17 Aralık darbesi!

Türkiye, gelişmekte olan bir ülke değil; hala ikinci hatta üçüncü dünya ülkesi!

Bu ülke yıllardır soyup soğana çevrilmiş, çevriliyor! Ülkeyi soyanlara suçüstü yapıldığında hemen iktidar, muhalefet birileri ayağa kalkıyor.

Yeni Şafak Gazetesi, ülkedeki rüşvet ve yolsuzluğu en açık biçimde sayfalarına yansıtan iktidar yanlısı bir gazete! Gazete; 17 Aralık’tan sonra olacakları tahmin etseydi bu yayınları kesinlikle yapmazdı.

17 Aralık’ta gerçekleştirilen rüşvet ve yolsuzluk operasyonu; Başbakan Erdoğan ve hükümeti sallamaya başlayınca, Başbakan o şehir senin bu ilçe benim mitinglere başladı.

Operasyon ile ilgili, cemaati, muhalefeti, polisi, savcıları, sermayeyi, basını ve dış güçleri hedef gösterdi.

Operasyonun amacı hükümeti yıkmakmış! Bu olay darbe imiş! Halk Bankasını küresel güçler yıkmak istiyormuş! Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu hükümete karşı bir darbe imiş!

Olayı bu şekilde yorumlayan, propagandasını yapanlar da yok değil!

17 Aralık rüşvet-yolsuzluk operasyonunu hükümete karşı yapılmış bir darbe olarak kabul edersek, bu darbeyi kim, kimler yaptı?

Bakanlar, bakan çocukları, banka müdürleri vs. göz göre göre nemalandıkları hükümete karşı neden bir darbe yapsınlar ki! Hükümeti neden zor durumda bıraksınlar ki!
Zaten öyle bir niyetleri ve hedefleri de yok!

Olay, geçmişten günümüze gelen hemen her hükümet döneminde yaşanan olayların bir başka versiyonu.

Aslında, bu operasyon uzun bir süredir sanal alemde söylenen ve çoklarının da bildiği, tahmin ettiğimiz olaylar zinciri.

Başbakan ve iktidar olayı sulandıracak, farklı yerlere çekecektir ve çekiyor da!

İşin ilginç ve düşündürücü yanı, vatandaşın başbakanın mitinglerine ilgi göstermesi… Rüşvet ve yolsuzluğu protesto etmemesi!

Bunun nedeni; miting alanlarına taşınanların sosyoekonomik yapısıdır!

Bir memlekette seçmenin yüzde 20’si yeşil kartlı, bir memlekette seçmenin yüzde 20’si biatçı olursa ve yüzde 20’si de o ve bu nedenle iktidarı desteklerse o memleketteki iktidarın, başbakanın mitingleri de kalabalık olur ve seçimde de oyu kolay kolay düşmez!

Türkiye’deki durum budur!

Xxx

 

Türkiye’de durum budur diyorum ama bu tablo son günlerde biraz karışık!

Bunun nedeni, cemaat ile hükümet arasındaki kavgadan çok, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının ayyuka çıkması, ekonomik sıkıntı, işsizlik ve hükümetin içte ve dıştaki başarısız icraatıdır.

Başbakanın seçim meydanlarındaki söylemleri artık eskisi gibi pek etkili değil. Başbakan, söylemleriyle milli görüşçüleri tamamen AKP’ye çekti ama AKP’ye destek veren diğer partilerden gelenlerin bir bölümünü de partiden uzaklaştırıyor.

Hükümetlerin ömrünü genelde ekonomi belirler. Türk ekonomisi bugün S.O.S. veriyor. Dolar ve EURO Türk lirası karşısında her geçen gün değer kazanıyor. Türkiye, AKP iktidarıyla birlikte üretmeyen bir ülke haline geldi. Ekonomideki gidişat iyi değil. Yolsuzluk ve rüşvet; denetim yapılmayan, denetlenmeyen, genelde ekonomisi yalpalayan, üretmeyen ülkelerde öne çıkar!

Sonuç olarak 17 Aralık 2013’ü; uyuyan halkın, uyuyan muhalefetin; bu ülkede ülkesini sevenler ve de hükümetten nemalananlar tarafından uyandırılması olarak değerlendirebiliriz. 17 Aralık, AKP iktidarının ciddi olarak uyarıldığı ve belki de gidişine neden olacak bir tarihtir!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.