2. Yanal dönemi ve İHO’nun hesabı!

Trabzonspor’da 2. Ersun Yanal dönemi bugün resmen başlıyor.  Yalnız ülkemizde değil dünyanın hemen her ülkesinde, takımlar başarısız oldu mu genelde hocaların bileti kesilir. Sahipli kulüplerde hocalar biraz daha şanslıdır. Ama üyeli kulüplerde yani üyelerin oyuyla göreve gelen kulüplerde, takım sahada başarısız oldu mu, hoca yolcudur. 

Trabzonspor da bu hoca gönderme işi neredeyse otomatiğe bağlandı.

İbrahim Hacıosmanoğlu, koltuğa oturur oturmaz bir önceki yönetimin getirdiği hocayı masaya dahi oturmadan yolcu etti.  Tazminatın ne ise alırsın, dendi. Hoca da üç yıllık alacağı için mahkemeye gitti. Sonra, Mustafa Akçay takımın başına getirildi. Akçay, yarım devre dayanabildi.  Takım dibe vurmak üzere idi. Hami Mandıralı teknik patronluğa getirildi. Mandıralı ile birlikte takım müthiş bir çıkış yaptı. Ligi üst sıralarda bitirdi. Başkan İHO’nun Mandıralı ile sözleşme yapması beklenirken, CEO Gürdal’ın yakın dostu olan Vahid Halilhodzic ile anlaşma yapıldı. Hem de büyük paralarla. Diğer yandan da, takım içerisinde temizlik harekatına başlandı. Çok sayıda yerli ve yabancı oyuncu gönderildi ve 22 oyuncu transfer edildi. Transfer edilen oyuncuların bazıları daha sonra elden çıkarıldı.

 Başkan, Halilhodzic’e tam destek verdi. Ligler başlamadan Trabzonspor neredeyse şampiyon ilan edildi. Lig başlar başlamaz TS de teklemeye başladı.  Eleştirilerin ardı arkası kesilmedi. Hoca, transferleri kendisinin yapmadığını söyledi, oyuncuları suçladı. Kötü sonuçlar tansiyonu yükseltti.

Başkan İHO’nun yapacağı iki iş vardı, ya kongre kararı alacaktı ya da hocayı gönderecekti.  Kongreye gidilmesi demek, İHO’nun biletinin kesilmesi demekti. Bu durumda başkan İHO’nun yapacağı tek iş kalmıştı; hocayı yolcu etmek. O da bunu yaptı.

Trabzonspor’daki başkanlık görevini bir süre daha uzattı.

İHO’nun hedefi; 14 ay sonra yapılacak olağan kongreye kadar kulübü yönetmek.

Başkan İHO; 2015’in Aralık ayında yapılacak olağan kongrede, kulübün delege yapısının değişeceğini hesap etmekte idi. İHO ve ekibi 2 bine yakın yeni üye yapmıştı. Bir sonraki kongrede bu üyeler oy kullandığında, büyük avantaj elde edeceğini düşünüyordu.

Futbol kulüplerinde, önemli olan saha sonuçlarıdır.  Kulüp iyi yönetilmediğinde ve saha sonuçları da kötü gittiğinde, en yakınındaki kişi bile sana oy vermez! Bunu TS de olduğu gibi birçok kulüpte gördük.

Başkan İHO’nun, kulübü ekonomik olarak uçurumun eşiğine getiren transfer hamlesindeki amaç, saha da başarılı olmak.. Ki, her kulübün yönetimi saha sonuçlarının iyi olması için çaba sarf eder, imkanları ölçüsünde transfer yapar. İHO’nun ve destekçilerinin hedefi;  sahada alınacak iyi sonuçlar ve yeni üyelerle birlikte TS’yi de ele geçirmektir.

Kulübün borcunun ikiye katlanması, bu görüşümüzü teyit etmektedir. İHO ve onu destekleyenler, bunda başarılı olabilirler mi? İşte bunu zaman gösterecek!

***

Ersun Yanal’ın transferine gelince!

Yanal’ın Trabzonspor’a gelmesinde birilerinin telkini olduğunu düşünenlerdenim.  Yanal, Nuri Albayrak döneminde de Trabzonspor’da idi.  Atay Aktuğ, Halilhodjic’i getirmişti. Ki, Vahid’in gelişinde devrede yine Burak Gürdal olduğu söylenmişti.  Albayrak göreve geldi ve sezon sonunda Halilhodzic’in Ziya Doğan’ı getirdi. Takım teklemeye başladı, Albayrak Ziya’yı gönderdi ve yerine Ersun Yanal’ı getirdi. Yanal, Sadri Şener döneminde de gönderildi.

İHO; Ersun Yanal’ı getirmekle bir yerde Sadri Şener ve ekibine de göndermede bulunmuş oluyor. Siz gönderdiniz ben getirdim, diyor. İkincisi, birlikte görev yaptığı Nuri Albayrak’a da Ersun Yanal’ı getirdim, desteğini devam ettir mesajı veriyor.

Ersun Yanal ile ilgili bu aşamada bir değerlendirme yapmak, doğru değil.  Yanal’ın, TS’de görev yaptığı dönemdeki karnesi ortada.  Başarılı olduğu söylenemez. İkinci döneminde başarılı olur mu? Mevcut kadroya bir iki takviye ile ligi üst sıralarda bitirir. Zaten, takımın başında Ersun Yanal değil mesela Hami Mandıralı da olsa fazla bir şey değişmez.  Yanal’a başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.