12 delege kime oy vermişti?

CHP’de kurultay delegelerinin 16 Temmuz Pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza süreci önceki gün tamamlandı. “Değişim ve Umut Kurultayı” adı altında imza toplayan delegeler salt çoğunluk olan 625’e ulaştıklarını ve yeterli imzayı teslim edeceklerini açıklarken genel merkez ise yeterli imza olmadan bir olağanüstü kurultayın toplanmasına sıcak bakmıyor. 
CHP’de olağanüstü kongre olur mu, olmaz mı? Bilemiyoruz. Olsa da genel başkanın değişeceğine pek ihtimal vermiyoruz. 


CHP’nin Trabzon teşkilatının 12 delegesi var. Bu 12 delegenin 3-4 ay önce yapılan ve Muharrem İnce ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarıştığı kongrede, Kılıçdaroğlu’na oy verdiklerini biliyoruz. Hiçbiri, Muharrem İnce’nin aday gösterilmesine imza atmadı. Ayrıca, 12 delege parti meclisine aday olan Haluk Pekşen’e de ışık yakmadı. Pekşen, ‘Trabzon başta olmak üzere Karadeniz beni desteklemedi’ demişti.
Dün, Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında duran 12 delege, bugün karar değiştirdi ve olağanüstü kongreye gidilmesi için imza verdi. 12 delege büyük bir ihtimalle, ‘24 Haziranda parti başarısız, Muharrem İnce başarılı oldu. Muharrem İnce ve parti üst yönetimindeki değişimle parti ayağa kalkar’ diyecektir. İnce; partiye ivme kazandırır mı kazandıramaz mı? Bugünden net bir şey söylemek çok zor! Ve ayrıca Muharrem İnce’nin aldığı oy, CHP’nin oyu değil ki! Muharrem İnce’ye, muhalefetin her renginden oy gitti. Yarın bu oylar tekrar partilerine gidecek. CHP’de Trabzon’un 12 delegesinin yanısıra milletvekili Ahmet Kaya da olağanüstü imza verenler arasında. Kaya, olağanüstü kongreye gidilmesi için imza vermesinin nedenini, örgütle ve parti tabanı ile birlikte hareket etme olarak açıkladı.
CHP, bize göre de olağanüstü kongreye gitmeli. Özellikle de yerel seçim öncesi. Olağanüstü kongreler sonrası partilerde bir hareketlilik, canlılık olur. CHP’de bu olay; ne Muharrem İnce ne de Kemal Kılıçdaoğlu’nun genel başkanlığında gerçekleşir. CHP’de; yeni, yıpranmamış, partiyi fabrika ayarlarına döndürecek bir genel başkana ve yönetime ihtiyaç vardır. 
Bu arada, olağanüstü kongre isteyenlerin bir kısmının da, yerel seçim öncesi ‘pazarlık’ için bu işe soyunduklarını düşünüyorum. Yarın olağanüstü kongre olursa, delege üzerinde etkin olan bazı isimler, özellikle CHP’nin kazanma ihtimali yüksek il ve ilçeler için ‘beni başkan adayı yaparsan, seni de genel başkan yaparız’ın hesabını yapıyorlar.
      
Hasan KURT

****************

İki camide iki ayrı ezan!

iki-ayri.jpg

Vakit namazlarının ezanları, camilerin minarelerindeki ve mahalle aralarındaki hoparlörlerden aynı anda okunurdu. Ancak, son günlerde mesela İskenderpaşa camisinde Arap aksanı ile ezan okunduktan birkaç dakika sonra Kemerkaya’da halk arasında İsak Hoca cami olarak bilinen camide Türkçe aksanı ile okunur oldu. Köylerde de benzer durumların olduğu söyleniyor. Bu arada bazı köylerde fındık sezonu nedeniyle bazı imamların izne ayrıldığı ve namazları cemaatten birilerinin kıldırdığı bildirildi.

AK Parti’nin Ankara çıkarması!

ak-parti-002.jpg

AK Parti Trabzon teşkilatı, önceki akşam il Başkanı Haydar Revi, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, bazı ilçe belediye başkanları ile Ankara’ya gitti. Teşkilat, milletvekilleriyle birlikte Trabzon kökenli yeni bakanları ziyaret etti.
AK Parti il başkanı Haydar Revi ve milletvekilleri, yeni bakanlara yaptıkları ziyareti sosyal medya hesaplarından paylaştılar.

Anzer yaylası Koyun gölü!

anzer.jpg

Trabzon’un önde gelen dağcılarından, İdmanocağı eski yöneticilerinden, kuyumcu İsmail Sarı, ekip arkadaşları ile birlikte Karadeniz yaylalarını ve dağlarını arşınlamayı sürdürüyor. Zaman zaman dağların zirvesinde kamp kuran İbrahim Sarı, geçenlerde Rize İkizdere yakınlarındaki Anzer yaylasının Koyun gölü mevkiine kadar yürüdü. 

************** 

Malumun ilanı!

malumun.jpg

Milli Eğitim Bakanlığının yazılı ve mülakat olarak gerçekleştirdiği yönetici sınav sonuçları açıklandı. Tepkiler ve eleştiriler de art arda gelmeye başladı.
Kamu-Sen Trabzon il temsilcisi Coşkun Dilber, sınavı kazananların daha önceden belli olduğunu öne sürerek açıklanan sonuçları malumun ilanı olarak değerlendirdi. Dilber, açıklanan listeleri ancak ilgililerin gördüğüne belirterek, ‘Bir eğitim sendikasının başkanı olarak ben ya da kamu adına denetimden sorumlu başka bir kuruluş başkanı atananların listesini resmi olarak göremeyecek. Yönetmelik ilan edilir demesine rağmen edilmemektedir. Elbet birileri bu listeleri biliyor. Çünkü hazırlayıcıları onlar’ dedi.
Türkiye’de gerçekleştirilen tüm sınavların sonuçları herkese açık olarak duyurulurken, Milli Eğitim deki yönetici belirleme sınav sonuçlarının gizli tutulması gerçekten ilginç.
Coşkun Dilber, sınav sonuçlarının gizli tutulmasında, mülakat sonuçlarına göre tercih yapılırken, erken tercih yapanların tercihlerinin görüldüğünü ve bazı tercihlerin değiştirildiğini ve baçı adayların saf dışı tutulduğunu iddia etti. Dilber konu ile ilgili Milli Eğitim yetkililerine ve sınav heyetine cevaplandırmaları için şu soruları yöneltti;
1- Kaç yönetici adayı tercihlerinin iptali için dilekçe vermiş ve yeni tercihte bulunmuştur?
2- Dilekçe verenler tercihlerinde sıra değişikliği mi yapmış, yoksa tercihlerini büyük oranda mı değiştirmiştir?
3- Tercih değişikliği için dilekçe verenlerden, ilk tercihlerinde herhangi bir yere atanamazken değişiklikten sonra yönetici atanan var mıdır varsa bunlar kimlerdir?
4- Birileri tercihlerini değiştirdikten sonra, tercihlerini değiştirmeyenlerden yöneticiliğe atanan var mıdır varsa bunlar kimlerdir?
5- Tercih değişikliğine gitmeyenlerden, başkalarının tercih değişikliği nedeniyle atanamayan var mıdır varsa bunlar kimlerdir?
6- Geçmiş atama dönemleri ile kıyaslandığında tercih değişikliği talebi makul sayılabilecek düzeyde midir?
7- Tercih değişikliği genel manada atanacak kişi ve okulları etkilemiş diyebilir miyiz?
8- Tercih değişikliği yapanlardan, tercih değişikliğine gitmeseydi, herhangi bir yere yönetici atanamayacak aday var mıydı, varsa kimler?
9- Başkaları tercih değişikliği yaptığı için atanamayan, ya da tercihlerinde üst sıradaki yerlere atanamayan var mı varsa bunlar kimlerdir?
Coşkur Dilber’in iddiaları ve soruları yenilir, yutulur cinsten değil. Milli Eğitim  il Müdürü ve sınav heyeti başkanı mutlaka bu soruları cevaplandırmalıdır.

***************

O, el kadar tabuta sığdı ama siz katiller bu dünyaya sığamayacaksınız. Alçaksınız, korkaksınız. Tarih bu ülkeye can vermiş kahramanlarını, yaşını doldurmamış bebekleri hiç unutmayacağı gibi, sizi de en lanetli şekilde hatırlayacak. Elbet bu hesap ödenecek! 
(Mustafa Önsel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar