14 milyona satıldı!

Trabzon Ortahisar ilçesinin merkezindeki işyerlerinin kirası da satışı da el yakıyor. Kunduracılar Caddesi’nin kilit noktasında Trabzon Müzesi’nin bitişiğinde şu anda bir banka şubesi olarak kullanılan tarihi binanın tam 14 milyon liraya satıldığı söyleniyor.

Aylık kirası 150 bin lira!

AKP iktidarları ile birlikte yıldızı parlayan bir kömür firması, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin satışa çıkardığı Maraş caddesindeki eski İl Özel İdare binasını yaklaşık 25 milyon liraya satın almıştı… Kömür firmasının satın aldığı binanın 4 katı aylık 150 bin liraya bir konfeksiyon firmasına kiralandı. Firma ayrıca kiraladığı 4 kat mağaza için bir de stopaj ödeyecek. Uzmanlar, firmanın çalışanlarla birlikte aylık giderinin 300 ila 350 bin lira arasında olacağını söylüyorlar.

foto.jpg

Sarılar iş hanını alan Malatyalı!

Trabzon Atatürk Alanı karşısında SGK olarak bir süre hizmet veren bina iki yıl kadar önce 14 milyon liraya Lc waikiki firmasının Malatyalı patronlarına satılmıştı. Malatyalı işadamı üç-beş ay önce Uzunsokak’taki satış mağazalarının Tanjant tarafında mülkiyeti Sarılar’a ait olan Sarılar iş merkezini satın almıştı. Bodrum katında cami olan iş merkezi kısa süre içerisinde yıkıldı. Yıkılan iş merkezinin yerine yapılacak olan bina, cephesi Uzunsokak’taki binaya bağlanacak.

Uzunkum Otel’e yeni kafeterya!

uzunkum-otel.jpg

Trabzon’un eskiden sebze ihtiyacı merkeze yakın köylerden temin edilirdi.  Toklu (Gavziya) Beşirli( Holomana) gibi… Beşirli’nin kuzeydeki sınırı Karadeniz, güneyinde Uğurlu(Argalya)… Trabzon’un en uzun ve güzel kumsalı Beşirli sahiliydi… Trabzon’un aslında 50-60 yıl öncesine kadar tüm sahilleri bir başka güzeldi… Holomana sahilinde, Trabzon’da yaşayanların uğrak yeri Halimaga’nın kahvesi, bakkalı, et yeme mekanı idi… Halimaga’nın kahvesinin kuzeyi denizdi, kumsaldı…

Halimaga’nın kahvesinin yerinde yıllar sonra Halimga’nın oğulları Orhan ve Özcan İlarslan, Uzunkum oteli yaptılar… İlarslan kardeşler, bir süre önce otelin deniz tarafındaki bahçenin yarısının üzerini kapattılar. Bin kişilik çok güzel bir salon yaptılar. İlarslan kardeşler şimdide otelin eski sahil yolu tarafındaki bahçesine ve lobisinin bir bölümüne çok güzel bir kafeterya, pastane yapıyorlar. Uzunkum Otel artık bundan böyle gerçekten çok farklı bir mekan oluyor.

Sonuna kadar Evetciyim!

sonuna-kadar.jpeg

Bu köşenin en dikkatli okur ve takipçilerinden biri kesinlikle ve kesinlikle AK Parti Trabzon milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’dur. Ayşe hanım, yanlışı-hatayı noktası virgülüne tespit eder ve anında bildirir ve de okkalı bir göndermede bulunur.

Biz de itiraz bir yana sesimizi çıkaramayız, ‘Ayşe hanım özür dileriz. Düzeltiriz’ der ertesi gün tekrar Ayşe hanımı köşeye taşırız.

Ayşe hanım, ‘Beni yine hayırcı yapmışsınız. Ben sonuna kadar evetçiyim’ dedi. Gerçekten dünkü yazının bir bölümünde daha önceki yazıdan alıntı yaptık ve ‘Ayşe hanım satır arasında evetçi oldu’ diye yazdık. Ayşe hanım zaten evetçi… Dil sürçmesi gibi yazının da sürçmesi olur. Ama bu işi bir iki kez tekrarlandığında Ayşe Hanım gibi duyarlı okurlardan da zılgıtı yersin… Gerçi, Ayşe hanım zılgıt falan atmadı, günahını almayalım. Yalnızca uyardı… Ayşe Hanıma uyarısı için tekrar teşekkür ediyoruz.

Acil servislerde telefon yasaklansın!

acil-servis.jpg

Trabzon’daki hemen hemen tüm hastanelerin acil servislerine yönelik eleştirilerin başında, acil serviste görevi hemşire ve hasta bakıcılarının hastalardan çok ellerindeki telefona ilgi göstermeleri gelir! Trabzon Fatih Devlet Hastanesi acil servisi, Trabzon’daki hastaneler arasında en beğenilen servislerden biridir. Çoğu hasta, temizliği ve hastalara olan ilgi nedeniyle Fatih Devlet hastanesi acil servisine toz kondurmuyordu. Ancak son dönemlerde Fatih Devlet Hastanesi acil servisinde bir laçkalık, umursamazlık gözlenir olmuş. Eşini Fatih Devlet hastanesi aciline getiren bir okurumuz, ‘Eşimi zoraki muayene ettiler. Sonra koluna serum taktılar. Serum bitti. Serumu çıkarın diye seslendim. Bir görevli elinde cep telefonu umursamaz tavırla, serumu çekip aldı. Eşimin canı yandı. Bağırdık çağırdık. Hastanelerin acil servislerinde kesinlikle cep telefonu kullanılması yasaklanmalı’ dedi.

 

********************

 

Numan Kurtulmuş Saadet Partisi üçüncü büyük kongresinde genel başkan seçildiğinde Ankara’daydım. Fikrimi sorduklarında dört kelime söylemiştim; ‘Yüz çizgilerinde kaygı yok!’.. Aslına rücu etti. Aya Lukkalı (Lekkalı) Süleyman Soylu yanlış hatırlamıyorsam Süleyman Demirel’in partisinin genel başkanı olmuştu. Kamufle olmak için partinin adını Demokrat Parti diye değişmişlerdi. Onun da mutluluğu peşindi ve yüzünde kaygı yoktu. Aslına rücu etti. Anadolu’nun Kayserili David Copperfield’i Abdullah Gül’e gelirsek. Kraliçe Elizabeth ile faytonla Ada turu yapmış bir adamdır. Milli Görüş’te sadece teşkilatın helâlarını temizlemekten ve masalardan boş bardakları toplamaktan başka hiçbir payesi olamaz. Hatta olması bile teklif edilemez. (Metin Kondel)

 

***

 

Avrupalı olarak algılayan ve Avrupa siyasi medeniyetine katılmayı Türkiye için doğal, doğru bir strateji olarak gören bir siyasi ve kültürel elit Türkiye'de yaşamıyor. Koç ailesi, Sabancı ailesi, Tüsiad camiası gibi sanki bu hedefi benimsemiş gibi görünen çevrelerde bu hedef için siyasi, iktisadi beşeri fedakarlık gerektiren bir mücadele vermeyi göze alacak insanlar yok. Bu nedenle bir azınlık statüsünde kendi ömür aralığımızda sonuç alamayacak olsak da doğru olanı yaparken günlük hayatımızı sürdürmeyi içimize sindirmemiz gerekiyor. Türkiye'de, bütün eksiklerine, geçmişte yaşanılan büyük felaketlere rağmen bugün dünyada en az kötü gelenek olan Avrupa siyasi medeniyetine katılma projesi, Cumhuriyetçi olması gerekenlerin 1960'tan sonra güya anti kapitalist ve anti emperyalist muhayyel bir jakoben devrim uğruna ihanetine uğradı. Dev Genç, Dev Yol, Behice Boran, İşçi Partisi ortamında yetişmiş birinin bugün CHP Genel Başkanı olarak bizlerle dalga geçer gibi siyaset sahnesinde dans etmesi tesadüf değildir. (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar