17 yılda bir parmak bal!..

  Dün Trabzon’dan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçti… Bu güne kadar Erdoğan tarafından yapılan açılışları hatırlayınca Trabzon’un ağzına 17 yıldır bir parmak bal sürülmüş hissine kapıldım… Neden böyle düşünceye sahip olduğumu yazının sonunda umarım bana hak verirsiniz.
Ama ondan önce, Türkiye’yi yöneten AKP geçen hafta 18. kuruluş yılını kutladı… Yapılan etkinlikler çerçevesinde ekrana yansıyanlardan anladığım kadarıyla AKP’nin doğumunda bulunup dün “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganlarıyla el üstünde tutulanlar bu gün  “tu kaka” edilip “aileden değiller” kategorisine düşmüşler.
AKP’den kimlerin sarfı nazar edip  nerelere yelken açtıkları, beraber yürüdükleri yollardan “ya yeni bir hal yada izmihlal” deyip  ayrı kulvarlara kimlerin geçtikleri, beni zerre miskal ilgilendirmiyor… AKP’den dışlandıklarını ifade edenlere tek sözüm… Son pişmanlık fayda vermiyor!  
***
AKP içinde yaşanan Kakofoni ile kafanızı ağrıtmak niyetinde değilim… 
Şimdi izninizle tek başına 17 yıldır iktidar olan AKP’nin Trabzon özeline “dalmak” istiyorum… 
Bunun içinde dikiz aynasından ilk önce 10 sene evvel yerel seçim arifesinde vatandaşa dağıtılan 61 Projeyi hatırlatacağım…  “Trabzon lider Kent olacak” denilen bu gün beklenenlere kavuşamamış Trabzon’un hali pür malini irdeleyeceğim.
Elbette dünyanın hızlı bir şekilde değiştiği yerde Trabzon’da “kıt nasibine” düşeni aldı… Gözün gördüğü Ayasofya’nın etrafının temizlenmesini, Erdoğdu yolunu, Kanuni Bulvarı’nı Tabakhane ve Zağnoz Vadisi’nin söz verilip de yapılmayanların  yanında “devede kulak” kaldığını söylesek çok da yanlış olmaz!
Neden derseniz?.. Yıllar önce tabiri caizse Trabzon için olmazsa olmaz olarak en tepeye Güney Çevre Yolu yerleştirenler, şimdilerde Kanuni Bulvarını yapıyoruz diyerek aklımızla adeta alay ediyorlar.
  Trabzon’da, Türkiye’nin genelinde olduğu gibi; çimento, kum ve demire teslim oldu… Bu şehre ister doğudan ister batıdan isterse denizden giriş yapın o güzelim tepelerin, vadilerin, yeşilliklerin yerinde sefertası gibi yükselmiş beton sizleri karışlıyor.
  Bu tarihi kent, sadece üst üste yükselen dev binalara teslim edilmedi… İşsizlik her gecen gün daha da hissedilir hale büründü… Davul zurna ile  temeli atılan Sürmene’deki tersane işsizlerin ekmek kapısı olmadı.
***

  Yatırım fukarası olan, bölgenin lojistik üssünün adı Trabzon’un olurken, tadı komşunun oldu… Vaat edilen proje bir gece ansınız Rize sınırlarına taşındı… Trabzon yatırım adasıyla teselli edildi.
Bir Cumhurbaşkanı, Üç Başbakanın ağzından Tren müjdesi alan Trabzon, Güney Çevre Yolu projesi gibi bu güne kadar sözden öteye bir adıma şahit olmadı…  Raylar da başka baharlara sarktı.
Bunun yanında AKP tarafından her seçim öncesi söz verilen şehir içi hafif raylı sistemde de henüz netleşmiş bir somut adım atılmadı… Ayrıca hala kentsel dönüşümün yapılamadığı Çömlekçi ve her tarafı dökülen çirkinlik abidesi olan otogarı da unutmadım.
Şüphe yok ki, Tenis kortlarını, yat limanını yüzme havuzu Akyazı spor komplesi gözüne girsin diyenler vardır… Hiç kusura bakmayın “karın doyurmayan” yatırımlarla Trabzon 17 yıldır bir parmak bal ile uyutuldu… Aksine iddia eden varsa açıklasın.

Zorluoğlu’nun unuttuğu vaadi 

  Yerel seçimin üzerinden 5 ay geçit, yanı 150 gün… Arkada kalan zaman içinde Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan başkanlar seçilmeden önce vatandaşa söz verdikleri projelerinin ya temelini atıyor ya da hizmete sokuyorlar.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da Trabzonluya bir çok söz verdi… Bu bağlamda şehrin cehresini değiştirecek projeleri hayata geçirmek için çalışmaların sürdüğünü geride kalan hafta içinde yaptığı açıklamayla duyurdu… 
Ancak Başkan Zorluoğlu,  açıklamalarında Meydan Parkından girmiş, Gülcemal’e uzanmış, ardından Ganita Faroz kentsel dönüşümüne değinmiş ve son olarak da Kadınlar Hali projesinden çıkmış. Bu projelere güzelde Başkan Zorluoğlu en önemli vaadi olan Hafif Raylı siteme nedense hiç değinmemiş.
Her halde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılama telaşından unutmuş olacak. Ama olsun Başkan Zorluoğlu verdiği sözleri unutsa da bizler hatırlatacağız… Tıpkı 61 projeyi unutmadığımız gibi.

Merak ediyorum…

  Son günlerde hiç gündemden düşmeyen Sakarya’daki Tank Palet fabrikasının önündeki eylemler devam ediyor… Görüntüler ve siyasiler arasında yaşanan tartışmalar ekrana düştükçe aklıma… ABD’de, Rusya’da, İngiltere’de, Fransa’da da harp sanayileri yabancılara hem de 50 milyon Dolar gibi küçük paralara mı satılıyor veya ortak alıyor?.. Merak ediyorum…  

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.