1700 rakımlı  ormanda sınav!

1700 rakımlı ormanda sınav!

Artvin’de, orman işçilerine yönelik mesleki yeterlilik sınavı, bin 700 rakımlı Sallet Ormanları'nda gerçekleştirildi.

Orman Üretim İşçiliği ile Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği meslek gruplarına yönelik, sınav ve belgelendirme yetkisi bulunan Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Birimi (OR-KOOP MYB) belgelendirme sınavları Artvin’de yapıldı.

Merkez Taşlıca köyü, 1700 rakımlı Sallet mevkiinde bulunan ormanlık alanda, orman işçileri sınava tabi tutuldu. Teorik, sürütme-yükleme ve boşaltma-kesme olmak üzere 3 istasyondan oluşan sınavda, orman işçileri yer yer zor anlar yaşadı. 8 gün süren ve 128 orman işçisinin katıldığı sınavda başarılı olan başarılı olan işçiler, beş yıl geçerli süresi bulunan belgeleri almaya hak kazanacak.

1700-rakimli-2.jpg

Sınavda görevli emekli Orman Mühendisi Ali Yıldız, İş Kanunu gereği, Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Birimi kanalıyla orman işçilerine sınav yaptıklarını belirterek, “Teorik, sürütme yükleme, boşaltma ve kesme işleminin yer aldığı bu sınavlar, üç istasyondan oluşuyor. İstasyondan başarılı olan orman işçilerine belge veriyoruz. Bunun daha da önemlisi mesleki yeterlilik kurumu tarafından. Akredite olan OR-KOOP tarafından veriliyor. Yaptığımız sınavda başarılı alan orman işçilerine, 5 yıl geçerlilik süresi olan belgelerini veriyoruz. Bu belgelerini alan işçiler orman kesiminde kullanacaklar. 2021 yılı sonuna kadar bu belgeleri almaları gerekiyor. Orman kesimi yaparken ellerinde bir belge olacak. Türkiye de orman işçisi belgesiz kalmayacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.