16 sayfa internette!

İnternet kullanımı her geçen gün artıyor. İnsanlar artık işlerinde evlerinde masaların üzerindeki bilgisayarın tuşuna basıyor. Her türlü bilgiyi, haberi anında öğreniyor.

İnternetin yaygınlaşması, ‘internet haberciliği’ni öne çıkartıyor.

İnsanlar; yalnız kentlerinde, ülkelerinden değil dünyada olup bitenleri anında öğreniyor, bilgi sahibi oluyorlar.

İnternet haberlerinin kaynağı, ajanslar ve günlük gazetelerdeki haberlerdir.

İnsanlar; internetten haberleri takip ederken yüzyıllardır süregelen yazılı basını takip etme alışkanlıklarından vazgeçmemişlerdir.

Gazete ve TV yönetimleri; bu gerçeği gördüklerinden olacak gazeteleri internet üzerinden okurlarına ulaştırıyorlar.

Kuzey Ekspres Gazetesi de; www.kuzeyekspres.com.tr adlı internet sitesine önümüzdeki birkaç gün içersinde gazetenin 16 sayfasını atacak.

Artık bundan böyle, Türkiye ve dünyanın her noktasındaki okurlarımız günlük olarak sabah erken saatlerde Kuzey Ekspres Gazetesi’nin tamamını e-gazete olarak internet ortamından takip edecek ve okuyacaklar.

Trabzon ve bölgede olup bitenleri öğrenecekler.

Ayrıca, www.kuzeyekspres.com.tr sitesi hareketli bir site olarak tüm gelişmeleri anında okurlarına aktaracaktır.

Kuzey Ekspres Gazetesi, bundan böyle de “Karadeniz’in sesi, bölgenin gazetesi” misyonunu sürdürecektir.

 

‘Volkan bey 2004’de MHP adayı olacaktı’

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, MHP’den belediye başkan adaylığı gündeme gelmiş.

Adının açıklanmasını istemeyen bir MHP yöneticisi, ‘2004 yerel seçimlerinde Trabzon merkez ilçe belediye başkan adaylarımızdan biri de MHP idi. Partide Volkan beyin adaylığını konuşmuştuk. Ancak, CHP bizden önce davrandı. Volkan bey de CHP’den aday olduğunu açıkladı. Volkan bey, CHP adayı olmasaydı, MHP’nin adayı olacaktı’ dedi.

Volkan Canalioğlu, 2004 seçimleri öncesinde bir ara DYP’nin de gündemine gelmişti.

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, 2004 seçimleri öncesinde MHP’nin kendisine başkan adaylığı teklifinde bulunacağı şeklinde haberler aldığını doğruladı ve ‘MHP’deki bazı arkadaşlarımdan bu şekilde bir duyum almıştım. Ancak, bir teklif almadım. CHP adayı olarak seçimlere giriyorum, ancak diğer partilerdeki tüm arkadaşlarımın, dostlarımın ve hemşerilerimin oyunu istiyorum’ dedi.

 

Necip Yıldız dosya hazırlıyor mu?

CHP İl Başkanı Necip Yıldız’a, ‘AKP Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın elinde bir dosya varmış. Bu dosyayı önümüzdeki günlerde açıklayacakmış. Belediye ile ilgiliymiş. CHP il başkanı olarak siz de karşı atağa geçecek misiniz?’ diye sordum.

-‘Kimin elinde dosya, belge, bilgi varsa açıklasın. Trabzon Belediyesi’nin 5 yıllık icrası ortada. Kemalettin bey, insanların kafasını karıştırmaya çalışıyor. Dosya hazırlanması gerekirse AKP’li belediyeler için, bakanlıklar için hazırlanmalı’

‘Sayın Yıldız, karşı atağa mı geçeceksiniz?’

-‘Bizim öyle bir niyetimiz yok. Yalnız şunu isteyeceğim, belediye başkan adayları, Volkan Canalioğlu da dahil, kendilerinin ve birinci derecede yakınlarının mal varlıklarını ve edindikleri bu malların kaynaklarını açıklasınlar. Bu konu çok önemli! Ayrıca, ısrarcı da olacağım!’.

‘Sayın Yıldız, bildiğiniz bir şey mi var?’

-‘Özel bir çalışmamız yok. Biz yalnız soruyoruz. Elbet de bizim de bazı konularda bilgimiz olabilir. Halkımızın doğru bilgilendirilmesine çalışıyoruz’.

CHP İl Başkanı Necip Yıldız, adayların mal varlıklarının peşinde!

 

‘İğne deliği kadar açık bulamazlar’

’Sağlam’ ailesini yıllar öncesinden tanırım. ‘Sağlamlarla’ aynı mahallede, Gülbahar Hatun’da beraber büyüdük. Onlar üst sokakta biz alt caddede idik. Merkez Mağmat köyündendiler.  Bizim gençlik dönemimizde baba Ali Osman Sağlam, yanılmıyorsan MHP Trabzon il yönetiminde idi. Müteahhitliğe yeni başlamıştı.

İsmail, önceki dönemde AKP Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı idi. İsmail Sağlam, bu seçime CHP listesinden giriyor. Görünen o ki, bir beş yıl daha belediye meclisinde görev yapacak.

Volkan Canalioğlu, iki- üç ay kadar önce AKP il yönetiminin, Belediye Meclisi’nde yer alan üyelerin birkaç istisna dışında hemen hepsini değiştireceğini duymuş.

AKP Belediye Meclisi’nde temsil, duruş ve çalışkanlıklarıyla öne çıkan epey isim vardı. Bu isimlerden biri de İsmail Sağlam’dı.

Canalioğlu, AKP’ye yakın kaynaklardan edindiği bu bilgilerden sonra İsmail Sağlam ile konuşmuş ve önümüzdeki dönemde kendisi ile çalışmak istediğini söylemiş.

Sağlam da, Canalioğlu’nun teklifini kabul etmiş.

İsmail Sağlam; CHP meclis üyeleri ile birlikte seçim çalışmalarını sürdürüyor. Mahalle mahalle dolaşıyor.

Birkaç gün önce idi!

İsmail Sağlam’a, ‘eski partinin vekilleri imar ile ilgili dosya açıklayacakmış’ dedim.

Sağlam, önce güldü sonra, ‘Bu dosya işi bu seçim öncesi anlaşılan moda oldu. Bizim 5 yıllık süre içerisinde imar komisyonunda neler yaptığımız ortada. Komisyondan ve meclisten geçen tüm işlerde, imara ve imar mevzuatına uygun işlem yapılmıştır. Biz, orada ne yapmışsak Trabzon için yapmışız. Allah kısmet eder, seçilirsek yine aynısını yaparız. Hatalı iş yapmış olabiliriz. Ancak, iddia edildiği gibi şaibeli hiçbir işe evet demedik. O nedenle, ben diyorum ki, bütün dosyaları elden geçirsinler, imar komisyonu başkanlığı yaptığım dönemlerde iğne deliği kadar açık bulamazlar’.

Volkan Canalioğlu, gerçekten ‘sağlam’ bir transfer yapmış.

 

İl Özel İdaresi’nin alkışlanacak açılımı!

Kamu kurum ve kuruluşlarının, hemen hepsi icralarını, faaliyetlerini anlatan ve çoğunlukla birilerinin reklamını içeren dergiler, gazeteler çıkarır.

Bu gazete ve dergiler genelde üyelere ve resmi kurumlara dağıtılır.

Kimse de okumaz. Masaların üzerinde durur.

Bu kurum ve kuruluşlar, bu gazete ve dergiler için milyarlarca lira para harcarlar.

Trabzon İl özel idaresi gecikmeli de olsa, yeni bir uygulama başlattı.

il genel meclisi ve özel idarenin faaliyet ve icrasının, yerel gazetelerle halka duyurulması. Kurumun çalışmaları yılda birkaç kez bu şekilde halka duyurulacakmış.

Bu uygulamanın kuruma büyük bir maliyet getireceğini sanmıyoruz.

Vali beyin de bu projeye ‘evet’ demesini alkışlıyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar