İsmail Kansız

İsmail Kansız

105. ZAFER YILINDA ÇANAKKALE’DEN HÜZÜNLÜ BİR ANI

  25 Nisan 1915... Yer Çanakkale Kumkale sahili. Anadolu tarafı... Düşman plan yapmış. Türk ordusunu şaşırtacak. Görev Fransız birliklerinde... Fransız ordusunda da  sömürge zihniyeti gereği Senegalli Cezayirli Lejyoner birlikler.
canakkale-(1).jpgFransızlar Gelibolu'yu bırakıp Anadolu sahiline çıkacaklar ki Türk ordusu bu sahte çıkarma sonrası Kumkale’de oyalanıp oraya bağlanıp kalarak, kuvvetini  de bölerek gücü azalsın. Asıl çıkarmanın yapılacağı Gelibolu müdahalede zayıf kalsın...
Fransızların kıyı boyunda dar bir şeritte tutunmalarına rağmen kısa sürede terk etmek zorunda kaldığı o bölgede 1500  askerimiz şehit olmuştur.
Çanakkale'de kültür ve turizm il müdürü  iken bir gün bir haber aldık... Çok şiddetli yağan yağmur sonucunda Kumkale'de toprak yarılmaları ve çökmeleri olmuş. Bunun sonunda toprağa haşrolunmuş şehitlerimizin kemikleri toprak üstüne çıkmış. Haberi alır almaz şiddetini biraz olsun hafifleten yağmur altında araziye gittik. Haber doğruydu. Şehitlerimizin kemikleri görünüyordu. Tüylerimiz diken diken olmuştu. Kuran okuyarak bu manevi atmosferde kendimize gelebildik.
Yapılması gerekeni istişare ettikten sonra Kumkale mezarlığına gömülmek üzere, şehitlerimizin kemiklerini köyün imamıyla toplayıp, usul-u erkan ile mezarlığa dini  merasimle yerleştirdik.
canakkale-(2).jpg  Çanakkale'nin her karış toprağının kanla yoğrulduğuna bizzat şahit olmuştum. Kalbimdeki çarpıntıyla birlikte gözlerimden süzülen gözyaşlarının acısını hocamızın okuduğu Kuran-ı Kerim'in ruhumuzu teskin  edici gücü biraz olsun dindiriyordu.
Asla geri dönmeyi düşünmeden vatan millet din iman bayrak namus uğruna Çanakkale'de bir milletin makûs talihini yenen Türk askeri... Ruhun şad olsun... Mekanın cennet olsun...ALLAH'ın rahmeti üzerinize olsun...
 
GARİP BİR TURUNÇ AĞACININ HÜZÜNLÜ ÖYKÜSÜ...
 
  "Ben bir garip turunç ağacı idim Kanuni Parkında... 90 yıllık geçmişim vardı. Eskiler Kıbrıs'tan getirildiğimi söylerler. Aslında nazlanmıştım. Bu sıcak iklimden getirmeyin beni Karadeniz'e... Ben bir fidandım tabi...garip-bir--(2).jpg Bilemezdim Akdeniz iklimine benzer bir havasının olduğunu Trabzon'un... Yaşadım bunca yıl Kanuni'nin doğduğu bu mahallede... Herkes sevdi beni... Meyvelerimi verdim... Biraz acı idi meyvelerim... Ama en çok ta şeker ve tansiyon hastaları sevdi beni... İyi geliyordu onlara... Bunca yıl arkadaşlık yaptık birlikte yandaki hurma ağacı ve palmiyelerle... Ta ki nedendir kimdir bilinmez bir el gecenin karanlığında beni ve arkadaşlarımı söküp atana kadar dedem Fatih'in fethettiği muhteşem Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu bu mahallede/kentte yaşadım mutlu mesut.
Ne istediniz benden... Ama bunun bir de mahkeme-i kübrası var... Elbet dedem Fatih'in ağaç kesenlere yaptığı bedduası boşa gitmez..."
garip-bir--(1)-001.jpgBir ağacın feryadı... Sıradan bir yakınma değil... Ortahisar'ın tarihi kimliğinden koparılan bir parça olarak hafızalara kazındı… Bari yerine yenisini dikseydiniz mekan ile özdeşleşmiş kestiğiniz ağacın yerine... 
Kulak veren olur inşallah...
 
 
 
 
CORONA VE TURİZM
   En kırılgan sektörlerin başında gelen turizmde, Corona virüsünün  etkileri ile aynı zamanda istihdamı da olumsuz yönde etkileneceği tahmin ediliyor.
  Oteller nisan sonuna kadar kapalı. Yerinde bir önlem. Mayıs başlarında hareketlenen turizm sezonuna ülke olarak virüsten kurtularak girersek çok ta olumsuzluk yaşanmayacağını öngörebiliriz. 
  Ülkede sürdürülen sağlık seferberliğine başta vatandaşlar yani bizler olmak üzere tüm  kurum ve kuruluşlar ciddiyetle uyarlarsa salgının önüne kısa sürede geçilecek.
İki milyona yakın sigortalı çalışanı bünyesinde barındıran turizm sektörünün zayıflamasının önemli işsizlik sorunu yaratacağı kesin.corona-ve-turizm.jpg Bu dönemde devletin sağlayacağı destekler önemli. Ama her şeyi de devletten beklememek gerek.
Çin'de başlayan salgının özellikle İtalya'da önemli tahribat yaratması İtalya turizmini şimdiden çökertecek. İran, Almanya, İngiltere, Ortadoğu ülkeleri de bu krizden en çok etkilenecek ülkeler arasında. Rusya da önce sessiz kaldı ama şimdi radikal tedbirler almaya başladı... 
  Ülkemiz gereken tedbirleri zamanında aldı. Bizler de bu tedbirlere harfiyen uyarsak krizi hasarsız atlatabiliriz.
Diyelim ki yabancı turist çekindi gelmedi. O zaman turizmcilerimiz iç turizme yönelecekler. Fiyatlarını ona göre oluşturup planlarını yapacaklar.
Sabır, akıl ve bilimin ışığında dayanışma halinde süreci milletçe sağlıkla bitireceğiz. 
Ben Türk hekimlerine ve devletime güveniyor, alınması gereken önlemlere harfiyen  uyuyorum...
  Fırsatçılar da var mı dediniz... Canları cehenneme... Onlar da hak ettiklerini görecekler elbet...
VEFAT VE TEŞEKKÜR
   Ailemizin büyüğü M.Zeki Kansız'ın vefatı dolaysıyla bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkür ediyorum.
  Cenaze merasimimize katılan telefon ve sosyal medya yoluyla acımızı paylaşan herkese  en içten duygularımla ALLAH razı olsun dileklerimi iletiyorum.
ALLAH cümle geçmişlerimizden rahmetini esirgemesin.
Ayrıca Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç
Trabzon eski Belediye Başkanı ve milletvekilimiz Volkan Canalioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi, Baro Başkanı Sibel Suiçmez ile siyasi parti yöneticilerimize telefonla taziyelerini ileten milletvekilimiz Muhammet Balta'ya, kamu ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine bizzat cenazeye katılmalarından dolayı  ve cenazeye çiçek gönderme nezaketinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hemşehrimiz Ekrem İmamoğlu'na da teşekkür ediyoruz.
Cenaze namazını kıldıran şehrimizin değerli din adamlarından Çarşı Camii İmamı Yusuf Hacıahmetoğlu'na da ALLAH razı olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Acıların paylaştıkça azaldığının en güzel örneğini gösteren tüm akraba dost ve yakınlarımızdan ALLAH razı olsun...
Abim benim için çok özeldi... Ondan kalan anılar ve bir parçası bende sonsuza kadar yaşayacak... ALLAH rahmetini esirgemesin...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.