115 yıllık çelik kasanın hikayesi!

60_b-010.jpg   Birkaç gün önce Trabzon’un işgal yıllarında kurulan geçici Rum hükümetinin, hükümet merkezini yazmıştım. Bugün de hükümet merkezi olarak kullanılan Tabakhane yokuşunda Uzun Sokağa girişteki Rum banker ve tüccar Fostropula’nın, hala ayakta olan heybetli işyerini, işyerinde o gün bugün duran bir tonluk çelik kasayı, İmera köyündeki yazlık konağını, özel kilisesini yazacaktım.  
Yoğun iş temposu, yeni bilgi ve belgelere ulaşmak için yazımı üç gün sonra yazmaya karar verdim. Cumartesi günü bu köşede ve kuzeyekspres.com.tr de ‘115 yıllık çelik kasanın hikayesini’ okuyabilirsiniz… (H.Kurt)

AKP’nin yeni il başkanı kim olacak?

   AKP kulislerinde bugünlerde il başkanı Haydar Revi’nin yerine kimin gelebileceği konuşulmaya başlandı. Partililer arasında ismi öne çıkan iki kişi var. Biri Selahattin Çebi diğeri Mehmet Karaoğlu.

akpnin-yeni-il--(1).jpgakpnin-yeni-il--(2).jpg

İki isim de gençlik kolları başkanlığından gelme. Selahattin Çebi’yi Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç ile milletvekili Sahil Cora’nın desteklediği söyleniyor. İl başkanlığının ikinci güçlü adayı ise Mehmet Karaoğlu. Mehmet Karaoğlu’nu büyükşehir belediye başkanı Murat Zorluoğlu ve milletvekillerinden Muhammet Balta ile Adnan Günnar’ın desteklediği öne sürülüyor. Kulislerde Çebi ve Karaoğlu’nun adlarının öne çıkmasına rağmen, son anda bir sürpriz olabileceği söyleniyor. 

CHP’nin çakılı delegeleri!

  CHP’de ilçe ve il yönetimlerini ve başkanlarını belirleyecek olan delegelerin, belirlenmesi devam ediyor. chpnin-cakili.jpgOrtahisar ilçesinde bir mahallede delege seçimi yapıldığı, diğer mahallelerde ise delegelerin masa başında belirlendiği söyleniyor. CHP de bir önceki seçimde oy kullanan delegelerin yarısından fazlasının yeniden delege olduğunu belirten bir partili, ‘Siyasi partiler arasında yenilenmeyen bir parti varsa o da CHP’dir. 30-40 yıldır delege olan isimler yine delege. Partide ne gençlerin önü açılıyor ne de yeni isimler partiye katılıyor. Partimizde bir kısır döngüdür devam ediyor’ dedi.  
   Bu arada CHP Ortahisar ilçe örgütünün 3 bin 500 üyesi olmasına rağmen, bu üyelerin üçte birinin delege seçimi nedeniyle sandığı gitmediği bildirildi. Parti üyelerinin delege seçimi için sandığa neden gitmedikleri bilinmiyor. 

Ali Türen Öztürk Ankara’da

  ali-turen-002.jpgAkçakale eski belediye başkanlarından, CHP’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden, milletvekili adayı, iş insanı Ali Türen Öztürk, şirket merkezini Ankara’ya taşıdı. Trabzon başta olmak üzere yurt içinde ve dışında çok sayıda projeye imza atan Ali Türen Öztürk, başladığı işleri zamanında bitiren müteahhit olarak tanınır. Ali Türen Öztürk ve kardeşlerinin ortak olduğu şirketlerin Trabzon ofisinin de faaliyetine devam edeceği öğrenildi. 

Bahar hanımı kim konuşturdu?

 bahar-ayvazogluu.jpg İYİ Parti Genel Başkanı Yardımcısı Koray Aydın’ın ‘Açık ve net söylüyorum, AK Parti dönemi kapanmıştır’ sözlerine AKP Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Aydın’ı eleştirerek cevap vermişti. Ayvazoğlu’nun Koray Aydın’a yönelik sözlerine tepki gösteren İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, ‘Vekil olmak için her yolu mübah  görebilecek, hırslarına esir olmuş vekillerin başında kim gelir diye sorsanız herkes Bahar Ayvazoğlu’nu işaret eder sanıyorum. Merak ediyoruz, Bahar Ayvazoğlu, hangi yeteneği ile ‘aniden keşfediliverdi, ön plana çıktı’. Keşke itham ve iftira dolu açıklamalarına öz geçmişini de ekleseydi. Biri durup dururken birilerine Fetocu diyorsa bilin ki kendisinin Fetö ile olan ilintisini, ilişkisini aklamaya çalışıyordur’ dedi.
AKP ve İYİ Parti kulislerinde, Bahar Ayvazoğlu’nun Koray Aydın’a yönelik açıklamayı kendisinin mi yazdığı yoksa bir başkasının mı kaleme aldığı tartışılıyor. Gerçekten bu açıklamayı Bahar Ayvazoğlu mu yaptı, yoksa bir başkası mı?

Van’da kaportayı ezdirmiş!

vanda.jpg  Gazeteci Ali Savaş, son iki-üç aydır Van’ı suyolu yaptı. TBMM’de çalışırken, idari hakim olan ve Van’a tayin olan oğlunu görmek için on beş günde bir Van’a giden Ali Savaş, fazla gezmeden olacak kaportayı ezdirmiş ve soluğu Van’ın organize sanayi bölgesinde almış. Ali Savaş’ı, Van Organize Sanayi Bölgesinde gezinirken gören Hasan Usta, Savaş’a, ‘Ben sizi tanıyorum’ demiş. 30 yıl önce Hayali Garajından Van’a giden Hasan Usta, burada ‘Trabzon Kaporta’yı kurmuş. Ali Savaş, Van’daki kaportacı Hasan Usta ile uzun uzadıya sohbet etmiş.   

                                               *******************

   Hürriyet Gazetesinde yaprak dökümü devam ediyor, gazeteyi DHA vasıtasıyla haberlerde farklı kılan tecrübeli muhabirler tek tek işten atılıyor.
Basının batması toplumun batışını hızlandırır, 1948'den beri Hürriyet Türkiye'nin gayrı resmi yayın organıydı ve bitti, artık Akit'e, Yeni Şafak ve bu ikiliyi taklit eden başından beri ilkesiz bir gazete olan Sabah'a kaldınız ve bunların sözcüsü olduğu Türkiye benim Türkiyem değil...
Aydın Doğan'ı saygıyla selamlıyorum, büyük adammış çok sonra fark edebildiğim için kendimden de utandım!
Demirören'e yar olmayan Hürriyet'in Kalyoncu'ya da yar olacağını sanmıyorum zira Hürriyet ancak Cumhuriyet'le Atatürk'le barışık olanlara yar olur ve umarım Hürriyet tekrar böyle birinin eline geçer!
(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar