceki gün Yalıncak sahilindeki bir apartmanda bölge müdürlüğü açtı. Bankanın genel müdürü Mehmet Emin Özcan açılış için Trabzon’a geldi. Genel müdüre Trabzon’da büyük ilgi gösterildi. TTSO da plaket verdi. Vakıfbank’ın Trabzon da Bölge Müdürlüğü açması, ticaret erbabını olmasa da TTSO’nı sevindirdi.  

Soylu ile Cora sahurda buluştu

soylu-ile-cora.jpg  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AK Parti Trabzon Milletvekili avukat Salih Cora ile sahurda buluştu. Milletvekili Cora, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sahur davetine icabet ettiğini belirterek, ‘İçişleri Bakanımız sahura davet etti. Yerel seçimleri ve İstanbul seçimini değerlendirdik’ diye selfie çekip mesaj yazdı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar