+1 FARKLA KAYRA FUTBOL SAHASINDA

+1 FARKLA KAYRA FUTBOL SAHASINDA

“Terlemeden büyüyen çocuklar” içinde +1 farkla Kayra, futbol aşkıyla fileleri havalandırıyor

Röportaj: Bahar KURBAY 

TSFAD kaynaştırma öğrencilerine kucak açıyor. Down Sendromlu Kayra ile maçlar daha sevgi dolu.

Fatih Tekke’nin başkanlığındaki Trabzonsporlu Futbol Adamları Derneği (TSFAD) tarafından hazırlanan   “Terlemeden büyüyen çocuklar” projesi içişleri bakanlığı dernekler dairesi başkanlığı tarafından desteklenerek hayata geçirilen organizasyon devam ediyor. Teknolojinin esir aldığı çocukları ve madde bağımlılığına karşı savaşma açmak amacıyla toplumsal önem taşıyan projeyi hazırlayan derneğin düzenlendiği futbol maçlarının onur konuğu var. Onun adı Kayra. Dünya tatlısı “Utanıyorum, utanıyorum” kelimesiyle yaşadığı duyguyu dile getiren down sendromlu Kayra Konak’ın futbol aşkı ve  Trabzon’daki imkan yoksunluğuna şahit olacağınız bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

Arkadaşlarıyla oldukça mutlu futbol maçı yaptığını gözlemlediğim Kayra’yı bu sevincinden alı koymak istemediğim için. Yanına giderek elimi uzattım. Sevgi dolu Kayra, “Utanıyorum, Utanıyorum” diyerek o an yaşadığı duyguyu paylaştı. Sevgi dolu yaklaşınca  “Çok mutluyum. Futbolu çok seviyorum. Takım arkadaşlarımla aram çok iyi, hocalarımı seviyorum. Futbol oynuyorum, gol atıyorum” sözlerini sarf etti.

Zamanını çalmak istemediğim için onu maç ile baş başa bırakırken röportaja Kayra’nın babası Serhan Konak  ile devam ettik.

KAYRA HAYAT ÖĞRETMENİ

Kayra’yı anlatın desem?

Kayra sevgi demek, inat demek (hayata tutunmak için mücadele etmek, daha çok çalışmak demek), Kayra gibi çocukların çevresinde olmayanların hayata bir sıfır eksik başladığını söyleyebilirim.  Kayra, yemeyi çok seviyor, Kayra bizim için hayat öğretmeni. Kayra, sevgi dolu, içinde kötülük beslemeyen, herkese karşı sevgisini gösteren bir kişiliğe sahip. Espri yeteneği gelişmiş bir çocuk. Avrupa

 

KAYRA FUTBOL AŞIĞI

Tek çocuk mu?

İki çocuğum var. Kayra ilk çocuğumuz. Sosyal hayata alıştırmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İçişlerinin düzenlemiş olduğu bu organizasyona, beden eğitimi öğretmeni Tolga beyinde ilgisiyle kaynaşma öğrencisi olarak kazandırdık. Kayra, futbol aşığı. Türk liginin dışında yabancı ligini de takip ediyor. Kendi fiziki yapısı futbol oynamasına pek yeterli değil, onu burada kabullenip, bu organizasyona kabul ettikleri için çok teşekkür ediyoruz.

BANA ALLAH’IN  LÜTFU

Bir baba olarak, çocuğunuz down sendromlu olduğunu duyduğunuzda neler hissetiniz?

Down sendromu hakkında çok bilgim yoktu. Ne olduğunu öğrenince hem üzüldüm, hem de sevindim. Bu bana Allah’ın bir lütfuydu. Öyle kabul ettim. Down sendromlu bir çocuğa sahip olmanın en büyük dezavantajı göstermiş olduğunuz ilgiyle 10 çocuk yetiştirebilirsiniz. Normal bir çocuğa anlattığınız bir şeyi ona anlatmak için 4 katı mesai harcamak zorundasınız. Ama biz onunla sevmeyi öğrendik.

KANAYAN YARA...!

Kayra, gerçekten çok sevimli bir çocuk. Genel bir soru. Kayra gibi çocukları toplum kolayca kabul ediyor mu?

Tam kanayan yaramıza tuz attınız. Topluma Kayra gibi çocukları kabullendirmek çok zor. Topluma kabullendirebilmek için çocuğun başlamış olduğu işi başarabileceğine inandırmanız gerekiyor. Çocuğa down sendromlu olarak bakıldığı zaman başarısız olacağı düşüncesi hakim. Bu çocuklar eğitimle bir yerlere gelebiliyorlar.

TRABZON’DAN İSTANBUL’A GİTMEK ZORUNDA KALDI!

Eğitimleri sıfır yaşlarda başlıyor. Ülke genelinde eğitimin 0 yaşta başlaması gerekirken bulunduğumuz memlekette fiziki kadronun 2 yaştan sonra çocuğunuza eğitim verebilecek kapasitede olduğu gerçeğiyle yüzleştik.

Bu durum bizi arayışlara sevk etti. İstanbul’a giderek eğitim aldırmak zorunda kaldım. Bu işin handikabı. Küçük şehirlerde var olan yasalar uygulanmıyor yada yeteri kadar insanlar aydınlatılmıyor. Devletin bu işe sahip çıkması insanları bu yönde yönlendirmesi gerekiyor. Ülke toplumda bu çocukların bir yeri olduğuna hem eğitim öğretim hayatında hem de iş hayatında ihtiyaç olduğu kanısı toplumun bilincine yerleşmesi gerekiyor. Bunun içinde devletin bu işe el atması gerekiyor.  Aile bakanlığı, sosyal çalışma bakanlığı bizlerle el ele vermeli.

ZEKİ BİR ÇOCUK

Eğitim durumu ne aşamada?

Oğlumuz zeki bir çocuk. İlk okul 1. Sınıfa kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim hayatına başlayıp 4 yılını başarılı bir şekilde tamamladı. Toplama-çıkarma, okuma-yazma beraberinde genel kültürünü artırdı. Bu yıl orta okula başladığında ilk okulda yaşadığımız sıkıntılar karşımıza çıktı. Ortaokulda kabullendirmek için bir süre geçti. Zaman geçtikçe onu eğiten arkadaşlarda onun zekasını fark ediyorlar. İlgi bekliyorlar ve o ilgi verildiğinde   diğer çocuklarla  aynı aşamaya gelebiliyorlar.

Diğer çocuğunuzla iletişimi nasıl? Kardeşlik duygusu...

İkinci çocuğunuz down sendromlu ise ondan büyük çocuk ağabeylik yapabiliyor. Ancak ilk çocuğun down sendromlu doğuyorsa ondan küçük çocuğunuzla aralarında kıskançlık , anlayamam durumu olabiliyor.

KABULLENMEME DURUMU OLABİLİYOR

Akraba ve çevrenizdekilerin anlayışı?

Türki insanın yapısında maneviyat olduğu için insanlar size biraz daha manevi gözle bakıyorlar. Sosyal hayatta yaşarken eğitim hayatına dahil ettiğiniz zaman kabullenemem durumu doğabiliyor. Biz neden Kayra, down senromlu diye düşünmüyoruz. Onu sosyal hayata dahil etmenin peşindeyiz. Lisans ve ön lisans mezunu olan iş hayatında büyük şirketler çalışabilen down sendromlu çocuklarımız var. Bunların başında eğitim geliyor. Ne kadar çok eğitirseniz o kadar geri dönüş olabiliyorsunuz. Biz yokken hayatını idam ettirebilir mi? Sorularının kafamızdan uzaklaştırdığımız bir hayat ona sağlamak görevimiz

SAKIN BUNU YAPMAYIN

Kendini toplumdan soyutlayan, çocuğunu kabul edemeyip, bir kambur gibi hisseden insanlarda var. Bu psikoloji hiç doğru değil, önemli olan elinizdeki çocuğa sahip çıkıp topluma adapte etmek. Kendi iş hayatınızdaki başarınız bile artabiliyor.

ŞENOL GÜNEŞ İLE TRABZON’U SAHİPLENİYOR

Futbol aşığı demiştiniz. Hangi takımları izliyor?

Süper Lig’deki bütün takımları izliyor. Trabzonspor’u tutuyor. Ama beşiktaş’ın hocası Trabzonlu olduğu için ben Şenol Güneş’ten dolayı BJ destekliyorum diyor. ligin de La ligayı iyi biliyor Barcelona’yı takip ediyor. Bir takımın ilk 11 ini saydırabiliyorsunuz. Kolay öğreniyor geç unutuyor. Bazı spor dallarını yapmasında fiziksel engeli var. Bazı spor dallarını yapmasında da kişisel engel var.

LİSANLI YÜZÜCÜ OLMASINA ENGEL OLUYORLAR

Kayra doğuştan yüzücü. Havuza getirip takımlardan rica ettiğiniz zaman “bizim engelli gurubumuz yoktur” diyor. Bireysel eğitim verin  ücretini karşılayacağım lisansını çıkartıp belli bir düzeyde yetiştirelim dediğim zaman bile kabul etmiyorlar. Başarıya ulaşabileceğini düşünmedikleri için bu tavır ortaya çıkıyor. Ön yargı ortaya çıkıyor. Futbol yeterince oynayamaz ama iyi bir atletizmci, yüzücü olabilir.  4 spor dalında başarılı, bireysel eğitim almasını istedim. Ancak kimse kabul etmedi. Kulüp bazında eğitim önerisinde bulundum onu da kabul etmediler. Trabzon’da böyle bir eksiklik söz konusu. Bu tarz çocuklara sahip çıkılmalı, onların bu hayatta başarılı olabileceği gereceği unutulmamalı. 

DEV PROJE!

Son olarak “Terlemeden büyüyen çocuklar” ın koordinatörü ve Teknik direktör Hüseyin Karagöz ise şunları söyledi; Derneğin yönetim kurulu üyesiyim.  31 Aralık’a kadar devam edecek önümüzdeki günlerde bakanımız Süleyman Soylu’nun katılım sağlayacağı dev bir tanıtım programı planlıyoruz. Projede yer alarak futbolun içinde olmaya devam ediyoruz. Amacımız sokak aralarında oynayamayan çocuklarımıza yön vermek. Uyuşturucu, içki bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan çocuklarımızı alı koymak. Bilgisayar bağımlılığı yüzünden obezite olan çocuklarımıza sporu sevdirmek. Trabzon’da ilk olarak hayata geçirdiğimiz bu proje kapsamında çocuklarımızın gelecekteki hayata yön vermeyi hedefliyoruz.  357 e yakın çocuklarımız, 26 mahalleden geliyorlar. Aileleri de düşündüğümüzde bine yakın insana hizmet veriyoruz. Devamını sağlayarak geniş kitlelere ulaşmayı amaçlıyoruz. Dev proje.

23795601_1444614515656658_403514969377960580_n.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.